Obsah článku
Fytoterapie (bylinářství) v období těhotenství a porodu
Bylinkáři doporučují od 34. týdne těhotenství popíjet čaj z malinového listí (ostružina malinová, lidově malina). Tato léčivá rostlina má dobrý vliv na hladké svalstvo střev a dělohy, které posiluje a tonizuje a tím může pomoci zkrátit a ulehčit porod. Připraví se tak, že 1 lžička malinových listů se přelije 2 dl vařící vody, nechá se to 10 minut louhovat a pak přecedí. Tento čaj se pije jednou denně až do samotného porodu. Může se pít i během porodu, neboť podporuje stahy dělohy.
Bryophyllum Bryophyllum (nebo jinak Kalanchoe pinnata, pokojový žen-šen, Air Plant, Life Plant, Miracle Leaf, Goethe Plant, …) je nenáročná rostlina s mnoha léčivými účinky. Těhotným ženám pomáhá při předčasných kontrakcích. Používá se hlavně k léčbě infekcí, při zánětech trávicích orgánů, vitální slabosti atd. Rakouská firma Weleda vyrábí a prostřednictvím lékáren prodává extrakty Bryophyllum ve formě prášku nebo kapek.
TIP: Co jíst a co nejíst během těhotenství?
Nevhodné bylinky a přírodní léčiva v období tehotenství a porodu
Kontryhel obecný
Kontryhel je nevhodná bylina v těhotenství i při kojení (vliv na dělohu, zastavuje tvorbu mléka).
Andělika lékařská
Doporučujeme zvýšenou opatrnost v těhotenství a při kojení.
Jalovec obecný
Silice této bylinky dráždí ledviny.
Dub
Nevhodný v těhotenství i při kojení.
Gingko biloba
Nevhodné v těhotenství i při kojení, způsobuje krvácivé stavy.
Hlaváček jarní
Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.
Hloh
Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňujíce. Některé zdroje popisují jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.
Chinovník
Nedoporučuje se pro obsah chininu, jenž způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.
Myrhovník molmolový
Používání při ranách, infekcích, hemeroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek v léčbě AIDS. V těhotenství i při kojení se jeho užívání nedoporučuje. A to ani myrhový olej.
Pelyněk pravý
Obsahuje jedovatý thujon a může působit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče. Takže pelyněk pravý v těhotenství a při kojení raději ne.
Petržel zahradní
Petržel je nevhodná pro zesilování kontrakcí dělohy, hlavně při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod.
Skořice, hřebíček, zázvor
tyto koření jsou podle některých zdrojů považovány za nevhodné v těhotenství pro riziko vyvolání kontrakcí a tím potratu nebo předčasného porodu. Mají však i pozitivní efekt při léčbě hlavně ranní nevolnosti těhotných a při dodržování omezených dávek při nerizikové těhotenství je není nutné z jídelníčku zcela vyloučit.
Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Často pomůže. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.
Česnek
Česnek ano, ale ne extrémně mnoho. Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.
Sponzorováno
Strava v těhotenství
Lněné semeno a lněný olej upravuje stolici, vytváří střevní sliz, který bobtná a tím změkčuje obsah tlustého střeva a také zvyšuje tvorbu poševního hlenu, čímž zlepšuje průchodnost porodních cest a ulehčuje porod. Od osmého měsíce těhotenství se doporučuje přidat do jídelníčku denně polévkovou lžičku drcených lněných semínek nebo lžičku lněného oleje. Nutný je však také dostatečný pitný režim, jinak by mohlo dojít k zácpě.
Předporodní masáže
Přibližně týden před předpokládaným termínem porodu by si ženy měly 2-krát denně masírovat oblast břicha, podbřišku a křížů směsí 4 lžic panenského rostlinného oleje, 3 kapek levandule a 3 kapek jasmínu. Tímto způsobem se připravuje hladké svalstvo dělohy na porod.
Homeopatie
Doporučuje se ARNICA MONTANA 9 CH. Více si přečtěte ve článku o homeopaticích při porodu.
Schüsslerove tkáňové soli
Magnesium phosphoricum – nejlepší minerální sůl pro přípravu na porod a na dobré kontrakce. Je spíše akutním přípravkem, jeho podávání během celého těhotenství by mohlo vést k přenášení plodu, proto se užívá až během 9. měsíce nebo 6 týdnů před porodem.
Aromaterapie – těhotenství a porod
Při ranní nevolnosti vyzkoušejte mandarinku v podobě oleje do koupele nebo jako sprchový gel. Kvalitu pokožky zlepšuje šípkový olej. Starostem též ulevuje přírodní esenciální olej neroli, silice z květů hořkého pomerančovníku. Bolavé nohy můžete potírat například olejem s grapefruitem. Na nežádoucí kontrakce a křečích v bříšku pomůže dýňový olej. A pokud vás škrábe v krku, zkuste v místnosti rozptýlit santal. Ten pomáhá nejen s nemocemi dýchacích cest, ale také účinně bojuje proti mykózám.
TIP: Jak cestovat v těhotenství?
Na které bylinky dávat pozor?
Bylinky a koření, které mohou při dlouhodobém užívání nebo v nadměrných množstvích vyvolávat překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňovat svalovinu dělohy: aloe, blín černý, celer, jalovec, libeček, majoránka, maliník, pelyněk, petržel zahradní – nať, rozmarýn, skořice, šafrán, verbena (sporýš), zázvor.
Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, kopřiva, máta (máta v těhotenství nesmí z důvodu změn krevního obrazu a poškození ledvin), muškátový oříšek, podběl, třezalka.
TIP: Znáte hypnoporod?
A přehledná tabulka bylinek v těhotenství na závěr
Doporučené bylinky | Bylinky, které se nedoporučují |
---|---|
Anýz | Aloe vera |
Zázvor | Saturejka |
Třezalka | Chmel |
Kmín | Jmelí |
Meduňka | Ibišek |
Fenykl | Řebříček |
Lékořice | |
Měsíček | Rozmarýn |
Pampeliška | Máta polní, Máta peprná |
Heřmánek | Šalvěj |
Kopřiva | Ženšen |
Lesní jahoda | Tymián |
Co si ještě přečíst?
Pokud Vás toto téma zajímá, doporučujeme přečíst:
- Článek o bylinkách v těhotenství na BabyOnline.cz
- Diskuze maminek na toto téma na webu ModryKonik.cz
- Článek na téma vitamíny a těhotenství
- Které bylinky v těhotenství a při kojení?
VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – bylinky pro ženy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články
Dobry den, z pohledu cinske mediciny je zazvor behem tehotenstvi ve vetsim meritku nevhodny nebot dochazi jednoduse receno k „rozpohybovani tela“. Z tohoto sameho duvodu je dobre ho uzivat na zacatku nachlazeni.
Dobry den,
Nevim, zda si autor clanku vsimnul, ze uvadi koprivu mezi bylinami, kterym je treba se v tehotenstvi vyhnout a nasledne je uvedl ve sloupci s doporucenymi bylinami. Informace jsou pak matouci pro ty, kteri se snazi ziskat verohodne informace. E
Na užívání kopřivy v těhotenství jsou rozporuplné názory. Ve staročeských knihách o babictví patřila kopřiva mezi královny těhotenských bylinek. Někde píší opatrně. Dle studií v těhotenství nebyly prokázány škodlivé účinky na matku ani dítě.
To samé platí pro mátu. Rovněž v článku zařazená do nebezpečných a následně máta peprná zase do doporučených bylin. Dost matoucí.
Máta v těhotenství může u ženy způsobit zhoršující se krevní obraz a poškodit játra. I když má máta příjemnou chuť a doporučuje se při poruše trávení, je dobré ji v těhotenství neužívat dlouhodobě. Takže jeden hrnek nevadí, ale nepít ji hodně a dlouhodobě.