Sponzorováno

Vepřové sádlo a zdraví – dát si ho nebo ne? 4.54/5 (61)

Vepřové sádlo neobsahuje žádné zdraví ohrožující trans-mastné kyseliny, které najdeme v průmyslově vyráběných margarínech.

Vepřové sádlo neobsahuje žádné zdraví ohrožující trans-mastné kyseliny, které najdeme v průmyslově vyráběných margarínech.

Chválené i zatracované – to se dá říct o vepřovém sádle, na které někteří nedají dopustit, jiní jho odmítají jako nezdravý živočišný tuk. Pravdou je, že v posledních letech ji v českých domácnostech nahradily různé druhy olejů a margarínů. Na stolech našich předků mělo přitom své stálé místo a před nástupem ztužených rostlinných tuků na trh se hojně využívalo i v potravinářském průmyslu. Tento tuk bychom neměli úplně zavrhovat, protože jeho používání má svá pozitiva, ale i negativa.

Uvědomte si: Není tuk jako tuk

Tuky jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Nemusíme se jich bát, ačkoli obsahují dvakrát více kalorií než sacharidy. Tuky jsou totiž zdrojem energie pro svaly, srdce a jsou součástí buněčných membrán. Rovněž nám umožňují vstřebávat vitaminy, které jsou rozpustné v tucích jako A, D, E a K. Tuky by měly tvořit zhruba třetinu našeho denního příjmu energie z potravy.

Co vše najdeme v masti sádle?

Vepřové sádlo má v sobě optimální obsah esenciálních mastných kyselin, které jsou vázány právě v tucích.

  • Kyselina olejová – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním.
  • Linolová mastná kyselina (omega 6 mastné kyseliny) – zpomaluje růst tukové tkáně, snižuje cholesterol, brání předčasné ateroskleróze, vysokému krevnímu tlaku.
  • Linolenová mastná kyselina (omega 3 mastné kyseliny) – je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů, srdečně-cévního systému.

Vepřové sádlo navíc neobsahuje žádné zdraví ohrožující trans-mastné kyseliny, které najdeme v průmyslově vyráběných margarínech. Rovněž v něm nenajdete žádná umělá barviva a duchocovadla, které se do margarínů přidávají, aby připomínaly máslo. Některé nové vědecké studie také přinesly údaje o tom, že konzumace nasycených tuků, jako je právě vepřové sádlo, nezpůsobuje zvýšený výskyt onemocnění srdce, ani nezvyšuje cholesterol.

Vepřové sádlo je na smažení ideální

Přestože nejde přímo o nejzdravější způsob tepelné úpravy potravin, smažení se stále těší velké oblibě. Jen málokdo alespoň občas nepodlehne chuti na dokřupava vysmažený řízek. Přesně na takovou přípravu se nejvíce hodí vepřové sádlo – je stabilní i při vysokých teplotách a nepřepaluje se, čímž se z ní neuvolňují do jídla škodlivé látky. Hlavní složkou vepřového sádla je totiž kyselina olejová, která má vysoký bod přehřátí a tak, na rozdíl od rostlinných olejů, vydrží i velmi vysoké teploty bez změny kvality. Navíc, vepřové sádlo při smažení neovlivňuje chuť jídla. Samozřejmě, i u vepřového sádla platí stejné zlaté pravidlo jako u olejů – při každém smažení použijte novou dávku sádla, nesmažte na stejném tuku dvakrát.

Sponzorováno

Dlouho vydrží a poslouží i místo másla

Vepřové sádlo má však kromě nesporné výhody při smažení i další dobré vlastnosti. Dá se skladovat dlouhou dobu bez přidání konzervačních látek – stačí když je uskladněno v zavřené nádobě na chladném a suchém místě. Rovněž dokáže nahradit máslo u lidí, kteří trpí intolerancí na laktózu. Mast se totiž výborně hodí jako náhrada másla i do různých pomazánek a jiných pokrmů.

Nejlepší vepřové sádlo je domácí

Co se týče živočišných tuků, zvířata trpí podobným problémem jako lidé – i v jejich tucích se ukládají toxické látky, jako např. těžké kovy. Proto je nejlepší najít si domácího výrobce vepřového sádla, kdy máte jistotu, že zvířata byla chována ve vhodném prostředí.

Nic nelze přehánět

Vepřové sádlo se postupně zbavuje svého image „zlého“ tuku a dostává se do popředí jako zdravější alternativa jiných upravovaných tuků. Nezapomínejte však na to, že i sádlo bychom měli konzumovat s mírou, smažená jídla si dopřát skutečně pouze občas a dbát na pestrý příjem potravy a také tuků. Jen nutričně vyváženou stravou, ve které budou mít zastoupení všechny důležité živiny potřebné pro váš organismus, si udržíte pevné zdraví po celý život.

Vepřové sádlo – na dlouhé smažení to pravé

I když ještě donedávna byla vlna kritiky proti používání vepřového sádla značně vysoká, dnes už se strana mince obrací a mnozí odborníci a vědci, kteří zkoumali její skutečné účinky, se přiklánějí ke jí preferování při delším smažení či pečení. Její největší výhodou je totiž fakt, že v ní během delší tepelné úpravy nad 180 °C, na rozdíl od rostlinných olejů, nevznikají karcinogenní látky.

Lepší než rostlinné máslo

Vepřové sádlo obsahuje velký podíl kyseliny olejové, která je zároveň i základní složkou olivového oleje. Proto je podle odborníků dokonce zdravější než rostlinné máslo, neobsahuje totiž ani transmastné kyseliny. Pokud příště dostanete chuť na starý dobrý krajíc chleba s domácí vepřovým sádlem a cibulí, klidně a bez výčitek svědomí se do něj zakousněte.

Vyléčí i neduhy

Naše babičky neměly snadný přístup k lékaři ani antibiotikům, a proto se naučili využívat pozitivní vlastnosti věcí, které je obklopovaly. Vepřové sádlo se osvědčilo ve více případech. Trápí vás nemoci dýchacích cest, bolavé nohy či kašel? Zkuste si postižené místo potřít vepřovým sádlem, zakryjte ho gázou, převažte plachtou a držte v teple. Úleva se dostaví, co nevidět. Pokud samostatná síla masti nestačí, nebojte se ji smíchat s alkoholem nebo octem.

Někteří sádlo dokonce doporučují i ​​miminkům. Vyřešit by měla koliku i opruzený zadeček. Maminkám, které kojí, se zanícenými bradavkami pomůže kombinace masti a mrkvové šťávy nebo drceného zelného listu. Nesmíte však zapomínat, že pro tyto účely můžete využít jen vlastnoručně vyrobené sádlo, ne to z obchodu.

S výškou cholesterolu nemá nic společného

Podle nejnovějších zjištění také nemá konzumace vepřového sádla nic společného se zvyšováním hladiny cholesterolu. Vědci totiž po rozsáhlých výzkumech zjistili, že cholesterol obsažený v živočišných produktech nemá tak výrazný (dokonce někde uvádí že žádný) význam pro rozvoj cholesterolu v krvi člověka, jak se původně předpokládalo.

VIDEO: Jak se dělá domácí sádlo?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Vepřové sádlo a zdraví – dát si ho nebo ne?”

    1. Ivon napsal:

      Co jsem hledala, našla jsem v tomto článku a dokonce ještě více informací. :-)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva