Obsah článku
Pálení žáhy je extrémně běžný zdravotní problém, který postihuje až 50% lidí. Odborně se mu někdy říká i gastroezofageální reflux. S ním nejednou souvisí i vředová choroba žaludku. Nejčastějším projevem kyselého refluxu je pálení žáhy, čili pálivý pocit za hrudní kostí, která někdy vystupuje až k hrdlu. Ve vzácných případech může být bolest tak silná, že se zaměňuje za srdeční infarkt.
Za tradiční příčinu tohoto onemocnění se považuje nadbytečné množství kyseliny v žaludku, proto se na její léčbu předepisují léky, které ji blokují. Jde však o medicínský omyl, který negativně ovlivňuje miliony lidí. Důvodem je fakt, že skutečnou příčinou onemocnění je naopak nedostatek žaludeční kyseliny.
Co způsobuje pálení žáhy?
Po tom, co se jídlo přesune přes jícen do žaludku, se sval nazývaný dolní jícnový svěrač uzavře, čímž brání jídlu i kyselině v jejich zpětném pohybu. Reflux se objeví, když se uvedený svěrač nedostatečně uzavře a tím umožní kyselině z vašeho žaludku proudit zpět do jícnu. Zde bychom chtěli zdůraznit, že příčinou refluxu není nadbytečná produkce kyseliny v žaludku.
Ve skutečnosti jde o následek jednoho z dvou faktorů (případně jejich kombinace):
- Hiátová kýla (hernie)
- Infekce helikobaktera pyroli (předpokládá se, že tato bakterie ovlivňuje přes 50% světové populace a byla Světovou zdravotnickou organizací identifikovaná jako karcinogen 1. skupiny)
Zatímco uvedené dvě diagnózy navzájem nesouvisejí, mnozí z těch, co trpí hernií, mají také helikobaktera pyroli. Helikobakter způsobuje chronický zánět žaludeční výstelky nižší intenzity, což následně vede ke vzniku žaludečních vředů s jejich doprovodnými příznaky. Pokud máte hernii jícnového svěrače, fyzická terapie na postiženém místě by u vás mohla zabrat. Většina chyropraktiků má s touto procedurou zkušenost. Hypotéza, že bakterie Helicobacter je zodpovědná nejen za žaludeční vředy, ale i za pálení žáhy, zde existuje od začátku 80. let 20. století na základě práce vykonané australským lékařem dr Barrym Marshallem.
Trpíte na vedlejší účinky léků?
Kromě zmíněných příčin nezapomínejte na to, že pálení žáhy mohou způsobovat i mnohé volně prodejné léky.
Mezi nejčastější „provinilce“ patří:
- léky proti úzkosti
- antidepresiva
- antibiotika
- léky proti vysokému krevnímu tlaku
- nitroglycerin
- léky proti osteoporóze
- léky proti bolesti (ibuprofen / Ibalgin, Voltaren a podobně)
Pokud vaše pálení žáhy je způsobeno některým z těchto léků, pak samozřejmě musíte se soustředit na to, co, kdy a jak užíváte. Určitě ale nepřidávejte další lék, abyste zmírnili vedlejší účinek jiného léku.
Zde je několik užitečných tipů, jak odstranit pálení žáhy vyvolané užíváním léků, například:
- Neužívejte více, než předepsané množství léků.
- Některé léky je nejlepší užívat na prázdný žaludek, jiné zase způsobí menší vedlejší účinky v podobě pálení žáhy, když se berou s jídlem. Viz příbalové letáky nebo poproste lékaře, případně lékárníka, aby vám poradili kdy a jak užívat vaše léky.
- Požádejte lékaře nebo lékárníka, aby zkontrolovali všechny léky a doplňky, které užíváte, zda se mezi nimi nenacházejí i takové, které mohou způsobovat pálení žáhy. Změna přípravku nebo úprava dávkování vás může ušetřit bolestí. Některé léky také mohou být dostupné ve formě krému namísto tabletek. Je mnohem méně pravděpodobné, že krém bude způsobovat pálení žáhy.
- Vyhýbejte se polohám v ležmo těsně po užití léků.
- Pijte zázvorový čaj.
Proč léky proti pálení žáhy mohou více uškodit než pomoci?
Jedním z nejčastěji předepisovaných léků na reflux jsou takzvané inhibitory protonové pumpy (PPI), které jsou velmi účinné v blokování produkce žaludeční kyseliny. Na první pohled se to může zdát jako ideální řešení. Vždyť přece kyselina se valí ze žaludku do jícnu a potlačením její tvorby by mělo dojít k úlevě.
Je to však nejhorší možné řešení, protože prvotní problém má dočinění s příliš nízkou produkcí kyseliny v žaludku. Existuje přes 10 tisíc článků v medicínské literatuře poukazujících na to, že potlačení kyseliny problém nevyřeší, ale jen dočasně zmírní příznaky.
PPI jako například Nexium, Prilosec nebo Prevacid byly původně určeny pouze na velmi úzký okruh vážných komplikací. Podle Mitchella Katze, ředitele Oddělení veřejného zdravotnictví v San Francisku, který na toto téma napsal článek před čtyřmi lety, bylo nasazení inhibitorů protonových pump odůvodněné jen v následujících případech:
- Krvácející vředy
- Zollinger-Ellisonův syndrom (vzácné onemocnění, při kterém žaludek produkuje nadměrné množství kyseliny)
- Silný reflux, kde endoskopie potvrdila, že došlo k poškození jícnu
Podle Katze, přibližně 60 až 70% lidí užívajících uvedené léky mají jen mírné pálení žáhy a proto by tyto léky brát neměly. Část problému s PPI je ten, že pokud snížíte množství kyseliny v žaludku, tak tím vlastně snížíte jeho schopnost zabít bakterii Helicobacter.
V případě, že je vaše pálení žáhy způsobené přítomností helikobaktera, pak vlastně situaci ještě zhoršíte. Kromě toho, snížením kyselosti v žaludku zároveň oslabíte primární tělesný mechanismus pro prevenci potravinových infekcí, což pak zvýší riziko otrav z jídla. Léky PPI také mohou způsobit řadu dalších vedlejších účinků, včetně zápalu plic, ztráty kostní hmoty, zlomeniny kyčlí a infekce bakterií Clostridium difficile (škodlivá střevní bakterie).
Změny ve Vašem životě
V rámci doby vysazování uvedených léků je vhodné, abyste začali do vašeho životního stylu zavádět změny, které vám napomohou se zbavit vašich zdravotních problémů jednou provždy. Je sice pravdou, že silná antibiotika vás dokážou zbavit helikobaktera, avšak existuje několik jiných efektivních strategií, které fungují stejně dobře, ale jsou bez nežádoucích vedlejších účinků.
Antibiotika vám totiž zničí i prospěšné bakterie ve střevech, což může vést k dalším zdravotním problémům. Kromě toho, bakterie Helicobacter pylori se v současnosti stává extrémně odolná vůči antibiotikům, co dělá alternativní přístupy o to důležitějšími.
Vaše první linie obrany – nezpracované potraviny a probiotika
V konečném důsledku, odpovědí na pálení žáhy a problémy s trávením je obnova přirozené žaludeční rovnováhy a funkce. Konzumace velkého množství zpracovaných potravin a obzvláště cukrů je jistou cestou na zhoršení refluxu, neboť dojde k narušení bakteriální rovnováhy v žaludku a střevech. Namísto toho se zaměřte na jedení hodně zeleniny a dalších, ideálně bio a nezpracovaných potravin.
Také odstraňte potravinové spouštěče refluxu. Jsou jimi převážně kofein, alkohol a nikotin. Dále se ujistěte, že přijímáte ve vaší stravě dostatek prospěšných bakterií. To napomůže k vytvoření rovnováhy střevní flóry, což následně může přispět k odstranění helikobaktera bez nutnosti použití antibiotik. Kromě toho to napomůže správnému trávení a absorpci živin z jídla ve střevech. Ideálně byste měli získávat prospěšné bakterie z fermentovaných potravin. Pokud nejíte fermentované (kvašené) potraviny, pak je budete potřebovat ve formě kvalitních doplňků na pravidelné bázi. Nezapomínejte také na to, že je vhodné přijímat různé druhy fermentovaných potravin a nápojů, protože každý obsahuje jiné prospěšné bakterie.
Sponzorováno
Mezi kvašené potraviny, které si snadno můžete udělat i sami doma patří:
- Zelenina (kysané zelí a podobně)
- Mléčné výrobky (jogurty, kefír, zakysaná smetana)
- Ryby (makrela, či tzv. Kyselé ryby – dají se koupit i v obchodě)
- Kombucha
13 terapií na pálení žáhy a žaludeční vředy
Následujících 15 terapií je založených na doporučeních ze stránky Everydayroots.com, výzkumu z medicínského fakulty Univerzity v Marylandu a Izrael medicínského centra.
1. Surový, nefiltrovaný jablečný ocet
Jak bylo již dříve zmíněno, důvodem refluxu je malého množství kyseliny ve vašem žaludku. Obsah žaludeční kyseliny můžete jednoduše upravit tak, že vypijete jednu polévkovou lžíci syrového, nefiltrovaného jablečného octa rozmixovaného ve velkém sklenici čisté vody.
2. Betain
Další možností je užití doplňku Betain HCL, který lze koupit v obchodech se zdravou výživou a někdy i v lékárnách bez lékařského předpisu. Potřebujete užít takové množství, které vám vyvolá slabý pálivý pocit v žaludku a pak dávku snížit o jednu kapsli. To zlepší vašemu tělu trávení a také napomůže k zabití bakterie Helicobacter pylori.
3. Soda na pečení (jedlá soda bikarbona)
Polovička až jedná celá čajová lžička jedlé sody rozmíchaná v 2.5 dcl vody sníží pálivý pocit při kyselinových refluxu, protože neutralizuje kyselinu v žaludku. Obecně se toto nedoporučuje jako pravidelné řešení, ale v urgentních případech při silné bolesti dokáže spolehlivě pomoci.
4. Džus z Aloe Vera
Šťáva z aloe vera má přírodní protizánětlivé účinky a dokáže pomoci i při refluxu. Vypijte před jídlem přibližně polovinu sklenice šťávy z aloe vera. Chcete-li předejít jejím laxativním účinkům, sežeňte si značku, z níž byla laxativní složka odstraněna.
5. Kořen zázvoru
U zázvoru byla zjištěna jeho schopnost chránit žaludek a trávicí trakt tím, že blokuje žaludeční kyselinu a potlačuje helikobaktera. Podle studie z roku 2007 je mnohem účinnější než lansoprazol při prevenci tvorby žaludečních vředů. Jeho potence je 6 až 8 krát vyšší než u zmíněného léku. To ani moc nepřekvapuje, jelikož zázvor se na žaludeční problémy používá již od pradávných dob.
Přidejte dvě až tři krajíčky čerstvého zázvoru do dvou skleničkách horké vody. Nechte vyluhovat přibližně půl hodiny. Vypijte asi 20 minut před každým jídlem.
6. Heřmánkový čaj
Před spaním vyzkoušejte sklenici heřmánkového čaje. Ten uklidní žaludek a také vám pomůže usnout.
7. Vitamin D
Vitamin D je důležitý při každém zánětu. Optimalizované hladiny Vitaminu D vám také zoptimalizují tvorbu přibližně 200 antimikrobiálních peptidů, které odstraní jakoukoliv nežádoucí infekci. Jak často uvádíme v našich článcích, hladiny vitaminu D můžete optimalizovat dostatečným vystavením se slunečnímu záření, případně pomocí bezpečné opalovací lampy. Pokud ani jedna z těchto možností není k dispozici, můžete užívat doplňkový vitamin D3. Také se doporučuje současně s ním užívat i vitamin K2.
8. Astaxanthin
Tento výjimečně potentní antioxidant dokáže u pacientů snížit projevy kyselého refluxu ve srovnání s placebem. To platí hlavně v případech infekce Helicobacter. Pro nejlepší výsledek užívejte denně 40 mg.
9. Brest plavý
Brest zpěvný obalí a uklidní sliznice úst, hrdla, žaludku a střev. Obsahuje také antioxidanty, které napomohou zmírnění zánětů ve střevech. Kromě toho dále stimuluje nervová zakončení ve vašem trávicím traktu. To napomáhá vylučování hlenů, které chrání vaši trávicí soustavu před vředy a nadbytečnou kyselostí. Medicínské centrum při Univerzitě v Marylandu uvádí následující doporučené dávky:
Čaj: Zalijte 2 sklenice vroucí vody na 4 gramy (přibližně 2 polévkové lžíce) práškové kůry, vyluhujte 3 až 5 minut. Pijte 3 krát denně.
Tinktura: 5 ml 3 krát denně.
Kapsle: 400 až 500 mg 3 až 4 krát denně po dobu 4 – 8 týdnů. Zapijte plnou sklenicí vody.
Pastilky: Následujte dávkování uvedené na obalu.
10. Čínské bylinky pro léčbu „Gu“ symptomů způsobených chronickými zánětlivými onemocněními
Takzvané „Gu“ symptomy zahrnují zažívací problémy spojené se záněty a patogenními infekcemi.
11. Glutamin
Výzkum publikovaný v roce 2009 zjistil, že poškození trávicího traktu způsobené bakterií Helicobacter pylori mohou být léčeny pomocí aminokyseliny glutamin.
Tu obsahuje velké množství různých potravin, například: Hovězí maso, Kuřecí maso, Ryby, Vejce, Mléčné výrobky, Některé druhy ovoce a zeleniny. L-glutamin, tedy biologicky aktivní forma této aminokyseliny, je také široce dostupná ve formě doplňků stravy. Množství kyseliny glutamové (z níž si tělo vytváří glutamin) v různých potravinách obsahuje i naše Nutriční kalkulačka. Pomocí ní si budete vědět zjistit, zda vaše strava obsahuje dostatek této aminokyseliny.
12. Kyselina listová (folát nebo i Vitamín B9)
Vyšší příjem kyseliny listové se ukázal účinný při snižování kyselého refluxu o přibližně 40%. Nejlepším způsobem, jak zvýšit její příjem, je konzumace potravin bohatých na tento vitamin, jakými jsou například játra, chřest, špenát a luštěniny.
13. Ostatní vitaminy skupiny B
Nedostatek vitamínů skupiny B, hlavně vitamín B2 a B6, se stejně jako kyselina listová, ukázal být příčinou Relux. Na tento poznatek přišel klinický dietolog Byron Richards, jehož výzkum poukázal na skutečnost, že adekvátní hladiny zmíněných vitaminů dokáží kyselinové refluxu úspěšně předcházet.
Jak může pomoci strava?
Odpovědí na zažívací problémy, jakými jsou žaludeční vředy a špatné trávení, je obnova přírodní gastrické rovnováhy a jejích funkcí. Ta je důležitá nejen pro optimální fungování trávicího traktu, ale je doslova klíčová pro udržení dlouhodobého zdraví, neboť vhodná střevní mikroflóra zároveň zvyšuje absorpci živin. Kromě toho hraje i významnou úkoly pro mentální a fyzické zdraví.
Z prostudování si literatury je jasné, že nemůžete být zdraví, pokud nemáte optimalizovanou svou střevní mikroflóru. Pro její udržení ve správných mezích doporučujeme dále dodržovat následující:
- Vyhýbat se zpracovaným potravinám a polotovarům
- Do jídelníčku zařadit fermentované potraviny (případně probiotické doplňky)
- Vyhýbat se konzumaci nadměrného množství cukrů (ty posouvají rovnováhu špatným směrem)
TIP: Kdy už je vhodné s pálením žáhy zajít k lékaři?
Tyto tři hlavní změny ve vašem stravování nastolí v trávicím traktu změny, které vám pomohou zbavit se helikobaktera přirozeným způsobem. Uvedené strategie budou fungovat i tehdy, pokud trpíte kyselinovým refluxem, refluxní chorobou jícnu, žaludečními vředy nebo jakýmkoli jiným onemocněním spojeným se žaludeční kyselinou.
Co si ještě přečíst na toto téma?
VIDEO: Domácí lékař – Pálení žáhy
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články