Obsah článku
Mnohé potraviny označované za „zdravé“ jsou vlastně přesným opakem. Příčinou této mylné představy je masivní reklamní kampaň velkých korporací, které tyto potraviny vyrábějí. Pojďme proto se na tyto populární potraviny podívat trošku blíže. No a začněme s nejoblíbenějším nápojem dětí i dospělých: ovocné džusy. Vážně si myslíte, že jsou zdravé?
1. Ovocné džusy
Navzdory obecnému povědomí o prospěšnosti ovocných džusů, mají hned několik problémů, které je na hony vzdalují od zdravých potravin. Pro názorný příklad si vezměme takový pomerančový džus (platí to ale i na ostatní).
Většina komerčně prodávaných pomerančových džusů jsou vysoce zpracované do tekutiny, která má jen velmi malou nutriční hodnotu. Na začátku zpracování pasterizace zničí vitamíny a enzymy. Pak je džus skladován v obrovských kádích, aby ho byl dostatek po celý rok. Aby se nezkazil (nezoxiduje), je z něho odňat všechen kyslík.
Tímto jsou všechny přírodní látky, které dávají pomeranče svou typickou chuť, zničeny. Některé firmy proto do něj pak přidávají umělé příchutě. Jde v podstatě o chemické parfémy, z nichž je běžně používaný například butyrát.
Pokud je minimální trvanlivost delší než 60 dnů, víte, že držíte v ruce právě takový vysoce rafinovaný džus. Ovocné šťávy jsou ještě horší. Obsahují totiž vysoké množství nejčastěji fruktózového sirupu a paletu umělých přísad. Nejeden komerčně prodávaný ovocný nápoj je dokonce kontaminován plísněmi a poškozeným ovocem.
Kromě toho, ovocný džus je mnohem horší než celé ovoce. To platí zejména tehdy, když není čerstvě vylisované, ale drženo ve velkých kontejnerech. V nich se z pektinu uvolňuje methanol, který vážně ohrožuje vaše zdraví. Dokonce i čerstvě odšťavněný džus má velmi vysoký obsah cukru, který je oddělen od vlákniny a tedy i jeho účinek na organismus je horší. Jeden 2,5 dcl sklenici džusu obsahuje přibližně 8 čajových lžiček cukru. Při srovnání, běžná limonáda jich má 10, což je víc jen o trochu.
Konzumace celého ovoce, navzdory vysokému podílu cukru, způsobuje menší problémy, protože cukr je vázán na vlákninu a antioxidanty. Konzumace celého ovoce s mírou je proto lepší volbou. Pokud už chcete džus, vyrobte si ho sami a raději zeleninový jak ovocný. A nebo si dejte čerstvý pomeranč, je to zdravější než ten nejlepší džus.
2. Agávový sirup
Výrobky z agáve plní regály v obchodech, jako kdybyste pomocí agáve měli všechno zalévat. Většina agávových sirupů není ničím jiným než super kondenzovaným fruktózovým sirupem z něhož byly odstraněny všechny živiny. Pro naše zdraví? Hodně špatná záležitost.
Agávový sirup už v téměř ničem nezosobňuje původní rostlinu, po které je pojmenován. Podle toho, jak je zpracován, obsahuje 55 až 90 fruktózy. Vysoce fruktózový kukuřičný sirup je také okolo 55% fruktóza, proto i v tom nejlepším případě nemá oproti němu Agávový sirup žádnou výhodu.
3. Nektary
Podobně jako sirupy, ani nektary nejsou na tom mnohem lépe, co se týče jejich účinků na zdraví. Také obsahují vysoký podíl převážně fruktózy. Existují důkazy, že při konzumaci ve vysokých množstvích, je fruktóza jeden z nejškodlivějších typů cukrů.
Fruktóza zvyšuje tvorbu kyseliny močové, která je přímo odpovědná za vysoký krevní tlak, inzulínovou rezistenci, onemocnění ledvin, onemocnění jater. Mnohem lepšími sladidly jsou například stévie (bylinka) a v malých množstvích syrový bio med. Med je sice také koncentrovaná forma cukru, ale na rozdíl od ostatních nabízí i jisté zdravotní přínosy.
4. Nápoje pro sportovce
Pro většinu průměrných sportovců jsou sportovní nápoje nejen zbytečně vyhozené peníze, ale ve skutečnosti mohou uškodit zdraví. Tyto nápoje jsou plné přísad, které určitě nechcete, jako například vysoce fruktózový sirup, sodík, umělá barviva a příchutě.
Jen méně než 1% z těch, kteří pijí nápoje pro sportovce, z nich mají i nějaký užitek. Nápoje pro sportovce jsou o 30% více korozní pro vaše zuby jak čistá voda. Mytí zubů vám v tomto případě nepomůže, protože kyselina citronová v nich obsažená vám změkčí zubní sklovinu do takové míry, že může být snadno při mytí zubním kartáčkem poškozena.
Pro sportovce mnohem lepší alternativou je kokosová voda. Ta obsahuje množství prospěšných látek jako například: přírodní elektrolyty, stopové prvky, aminokyseliny, antioxidanty. Kokosová voda má také protizánětlivé účinky a snižuje krevní tlak, což z ní činí pro sportovce perfektní nápoj.
Sponzorováno
Obsahuje i poměrně hodně cukru, proto by se mělo omezovat její použití na čas, kdy je třeba doplnit tekutiny a minerály – typicky po sauně nebo dlouhém kardio cvičení.
5. Energetické tyčinky
Energetické tyčinky nejsou o nic lepší než nápoje pro sportovce. Dalo by se říci, že jsou to obyčejné předražené „junk food“. Většina komerčně prodávaných energetických tyčinek obsahuje levný sójový protein, vysoce fruktózový sirup, syntetické vitamíny a odpadní látky z průmyslové výroby potravin.
6. Rostlinné oleje
Dnešní obrovská konzumace rostlinných olejů je zapříčiněna hlavně démonizací saturovaných tuků. Tak jak probíhá kampaň proti živočišným tukům, lidé stále více a více konzumují vysoce rafinované rostlinné oleje – kukuřičný, sójový, řepkový či slunečnicový.
Bohužel, zklameme vás, ale tyto oleje neobsahují téměř žádnou nutriční hodnotu. Navíc, jejich konzumace totálně narušuje správný poměr mezi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami. Tento narušený poměr je primární příčinou chronických zánětů.
Sójový olej patří mezi nejhorší rostlinné oleje. Naneštěstí, protože je také nejlevnější, tak ho přidávají do velkého množství dalších potravin. A nezávisí vůbec na tom, zda je částečně hydrogenovaný, bio nebo z novějších odrůd sóji. Tento olej může způsobit ve vašem těle doslova chaos a dysfunkci na buněčné úrovni. Více než 90% sójového oleje je z geneticky modifikované sóji, která obsahuje vysoké hladiny toxického glyfosát.
7. Falešné máslo (margarín)
Margarín je v podstatě „srdeční infarkt“ v kelímku, plný trans tuků, které vznikají během hydrogenace (proces proměňující tekutý olej na ztužený tuk).
Trans tuky jsou příčinou: chorob srdce, rakoviny, onemocnění kostí, hormonální nerovnováhy, neplodnosti, nízké porodní hmotnosti, růstových problémů. Oproti tomu na druhé straně, máslo je skutečnou potravinou. Je plné vitamínů, minerálů, mastných kyselin, CLA (pokud krávy jedí čerstvou trávu) a mnohé další prospěšné výživné látky.
8. Nízkotučná a beztuková jídla
Šílenství kolem nízkotučných potravin napáchal nejvíce škod v historii hnutí za zdravou výživu a zanechal miliony lidí s chronickými onemocněními. Idea, že všechny tuky a hlavně ty živočišné jsou pro vás špatné není nic jiným, než chybná interpretace západní vědy.
Zdravé tuky, které západní média nepropagují a neslyšíte o nich mluvit ani výživové poradce, jsou právě nasycené živočišné a rostlinné tuky. Poskytují totiž mnohé zdravotní přínosy. Po pravdě, vaše tělo bez nasycených tuků nedokáže fungovat!
Jsou potřebné, aby správně fungovaly: buněčné membrány, imunitní systém, srdce, mozek. Dokonce nedávná průlomová studie poskytla nepopiratelné důkazy, že typ tuků a nikoliv jejich objem je to, co určuje srdečně-cévní přínosy takzvané středomořské diety. Když se z potravin odeberou tuky, nechává je to bez chuti. Proto výrobci do nich namísto tuků přidávají ve velkém množství cukr, sůl a další chemikálie.
Doporučujeme vám proto, abyste se drželi nepozmeňovaných, původních potravin, včetně plnotučných nepasterizovaných mléčných výrobků. Jsou pro vás mnohem lepší a také mnohem chutnější.
9. Snídaňové cereálie
Cereálie jsou pro mnoho lidí oblíbeným způsobem jak začít den. Jsou však plné toxických ingrediencí a používá se při jejich propagaci klamavá reklama.
Největším problémem cereálií je, že jejich základem jsou obiloviny. Mnohé, i takzvané zdravé odrůdy jsou kontaminovány toxickými pesticidy, karcinogenními antifungicidy, ředidly a geneticky modifikovanými ingrediencemi (GMO).
Jediná nálepka, která vám poskytne jakous takous jistotu je značka bio produktů. Nezávislé testování provedené v roce 2011 v Cornucopia Institute ukázalo, že mnohé snídaňové cereálie označovány za „přírodní“ a ty, které tvrdily, že neobsahují GMO složky, jejich ve skutečnosti vykazovaly vysoký podíl. Mnoho z těchto potravin jsou tak oblíbené právě proto, že je silně propagují.
TIP: Jak nahradit nezdravé potraviny těmi zdravými?
10. Většina müsli tyčinek
O müsli tyčinkách si většina lidí myslí, že jsou velmi zdravé. Mnoho žen jejich konzumuje právě proto, že chtějí hezčí postavu, nebo nechtějí přibrat. Myslí si, že jsou pro ně skvělou, zdravou pochoutkou. Nicméně, není to úplně tak.
Nerad bychom všechny tyčinky hodili do jednoho pytle a hodnotili je, pokud nevidíme jejich složení. Nicméně většina tyčinek, které známe, je plná cukrů, mouky, sóji, různých přísad a celkově „mrtvých“ surovin. Z našeho pohledu jsou to ve většině případů průmyslově vyrobené produkty, které mají daleko ke zdravé výživě. Důležité je hledat tyčinku, která obsahuje co nejméně sacharidů a cukrů, neobsahuje mouku, sóju, konzervanty, umělá sladidla a barviva, ztužené a částečně ztužené tuky, rostlinné oleje kromě kokosového, které by měly být alespoň nerafinované nebo ideálně extra panenské. Kvalitní müsli tyčinka by měla obsahovat dostatek zdravých tuků, bílkovin a sacharidy spíše v podobě nějaké vlákniny.
Sponzorováno
Tyčinky typu Corny, Chocapic, Nesquik a prakticky všechny tyčinky od výrobců jako Nestlé a Kraft foods, neviděly zdravou výživu ani z okna. Kéž by se to časem změnilo, ale o tom pochybujeme vzhledem k politice těchto potravinářských korporací.
Co si dále přečíst o potravinách a zdraví?
- TIP: TOP 12 potravinových přísad, které vyvolávají obavu
- 10 dietních potravin, které opravdu nejsou dietní
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,velice zajímavý článek přesto bych měl jeden dotaz.
Když píšete o džusu tak píšete že nejdřív projde pasterizací, a poté je uchováván v kádích, já jsem však četl že jakmile je džus vylysován z ovoce tak dojde k odstranění vody a tím vzniká takzvaný koncentrát. Ten se poté v podobě sypkého prášku převáží a na místě je potom zase zpětně smíchán s vodou :) A to přesně tolik kolik se rovnou plní. Proto je na každém džusu napsáno vyrobeno z koncentrátu. Proto se mi nechce věřit že by džus ležel někde dlouho ve velkých kádích do zásoby když si ho kdykoli můžou vyrobit pouhým smícháním vody s práškem a to kolik jenom budou potřebovat. Děkuji :)
Koncentrát má do něčeho zdravého skutečně docela daleko. Chemicky ošetřené ovoce se vylisuje a následuje pak odstranění dužiny, tedy i odebrání zdravých enzymů. Poté se takto lisované ovoce vaří při 100-110 stupních Celsia – zde tedy dojde k odstraní všech vitamínů. Odpařením zbytku tekutiny pak vzniká samotný koncentrát. Poté někdy bývají doplněny umělé vitamíny, minerální látky a někdy narazíte i na konzervační látky.
Dobrý článek, ovšem bod 7 je zavádějící a nesprávný, vztahuje se na zastaralý způsob výroby, ten už byl před řadou let změněn a nahrazen, proto už v margarínech trans tuky ve škodlivé míře nejsou.
Děkujeme za doplnění.
Dobrý den,
jsem inženýrem chemie se specializací „chemické technologie“ a přes 10 let jsem pracoval v distribuci chemikálií tzv. éček do potravinářského průmyslu. Pan Martin má sice pravdu, že došlo ke změně v technologii výroby margarínů, nicméně, a zde si dovolím citovat článek od PharmDr. Margit Slimákové, které tímto děkuji:
„Trans mastné kyseliny jsou tuky, které se průmyslově vyrábějí procesem zvaným hydrogenace (ztužování). Výsledkem hydrogenace je tuhý a snadno roztíratelný výrobek, který je také dlouho skladovatelný (další výhoda pro obchodníky). Výchozí surovinou jsou nejčastěji levné rostlinné oleje, na příklad slunečnicový, sójový či řepkový. Hydrogenované (trans) tuky jsou (bez nejmenších pochybností) zdraví škodlivé, podílejí se na rozvoji srdečně cévních onemocnění a pravděpodobně i na rozvoji nádorových onemocnění.
Konkrétně příjem trans tuků zvyšuje množství zdraví škodlivého LDL cholesterolu v krvi. LDL cholesterol je hlavní rizikový faktor srdečně cévních onemocnění, které jsou ve vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí. Trans tuky dokonce snižují hladinu ochranného HDL cholesterolu, čímž se stávají mnohem škodlivějšími tuky, než jsou tuky ze živočišných zdrojů. Právě ty po léta platily za nejvíce rizikové.
Od padesátých let minulého století významně stoupala spotřeba trans mastných kyselin na základě doporučení, které radilo nahrazovat živočišné tuky margarínem. S konzumací margarínu rostly bohužel také počty osob postižených některým ze srdečně cévních onemocnění. V průběhu posledních několika let došlo díky zvyšujícímu se tlaku na potravinářský průmysl ke změnám při výrobě margarínů. Dnes už margaríny většinou obsahují poměrně malé množství trans tuků. Ty nejlevnější margaríny s trans tuky, ale nezmizely, používají se při přípravě polotovarů (včetně mnoha potravin, jež jsou často vydávány za zdravé), fast food potravin a při vaření v mnoha běžných restauracích. Trans tuky by neměly být obsaženy v biopotravinách. Z běžných potravin je velmi často naleznete v cereálních tyčinkách, salátových zálivkách, brambůrkách, sušenkách, krekrech a majonézách.
Trans tuky se v omezeném množství přirozeně nacházejí v tučných částech masa a tučných mléčných produktech, ale následkem vysoké konzumace margarínů (ať už přímo či v polotovarech) jsou zdaleka největším zdrojem trans tuků v jídelníčku průmyslově připravené tuky. Většina zdravotnických organizací doporučuje co nejnižší příjem trans tuků. Starostovi New Yorku se dokonce podařilo zcela zakázat používání trans tuků v restauracích.“