Sponzorováno

Kojení a léky – aneb jak „neotrávit“ mateřské mléko 4.88/5 (17)

Kojení a léky - aneb jak Mateřské mléko je opravdu zázračné. Nemocné kojené dítě svými slinami dává matce signál, jaké protilátky potřebuje. Ty se následně v mateřském mléce vytvoří. Ale pozor, do mateřského mléka se mohou vylučovat i léky, které matka užívá během kojení, a ty se pak dostanou do organismu dítěte. Léky jsou sice relativně dobře prozkoumána záležitost, je známá farmakokinetika léků, často jsou známé studie a případové studie o kojících matkách, které léky užívaly, ale léky jsou jedy.

Platí pravidlo, že je bezpečnější pokračovat s kojením i během užívání léků

Proč? Mnohé léky se do mateřského mléka nedostávají, nebo se dostávají pouze v minimálním množství. Jinými slovy, lze říct, že některý lék se „vylučuje do mateřského mléka“ jiný ne a většinou jde o nesmírně malé množství. Takže pokud budete kojit a zároveň užívat nějaké léky, tak vaše děťátko v realitě nedostane téměř žádný lék a zároveň bude kojené, což představuje mimořádně důležitou ochranu pro jeho zdraví do budoucna – kojení je významný faktor dokonce nejen pro zdraví děťátka, ale i pro zdraví matky.

Pokud kojit nebudete – vystavujete své dítě mnohem významnějším rizikům

Takže, pokud porovnáte skutečnost, že budete užívat léky a zároveň kojit, s možností, že nebudete kojit a budete užívat léky, tak ve většině případů rozhodnutí bez jakýchkoliv pochyb směřuje ke kojení vedle užívání léků. Pokud byste nekojily, vaše děťátko ztratí možnost získávat stovky jedinečných látek, které se v mateřském mléce nacházejí, nemluvě o mnoha aspektech kojení.

Jaké jsou zásady užívání léků během kojení?

Jelikož kojené dítě získává přes mléko potřebné živiny, lékaři se vždy snaží nastavit léčbu i s přihlédnutím na tento fakt. Přerušit kojení je tedy až poslední možnost. Doporučuje se, abyste konzultovala své zdravotní problémy s více lékaři, protože ne všichni považují kojení za velmi podstatné.

Pro získání odpovědi ohledně kojení a léků, je třeba podívat se na několik aspektů:
– Je logické, že ideální stav je, když je člověk zdravý a nemusí brát léky
– Léky by měl člověk brát jen, když má k tomu důvod
– Pokud má někdo však nějaké onemocnění, pak může potřebovat léčbu
Není správné upírat kojícím matkám právo na léčbu jen proto, že kojí

Typy léků, podle vlivu na kojení

V příbalovém letáku, si vždy pozorně přečtěte o vlivu léku na kojení. Léky se mohou nacházet v těchto kategoriích:
kompatibilní s kojením, mohou se užívat během kojení (například omeprazol, na snížení žaludeční kyseliny)
kompatibilní s kojením, ale s možnými vedlejšími účinky, teoreticky mohou způsobit nežádoucí účinky, ty však buď nebyly pozorovány, nebo byly jen velmi mírné (penicilin)
léky, které je lepší nepodávat, je o nich známo, že vyvolávají nežádoucí účinky, proto je lze užívat pouze tehdy, pokud je to naprosto nutné v léčbě matky
kontraindikovány – léčiva, které se nemohou podávat, např. doxycyklin nebo radiofarmaka

Vedle užívání léků během kojení není třeba časovat kojení v určitém odstupu od užití přípravku ani odsávat a vyhazovat mateřské mléko. Maminka může pokračovat v kojení bez omezení tak jako obvykle. To platí pro drtivou většinu léků.

Sponzorováno

Čtěte: Jaké jsou benefity kojení?

Jak je to s kofeinem při kojení?

Může se či nemůže během kojení pít káva a jiné kofeinové nápoje? Pokud ano, tak kolik? Odborníci říkají, že kofein z nápojů skutečně přechází do mateřského mléka. Jeho koncentrace v mléce je asi 1-5 procent koncentrace v krvi matky a maximální hodnoty dosahuje 1-3 hodiny po konzumaci kofeinového nápoje. Kofein zcela vymizí z mateřského mléka až na devátý den po jeho konzumaci. Kojené miminko odbourá polovinu přijatého kofeinu až za 80 hodin. Problémem pro dítě je, když matka pije více než dva šálky kávy za den (nebo ekvivalentní množství jiných kofeinových nápojů). Pozor i na léky, které kofein obsahují.

TIP: Nepijte mnoho kofeinu při kojení.

Kdy jsou děti nejcitlivější?

Největší riziko vlivu přípravku na kojené dítě, je u předčasně narozených dětí, protože ty ještě nemají vyvinuté enzymy, které rozkládají a vylučují léčiva z těla. Za nízké riziko se považuje již léčení matky půlročního dítěte.

Některé léky mohou ovlivňovat tvorbu mléka. Mohou ji zvyšovat (haloperidol), jiné – naopak – snižovat (diuretika – látky podporující vylučování moči). I nadměrný příjem tekutin (4 litry za den) snižuje tvorbu mléka. Antikoncepce se doporučuje jen jednosložková, a až po 6 týdnech od porodu. Tvorbu mléka snižují i vysoké dávky vitaminu B6 (pyridoxinu), některé léky na oplasknutí nosní sliznice, některé léky na snížení hmotnosti, nebo kouření. Kouření se proto nedoporučuje nejen v těhotenství, ale i během kojení. Na kouření byste měla určitě během kojení zcela zapomenout.

Ukončení kojení má vliv na zdraví matky a zdraví dítěte

Nekojené děti mohou trpět mnohými závažnějšími onemocněními jako onemocněním dýchacích cest, záněty středního ucha či trávicího traktu. Kojením lze předcházet spoustě celému seznamu dalších onemocnění od obezity či rakoviny prsu přes vysoký krevní tlak, riziko kardiovaskulárních onemocnění až po vysokou hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pro matky brzké ukončení kojení znamená zvýšené riziko rakoviny prsu, endometria, osteoporózy či diabetu II.

Co ovlivňuje přestup látek do mateřského mléka?

Přestup látek do mateřského mléka je ovlivněn řadou faktorů:

– látky s velkou molekulovou hmotností (inzulin, heparin) do mléka nepřestupují
– látky, které se v krvi dobře vážou na bílkoviny plazmy (warfarin) přestupují do mléka velmi málo
– rozhoduje též pH látek, slabě kyselé látky (penicilinová antibiotika) přestupují hůře než látky slabě zásadité (antidepresiva)
nejsnadnější je přestup léků, které jsou dobře rozpustné v tucích (benzodiazepiny – Diazepam – zklidňující lék či jako hypnotikum při nespavosti)

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Proč kojit své dítě

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva