Sponzorováno

Kardamom (nebo nesprávně kardamon) a zdraví – skvěle podporuje trávení 4.84/5 (58)

Lusky kardamomu...

Lusky kardamomu…

Kardamom je vzácné staré koření, které se používalo na léčení už v antice. Aromatický prášek z kardamomu je neodmyslitelnou součástí arabských káv. Kardamom malabarský (Elettaria cardamomum) je stálezelená rostlina s velkými listy. Plody jsou tobolky ukrývající aromatická semena. Ty by se měly přidávat do čaje nebo kávy čerstvě mletý, protože tehdy jsou nejvýraznější. Pravá arabská káva má právě díky kardamomu svou jedinečné aroma.

Na východě je kardamom oblíbené koření

Přestože se v našich podmínkách s kardamomem nesetkáváme běžně, vždyť patří mezi nejdražší koření na světě, je neodmyslitelnou součástí indické, arabské i čínské kuchyně.

Přidává se do sušenek či perníků, ochucují se jím omáčky i rýže a masitá jídla. Jen odborníci vědí, jak ho správně použít, je totiž velmi aromatické. Šikovným smícháním koření však kardamom dodává jídlu nenapodobitelnou a lahodnou chuť.

Věděli jste: Správný název je kardamom, někdy je neprávně označován jako kardamon.

Léčivý kardamom

Kardamom má příznivé účinky na trávení a vstřebávání živin z jídla. Ocení ho zejména pacienti trpící pálením žáhy, ale má i močopudný a protizánětlivý účinek.

Pokud si neumíte odepřít sladké, užíváním kardamomu alespoň snížíte negativní účinky, které mají sladkosti na váš organismus. Řekové a Římané je používali jako parfém a Indové považovali kardamom za lék na svou tučnost. Když rozkoušete pár kardamom semen, má to velmi uklidňující vliv na nervovou soustavu, osvěží dech a zlepší trávení. Eliminuje překyselení ze sladkých jídel.

Sponzorováno

Kardamom jako afrodiziakum

V asijské kultuře je kardamom vážený i jako afrodiziakum. Ve starověkém Egyptě se jeho semena využívaly na čištění a bělení zubů. V dnešní hektické době zase oceňujeme jeho schopnost uklidňovat organismus a uvolňovat napětí či stres.

Vypěstujte si vlastní kardamom

Postupujte podobně jako při množení a pěstování zázvoru. Kardamom se dá v našich podmínkách pěstovat jako pokojová rostlina. Vyzkoušejte si ho vypěstovat v květináči, příjemně vás překvapí i vůně jeho listů.

Kardamom a použití

Kardamon se přidává do čaje a kávy (známé v arabských zemích), jogurtu, je součástí kořenících směsí, používá se do pečiva, perníků, koláčů, sušenek, vůbec sladkých dezertů, při výrobě likérů, i do zeleninových jídel, luštěnin, rýže, některých polévek a omáček. Najdeme ho v pokrmech indické, arabské i čínské kuchyni. Je součástí kari koření a garam masaly. Kořeníme ním velmi opatrně, protože jde o výrazné koření.

Pokud chceme okořenit kávu nebo čaj, přidáváme 3 – 4 zrnka na šálek kávy (celé nebo mleté).

Kardamom požírač tuků

Kardamom je prostě úžasný, protože se hodí do slaných i sladkých jídel. Připravte si nápoj z jedné lžičky kardamomových semínek, několika hřebíčku, trochy skořice a zázvoru. Směs zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu, 10 minut nechte louhovat a požírač tuků je na světě! Navíc chutná výborně.

Na závěr – TOP 5 vlastností kardamomu

  1. Kardamom suprově pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti různým virům.
  2. Má pozitivní a posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti revmatického původu.
  3. Kardamom také pomáhá proti plynatosti, srdeční slabosti, léčbě zánětů dásní a zubů.
  4. Působí na rychlejší léčbu kůže, i jako prevence při onemocněním dýchacích cest, astmatu a zápalu plic.
  5. Také uleví při bolestech v krku, ledvinových a žlučníkových kamenech.

A co vy? Používáte při svém vaření kardamom? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o kardamomu přečíst?

VIDEO: Kardamom: malý klenot

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Kardamom (nebo nesprávně kardamon) a zdraví – skvěle podporuje trávení”

    1. Lucie Bednářová napsal:

      S tím požíračem tuků opatrně… ;-) Všechno je totiž o dávkování… Kdybych to vyjádřila ájurvédskou terminologií, k odstranění tuku z organismu samozřejmě pomůže naladit správně fungující, silný „trávicí oheň“…ale všeho je třeba s mírou… stačí to trochu přepísknout a podpoří Vám to naopak „žravost“ natolik, že se pomyslná spirála problému začne rozšiřovat… Stejně je to i se zázračnou Triphalou a podobně… Jsou to skvělé věci – ve správné dávce… Jsou to všechno silné byliny … a ty dokážou rozhoupat a „rozkolabovat“ váš vnitřní systém, že bude lítat z extrému do extrému… Naopak ve správné míře a ve správnou denní dobu – super… (např. lidi s citlivým organismem lépe tyto silné a většinou zahřívací koření užívat spíše ráno-v období energie kapha… , omezeně již večer – to lépe už v kombinaci s něčím tekutým či sladkým…aby se moc nevysušila a nerozhárala vaše energie váta…) Tělo je velmi složitý hodinkový mechanismus a zásah do něho bez dobrého porozumění může více uškodit než pomoci. (Druhá možnost je si vypěstovat citlivost a intuici těla, co mu v daný moment udělá a co neudělá dobře …a následovat ji…dá to chvilku cviku a podmínkou je bezpodmínečná upřímnost a pravdivost v interpretaci svých pocitů…) Určitě bych nevěřila dietologickým poradcům, kteří uvádějí pro všechny typy lidí 1 univerzální recept… Nemíním svůj příspěvek jako kritiku článku, ale jako jeho doplnění…

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva