Sponzorováno

Čínská bylinná terapie – hlavní metody léčby v tradiční čínské medicíně 4.78/5 (18)

Čínská bylinná terapie - hlavní metody léčby v tradiční čínské medicíněTradiční čínská medicína zahrnuje několik oborů – bylinná terapie čili fytoterapie, akupunktura, dietika, baňkování, moxování, ozdravné cvičení jako např. Qi-GongHistorie tradiční čínské medicíny sahá až do období více jak 2000 let před naším letopočtem. Během dlouhého období tak čínští lékaři získávali množství zkušeností a své postupy ověřovali na obrovském vzorku populace. Čínská fytoterapie není založená pouze na bylinách, ale hrají zde svou úlohu i minerály, kůra, hmyz, zvířata apod. Ze zvířecí říše se využívá shozena hadí kůže, cikády, kosti sibiřského tygra, medvědí žlučník, roh nosorožce apod.

Čínská fytoterapie je nejpoužívanější součástí čínské medicíny

Její použití je velmi široké a používá se ve většině léčebný postupů. Čínská fytoterapie zná více jak 6000 čínských bylin, z toho se v praxi používá kolem 300. Účinky čínských bylin jsou přesně prozkoumány a zaznamenány. Jejich účinky se však popisují jinak, než je tomu u léčivých bylin naší zeměpisné šířky. Hodnotí se zejména povaha byliny, tedy zda přináší do organismu teplo nebo chlad, jaké je chuti a povahy apod. Jednotlivé byliny se používají na doplnění prázdnoty – doplňují prázdnotu krve, energie, orgánů.

Čínská bylinná léčba – individuální terapie

Čínská fytoterapie je ve srovnání s klasickou západní fytoterapií založená na jiných principech. Léčivé rostlinné drogy, v Číně nazývané jao, jsou podávány podle energie čchi a podle krve. Každá bylina má svou vlastní energii, která musí být v souladu s energií pacienta. Proto je čínská bylinná léčba individuální terapií. Vždy se posuzuje kvalita energie byliny, zda zahřívá, nebo ochlazuje a jakou má chuť. Rostlinné léčiva se dělí na horké, chladné, svěží (vlhké) a teplé (suché). Stavy chladu se léčí teplými bylinami a naopak, stavy horka studenými bylinami.
Během 4 tisíc let čínští lékaři přesně popsali, na co konkrétně byliny jsou, jak se požívají a jaký vliv mají na organismus. Kořen byliny je určen na něco jiného než stonky, list nebo květ. V čínské fytoterapii se používají ty byliny, které pocházejí z oblasti, kde se odjakživa vyskytovaly a tím se zaručí, že budou mít přesně ty účinky, jako je uvedeno v tradičních bylinných recepturách.

Rostlinné léčiva: dělení

Základní horké léčivé
Skořice, zázvor, paprikové koření

Základní chladné léčivé
Jitrocel, kostival, divizna

Základní svěží (vlhké) léčivé
Meloun, dýně, máta

Základní teplé (suché) léčivé
Kozlík, vlašský ořech, řepík

Jednotlivé byliny se dle chutí řadí do systému pěti základních elementů:

sladká chuť (element země), pikantní chuť (element kovu), slaná chuť (element vody), kyselá chuť (element dřeva), hořká chuť (element ohně).

Sponzorováno

Byliny se v čínské fytoterapii využívají na osm hlavních účelů:

1. harmonizace těla – zabránění nadměrnému pocení (šalvěj) nebo krvácení (řebříček)
2. posílení těla – zvýšení obranyschopnosti (ženšen), podpora metabolismu …
3. rozptýlení energie – z míst, kde je její nadbytek, do míst, kde je jí nedostatek, např. nadměrné nahromadění chladu odstraňuje zázvor, horka máta, nahromadění sucha dýně, vlhkost pak yzop
4. oteplení těla
5. ochlazení těla
6. podpora pocení – lipový květ, květ černého bezu, nať mateřídoušky …
7. podpora zvracení – kořen kopytníků evropského, zeměžluč, pelyněk …
8. podpora pročištění – řepík, kopřiva, pelyněk, jitrocel …

Čínské bylinné směsi – wany

Čínské bylinné směsi se vyrábějí vařením několika bylin. Jejich účinky se tak navzájem propojují a výsledný léčivý efekt se tak znásobí. Působením takto připravených bylinných směsí se organismus začne dostávat do rovnováhy. Čínské byliny nejsou celoživotní léčbou, jako je to u mnoha klasických léků, ale pomáhají k návratu do rovnováhy. Organismus se tak vlastně učí jak správně fungovat. V čínské fytoterapii existuje dlouhá tradice v kombinování bylin, aby se podpořil jejich optimální účinek a snížil nepříznivý účinek některých z nich. Každá bylina ve směsi má své místo, a pokud je použita samostatně, není její funkce vždy stejná. Například se často do směsí přidávají toxické byliny, které se spolupůsobením ostatních složek ve směsi stávají neškodné, současně jejich přítomnost podporuje sílu ostatních bylin. Několik bylin ve směsi je účinnějších jak jednotlivé byliny. Receptura se tak dá snadno přizpůsobit individuálním potřebám.

Rozdíl mezi našimi a čínskými bylinami

Rozdíl mezi našimi a čínskými bylinami je hlavně v tom, že čínské byliny a jejich účinky jsou přesně kategorizovány, jejich kvalita energie, chuť a vliv na organismus jsou přesně zaznamenány ve starých čínských odborných textech. O našich léčivých bylinách není zaznamenáno tak mnoho informací a jejich použití není z dlouhodobého hlediska tak dokonale prověřené.

Sice známe jejich přesné složení z biochemického hlediska, ale neumíme říct, nač přesně slouží, tak jak je to u čínských bylin. Některé z čínských léčivých bylin rostou i u nás, jen je známe pod jiným názvem – Šišák bajkalský, Rehmanie lepkavá a další.

I u bylinné léčby může dojít ke kontraindikacím

V Číně se dochovaly praktické znalosti o bylinné léčbě lidí už z období 6 000 let před Kristem. I když je bylinná léčba jednou z nejbezpečnějších metod léčby, v jistých případech může dojít ke kontraindikacím, pokud je například dotyčný na konkrétní bylinu alergický. Tyto případy jsou však dosti výjimečné. Čínské bylinářství má několik podob: čaje z bylin, prášek z mletých bylin, pilulky, pasty z mouky, rostlinné extrakty, granulát, tinktury, oleje a léčivé náplasti. Byliny lze přidávat i do jídla. Podobně jako u západní fytoterapii, byliny ani bylinné směsi (wany) se neužívají dlouhodobě bez přestávky.

TIP: Detoxikace na čínský způsob

VIDEO: Odkyselení organismu pomocí správných potravin

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Plantago lanceolata3“ od StaraBlazkovaVlastní dílo. Licencováno pod GFDL via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva