Obsah článku
Hořčice patří do domácí lékárny již v dobách starých Římanů. Zábaly z hořčičných semínek, či hořčicová omáčka na podporu trávení. To jsou dvě nejčastější možnosti využití hořčičných semínek, které se využívají v naší kuchyni až dodnes. Ale proč si vybírali právě hořčici?
Na revma i artritidu
Potřebujete si prokrvit ztuhlé nohy a ruce? Trápí vás revma nebo artritida? Připravte si jednoduchý zábal z hořčičných semínek. Stačí si pár černých nebo tmavohnědých semínek rozdrtit na drobno a přimíchat pár lžic teplé vody. Připravená kašička se přiloží na postižené místo. Za pár minut se místo prokrví až zčervená. Takový zábal pomáhá i při léčbě karpálního tunelu.
TIP: Mrkněte na léčebné účinky hořčice
Semínko, které rozhýbe trávení
Bledší semínka jsou vhodné pro ty, kteří mají problémy se zažívacím traktem. Pár rozkousání semínek prokrví zažívací trakt a vzbudí váš trávicí systém. Černá zrníčka jsou ostřejší, proto se na vnitřní užití nedoporučují. Kromě skvělé chuti do svého jídelníčku přidáte semínka bohaté na vitamin B6 – pyridoxin. Tento je rozpustný v tucích a pomáhá při růstu svalů, zvyšuje imunitu a vyrovnává hladinu hormonů v těle. Dostatečná hladina tohoto vitaminu v těle je důležitá při užívání antikoncepce, kdy hladina vitaminu B6 klesá a proto je nutné jej doplňovat. Díky zvyšování hladiny dopaminu budete veselejší a spolu s dobou náladou odeženete únavu. Kromě toho hořčičné semínka dochutí vaše zavařeniny a dodají jídlům pikantní kořeněnou chuť.
Hořčice na srdce
Klíčky hořčice mají vynikající léčivé schopnosti. Hořčice se konzumuje, pokud máte problémy s trávením, při zácpě. Je ideální proti nafouknutí. Vhodná jako detoxikační činidlo při poruchách žlučníku a jater. Zlepšuje krevní oběh, umožňuje brzké zotavení z chřipky, ničí parazity, snižují hladinu cholesterolu, očišťuje krev, rozšiřuje srdeční tepny!
Hořčičná semínka proti toxinům
Semínka hořčice má blahodárný účinek na naše zdraví: posilují srdce, pročišťují organismus, protože vážou toxiny a odvádějí je ven z těla. Hořčičná semínka lze využít proti zácpě, žaludečním potížím a navíc snižují hladinu cholesterolu.
Nejlepší je je užívat jako naklíčené. Semínka uložte na papírový ubrousek a polijte je vodou. Třeba je udržovat vlhké, dokud nenaklíčí. Přibližně po týdnu je můžete ostříhat a použít je například jako chutnou a pikantní drobenku na váš salát.
Sponzorováno
Černá hořčičná semena jsou ostřejší než bílé, proto se jim vyhýbejte pokud máte překyselený žaludek, nebo žaludeční vředy, neboť mohou na vás působit dráždivě. Pokud máte infekci dolních cest dýchacích, chřipku či rýmu, použijte zápar ze mletých hořčičných semen. Velmi důležitý je fakt, že byste měli vždy používat pouze hořčičná semena, nebo prášek, neboť hořčičný olej je paradoxně toxický hlavně nerozředěný.
Recept na domácí BIO hořčici
V hmoždíři rozdrťte (nebo v mixéru nasekejte najemno) 150 gramů bílých a černých hořčičných semínek (v poměru 1:1 až 2:1 podle chuti) spolu s lžičkou soli a poloviční lžičkou kurkumy, případně i s troškou jemně strouhaného křenu. Směs zalijte 50 ml vroucí vody – množství vody nepřežeňte, připravená směs sice nesmí být suchá, ale ani „plavat“. Důkladně promíchejte a během míchání přidejte kvalitní, ne příliš ostrý ocet. Množství octa podle konzistence (aby se dosáhlo typická hořčicová pasta) a chuti, cca půl sklenice.
Dokonale utřenou hotovou hořčici uzavřete do sklenic (prázdné sklenice před naplněním převařte ve vroucí vodě, aby byly mikrobiologicky nezávadné) a uskladněte v chladničce. Nejezte domácí hořčici dříve než na třetí den (aby mohla chuťově lépe vyzrát), ideálně až po dvou týdnech. Použitý poměr vody a octa si poznamenejte, abyste příště mohli úpravou poměru doladit ostrost domácí hořčice přesně podle své chuti.
Co najdete v hořčičném semínku?
Tuky: 35 g
Sacharidy: 24 mg
Bílkoviny: 25 g
Vitamíny:
- vitamín B6 0,5 mg
- vitamín C 7 mg
- vitamín A 31 IU
Minerály :
- železo 9 mg
- horčík 360 mg
- vápník 260 mg
- sodík 12 mg
- draslík 740 mg
VIDEO: Maska na vlasy z hořčičných semínek
VIDEO: Hořčičná maska na vlasy na rychlý růst vlasů
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravá semínka
Přečtěte si také naše další články