Obsah článku
- Benigní hyperplazie prostaty je zdravotní stav, který postihuje muže, především ve středním a starším věku. Jedná se o zvětšení prostaty způsobené nekontrolovaným růstem buněk v prostatické tkáni.
- Tento stav je benigní, což znamená, že není spojen s rakovinou a není život ohrožující, ale může způsobovat nepříjemné symptomy spojené s močením.
- Příčiny benigní hyperplazie prostaty nejsou úplně jasné, ale zdá se, že hormonální změny spojené se stárnutím mužů hrají klíčovou roli. Testosteron a jeho metabolity mohou přispívat k růstu buněk v prostatické tkáni. Dědičnost a faktory životního stylu, jako je například obezita, mohou také hrát roli v rozvoji benigní hyperplazie prostaty.
- Příznaky benigní hyperplazie prostaty mohou být: Časté močení, zejména v noci (nocturie). Slabý nebo přerušovaný proud močení. Obtížné začátky močení. Nutkání na močení, ale neschopnost vyprázdnit močový měchýř úplně. Pocit, že vymočení není úplné.
- Diagnóza benigní hyperplazie prostaty se obvykle provádí na základě lékařského vyšetření, krevních testů na hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) a digitálního rektálního vyšetření prostaty. Další diagnostické metody mohou zahrnovat ultrazvukové vyšetření prostaty a cystoskopii.
- Léčba benigní hyperplazie prostaty zahrnuje různé přístupy v závislosti na závažnosti symptomů a individuálních potřebách pacienta. To může znamenat léky, jako jsou alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa-reduktázy, fyzioterapii, minimálně invazivní procedury nebo v některých případech chirurgický zákrok. Management benigní hyperplazie prostaty by měl být individuálně přizpůsoben podle potřeb každého pacienta a měl by být řízen pod dohledem lékaře.
Koncem vaší čtyřicítky – z důvodů ne zcela známých – začíná, a v průběhu dalších desetiletí pozvolna pokračuje, aktivace klidné prostaty a dochází k množení buněk – zejména v jádru prostaty kolem močové trubice. To na močovou trubici vyvolává mechanický tlak a ztěžuje odchod moči. Čím je zvětšení (hyperplazie) prostaty větší, tím větší jsou i problémy.
Nejčastější problémy spojené s hyperplazií prostaty
- slabý proud moči
- problém se spuštěním močení (navzdory nutkání)
- opakované přerušování proudu moči při močení
- časté nucení na močení
- zvýšená frekvence močení – zejména v noci
- silné nutkání na močení, ale malý objem moči
- neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř
- přítomnost krve v moči
- infekce močových cest
Příčiny hyperplazie prostaty
- genetická predispozice (pokud se hyperplazie prostaty vyskytuje u vašich přímých mužských předků, měli byste dělat všechno, co se dá)
- obezita
- velký příjem tuků (másla, margarínů a ztužených tuků v cukrářských výrobcích) a mléčných výrobků
- sexuální abstinence (muži, kteří častěji ejakulují, mají menší riziko hyperplazie prostaty)
Je hyperplazie prostaty předznamením rakoviny?
Ne. Je pravda, že někteří muži trpící hyperplazii onemocní i na rakovinu prostaty, ale většina mužů s hyperplazií prostaty rakovinu této žlázy nikdy nedostane. Vzhledem k tomu, že první příznaky obou onemocnění jsou stejné, měli byste o svém problému informovat lékaře a absolvovat příslušná vyšetření, které přesně stanoví diagnózu.
Sponzorováno
Co udělat proti hyperplazii v oblasti výživy?
Pokud se chcete vyhnout těmto problémům – a nakonec nepříjemnému chirurgickému zákroku přes močovou trubici, měli byste udělat vše, co se dá, aby vaše prostata zůstala taková, jaká je. Výživou můžete udělat toto:
- Pokud jste obézní, zhubněte.
- Přestaňte jíst máslo a margarín (a zejména všechny ty oplatky, řezy a podobně, které jsou plněné levnými, nekvalitními pevnými tuky).
- Výrazně omezte příjem mléčných výrobků – obsahují látku IGF1, která podporuje dělení buněk (vždyť mléko má vyvolat rychlý růst telátka).
- Alespoň dvakrát týdně konzumujte rajčata a rajčatové produkty (pyré, omáčku, polévku apod.).
- Alespoň dvakrát týdně konzumujte sóju a sójové výrobky (genistein brání růstu prostaty).
- Každý den zkonzumujte hrst dýňových semen nebo 1 – 2 polévkové lžíce za studena lisovaného dýňového oleje.
- Pijte zelený čaj.
- Omezte příjem alkoholu.
Dýně proti prostatě?
Dýňová semena, ze kterých se vyrábí i olej, obsahují hodně vitamínů B, E, také vitamínu A a K, z minerálů vápník, hořčík a zinek. Obsahují také karotenoidy a chlorofyl, které oleji dávají barvu. Mnoho užitečných látek ze semen přechází při lisování do oleje, a proto je dýňový olej nejen výjimečný svou chutí, ale i složením: obsahuje 34% kyseliny olejové (stejná tvoří dominantu olivového oleje, který je tak zdravý) a 47% esenciálních nenasycených mastných kyselin typu omega-3 a omega-6. Více omega-3 obsahuje pouze lněný olej, ale dýňový je stabilnější a hořkne jen pomalu.
Prostata je již zvětšená, co teď?
- Dodržujte všechna opatření ve vaší stravě, abyste zastavili nebo alespoň zpomalili další růst prostaty.
- Omezte příjem tekutin ve večerních hodinách a před spaním.
- Omezte příjem alkoholu – alkohol podporuje tvorbu moči a dráždí váš močový měchýř.
- Buďte fyzicky aktivní – pasivita podporuje ochabnutí měchýře. Abyste redukovali problémy s močením, stačí i středně intenzivní fyzická aktivita (rychlá chůze a pod.).
- Vyhýbejte se podchlazení – vyvolává problémy s močením.
Sponzorováno
Máte s benigní hyperplazií prostaty nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Benign Prostatic Hyperplasia: An Overview Autor: Claus G Roehrborn, MD, FACS
- Zdroj obrázku: katerynakon / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Prostata
Přečtěte si také naše další články
[…] prostaty je v životě muže zcela přirozeným jevem. Lékaři tento jev nazývají benigní hyperplazie prostaty (BHP) nebo benigní prostatická hypertrofie. Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie […]