Sponzorováno

Jazyk – co vše nám může říci o našem zdraví? 4.83/5 (59)

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Přestože vyplazení jazyka se v rámci společenských mravů považuje za velmi neslušné gesto, v ambulanci praktického lékaře jde o zcela běžný úkon. Na základě barvy, struktury a zvlhčení této svalové části ústní dutiny totiž již dávní přírodní léčitelé a experti na čínskou medicínu uměli posoudit, co se v našem organismu děje. Pokud se tedy zdravotně či psychicky necítíte nejlépe a marně pátráte po příčině, vezměte si zrcadlo, vyplazte jazyk a pozorně studujte jeho odraz.

Jazyk není jen indikátorem chuti

Jazyku připisujeme důležitý význam zejména z hlediska chuťových pohárků, které se v něm nacházejí. Jazyk je bohatě zásobený krevními cévami. Díky neustálé tvorbě slin je nonstop pročišťování, což zabraňuje tvorbě škodlivých bakterií v oblasti úst. Pokud se člověk necítí dobře, problém lze často zjistit jednoduchým přezkoumáním právě jazyka. Neméně významné místo však tento orgán zastává i ve východní kultuře. V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Co s čímž souvisí?

Abyste měli představu, která místa na jazyku vypovídají o stavu konkrétních orgánů, musíme ho podle čínské medicíny rozdělit na následující části:

  • špičku, která souvisí se srdcem
  • střed, který odpovídá žaludku a slezině
  • části mezi špičkou a středem, která reflektuje plíce
  • okraje, které vypovídají o stavu jater a žlučníku
  • kořen, který souvisí s střevy, močovým měchýřem a dělohou

Co napoví barva jazyka?

Bledý jazyk

Naznačuje únavu až letargii z nedostatku hemoglobinu. Abyste tento problém napravili, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo – libové maso a pečeni, brokolici, luštěniny a podobně. V tradiční čínské medicíně může bílá barva jazyka indikovat problémy s plícemi a tlustým střevem. Na vnitřní zahřátí organismu se doporučuje česnek, zázvor a skořice.

Sponzorováno

Jasně červený jazyk

Oznamuje přítomnost zánětu v organismu, ale také nedostatek železa a vitaminů z B-komplexu.

Purpurový jazyk

Může naznačovat zvýšený cholesterol, ale i chronickou bronchitidu. V důsledku nedostatečné účinnosti dýchacích cest totiž krevní řečiště není stoprocentně zásobené kyslíkem. Pod oslabenou cirkulaci krve se může podepsat také zvýšená hladina cukru nebo častá konzumace studených jídel.

Suchý jazyk

V prvním případě může jít jen o projev slabé hydratace těla, ale obvykle je přítomen i otok slinných žláz. Je to důsledek nadměrného stresu. Abyste zabili dvě mouchy jednou ranou, vyždímejte si do litru vody jeden celý citron a popíjejte. Čínští bylinkáři za suchým jazykem vidí také nahromaděné množství hlenu v těle v důsledku přílišné konzumace mléčných výrobků a sladkých potravin.

Tečky na jazyku

Pokud máte špičku jazyka posetou červenými tečkami jako jahoda, zřejmě jste si nedali pozor při pití horkého nápoje. Krvácejí vám současně dásně? Doplňte flavonoidy, které posílí drobné cévky v jazyce zvané kapiláry. Nejlépe uděláte, když si naservírujete ovocnou bombu plnou vitamínu C.

Jaký má být povlak jazyka?

Povlak na jazyku je zcela přirozený a měl by mít světlou, spíše bílou barvu. Pokud je však jeho vrstva příliš silná, případně nabírá žluté odstíny, máte možná co do činění s vážnou bakteriální infekcí.

Je třeba, abyste si při čištění zubů alespoň dvakrát do dne přeběhli kartáčkem i jazyk a odstranili odumřelé buňky spolu s nečistotami. Nezapomínejte na ústní vodu a jazyk pravidelně kontrolujte.

Pokud nezdravý povlak nechce zmizet, navštivte lékaře. Je docela možné, že budete potřebovat antibiotickou léčbu. O bílém povlaku jazyka jsme také psali.

Sponzorováno

TIP: Barva jazyka a co říká o vašem zdraví

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva