Sponzorováno

Cukrovka a kouření – jaké hrozí nebezpečí? 4.82/5 (22)

Kuřák cigaret má dvakrát až třikrát vyšší riziko, že dostane srdeční infarkt, jak nekuřák.

Kuřák cigaret má dvakrát až třikrát vyšší riziko, že dostane srdeční infarkt, jak nekuřák.

Kouření patří mezi společenské drogy. Některými je považováno za módní záležitost, jinými za osobní zvyk a většinou z nás za zlozvyk pokládající se za projev slabosti.

Přesto, že kouření má nezpochybnitelně škodlivý vliv na zdraví člověka, ve světě, a stejně i v Česku, kouří jedna třetina obyvatelstva. Více je rozšířeno mezi muži, ale zvyšuje se i počet kouřících žen. I přes známý fakt, že život kuřáků se zkracuje průměrně o 5 minut při vykouření jedné cigarety a celkově o 8 – 10 let, výskyt závislosti na nikotinu má vzestupnou tendenci. I vzhledem k medializaci rizikovosti kouření, ale také z jiných důvodů, kde dominují hlavně rodinné, pracovní, ekonomické, se až 73 procent kuřáků během svého života někdy pokoušelo nebo pokouší přestat kouřit, avšak většina neúspěšně.

TIP: 10 tipů do kuchyně diabetiků

Každých 10 sekund zemře na následky kouření 1 člověk

Osoba s dlouhodobou spotřebou tabáku má 50 procentní pravděpodobnost, že zemře předčasně na nemoc způsobenou kouřením tabáku. Tabák se poprvé v písemnostech vzpomíná až po objevení Ameriky. Z Evropanů ho poprvé vyzkoušel Kolumbus. Od té doby zaznamenal export tabáku zlatou éru, sloužil jako platidlo, jeho prodej financoval americkou revoluci, stal se synonymem šarmu, elegance, stylovosti. Na následky kouření zemře každých 10 sekund jeden člověk!

Kouření, srdce a krevní oběh

Vdechování tabákového kouře vyvolává několik okamžitých reakcí srdce a cév. Do jedné minuty od začátku kouření se začne zrychlovat srdeční tep, během prvních 10 minut se může zvýšit až o 30 procent. Kouření také zvyšuje krevní tlak, krevní cévy se zužují, což nutí srdce aby provedlo větší námahu, aby zajistilo přísun krve a tím i kyslíku k tkáním. Vazba oxidu uhelnatého na krevní barvivo hemoglobin probíhá mnohem snadněji než v případě kyslíku. To snižuje množství kyslíku, který se může dostat ke tkáním. Při nezajištění kyslíku pro srdce vzniká ischemická choroba srdeční (ICHS). Může probíhat nepoznané, nebo typickou bolestí na hrudi, nebo dokonce srdečním infarktem. Na jejím vzniku se podílí i kornatění cév – arterioskleróza. Kouření cigaret, zvýšená hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak jsou nejvíce ověřené rizikové faktory způsobující ICHS.

Kuřák cigaret má dvakrát až třikrát vyšší riziko, že dostane srdeční infarkt, jak nekuřák. Pokud jsou současně přítomny oba další hlavní rizikové faktory, pak se šance dostat srdeční infarkt může zvýšit osmkrát. Nedostatečné prokrvení se ale může projevit i na cévách – vzniká ischemická choroba dolních končetin (ICHDK). Kuřáci mají šestnáctkrát vyšší riziko vzniku onemocnění periferních cév, jak lidé, kteří nikdy nekouřili.

Kuřáci, kteří nevěnují pozornost prvním příznakům a nadále kouří, mají vyšší pravděpodobnost vývoje gangrény nohy. Nedodání kyslíku do mozku způsobuje mozkovou mrtvici, s možnými vážnými následky.

Cukrovka (Diabetes mellitus) a kouření

Kouření negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém. To je známý fakt. Ale i cukrovka negativně ovlivňuje srdečně cévní systém. To je také dobře známé. Diabetik je z hlediska rizikovosti považován za člověka s překonaným srdečním infarktem.

Kuřák – diabetik je vystaven výrazně většímu riziku onemocnění srdce a cév jak diabetik – nekuřák a ještě významněji v porovnání s nediabetikem nekuřákem. Pokud má člověk cukrovku 2. typu a kouří, riziko poškození srdečně-cévního systému se sčítá a podobně se sčítá i zkrácení celkové délky života o 12 – 15 let.

Samotné kouření má devastující vliv na organismus. Ovlivňuje nejen cévní systém, ale zhoršuje i metabolické pochody v těle člověka. Při kouření akutně stoupá hladina cukru (hyperglykémie), inzulinu (Hyperinzulinémie) a tlaku krve. Chronické kouření poškozuje cévní výstelku – endotel, což vede ke zhoršení vnímavosti organismu na inzulín – inzulínové rezistenci a tím se znovu zvyšuje hladina cukru. Inzulínová rezistence je spolu s poruchou sekrece inzulínu příčinou vzniku cukrovky 2. typu.

Sponzorováno

Cigareta zkreslí výsledky

Zkušení diabetici vědí, že cigareta nebo cigarety zkreslují výsledky – glykémie je vždy vyšší. Proto mnozí, aby docílili lepší výsledky, před odběrem krve na kontrolní vyšetření u diabetologa, z donucení nekouří. Ale to je pouze oklamání výsledků. Hyperglykémie je u kuřáků většinou trvalá a je zodpovědná za vznik pozdějších diabetických komplikací. Těžké kovy v cigaretě – hlavně kadmium – také zvyšují výskyt diabetu.

Sledování prokázala, že výskyt cukrovky je významně vyšší u kuřáků a riziko se jednoznačně zvyšuje s počtem denně vykouřených cigaret a vrcholí u těch, kteří kouří 20 a více cigaret denně. Kuřák má 1,5 násobně větší riziko, že bude mít diabetes jak nekuřák. Tento vztah je výraznější hlavně u mužů. Prevence kouření snižuje nejen nemocnost a úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění, ale také na výskyt cukrovky.

Kouření zpravidla vyvolává také zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi, což zhoršuje průběh aterosklerózy u diabetiků. Zvyšuje se i hladina fibrinogenu a počtu krevních destiček, což vede ke zvýšení lepkavosti (viskozity) krve. Všechny tyto změny zvyšují riziko kuřáků, že se u nich rozvinou různé formy aterosklerózy.

Kuřáci bývají obéznější

Navíc kouření ovlivňuje i vznik a charakter obezity. Kuřáci bývají obéznější než nekuřáci a navíc mívají nebezpečnější abdominální obezitu, při které je tuk soustředěn hlavně kolem pasu. Tato zjištění stojí proti častému argumentu hlavně žen – kuřaček, že cigarety podporují štíhlost. Po zanechání kouření přiberou jen ti, kteří místo zdolávání abstinenčních příznaků jedí více, nejčastěji sladkostí nebo sladkých nápojů.

Výhody zanechání kouření se projeví okamžitě. Už za 20 minut se tlak krve a srdeční frekvence vracejí do normy. Za 24 hodin se oxid uhelnatý vyloučí z těla a plíce začnou svou samočistící kúru. Stopy nikotinu začínají mizet za 48 hodin po poslední cigaretě. Brzy se zlepší chuť a čich, člověk se cítí lépe. Dýchání se stává volnějším, fyzická aktivita je lehčí.

Za delší dobu se vyrovná i riziko zdravotních komplikací s ostatními. Několik provedených studií ukázalo, že se v průběhu pěti let po zanechání kouření riziko vzniku onemocnění srdce a cév snižuje téměř na úroveň rizika nekuřáka. Zanechání kouření po srdečním infarktu může snížit riziko jeho opakování na polovinu. Riziko mozkové mrtvice se významně sníží za dva roky, a za pět let je stejné jako riziko nekuřáků.

TIP: Jak na prevenci proti cukrovce?

Proč přestat kouřit? Výhod je mnoho

Jednou z nejlepších věcí, které může každý diabetik udělat, je nekouřit, nebo pokud začal, tak zanechat kouření. Nezvýší si tak riziko nádorového onemocnění, ale i poškození cév hlavně srdce, mozku a dolních končetin. Už samotný diabetes představuje zvýšené riziko postižení cévního systému, což může vést k mozkové mrtvici, srdečnímu infarktu, selhání ledvin. Diabetici kuřáci mají toto riziko znásobené. Zanechání kouření a zvýšení fyzické aktivity má pouze výhody – předchází vzniku cukrovky, v případě vzniku onemocnění zlepšuje jeho metabolickou vyrovnanost, snižuje glykemie a snižuje výskyt obezity.

Riziko výskytu diabetu se sníží u bývalých kuřáků o 10 let po zanechání kouření u mužů a o 5 let u žen na úroveň jakou mají nekuřáci. Přestat kouřit kdykoliv v životě znamená okamžité výhody i dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu. Při kouření tabáku neexistuje žádné takzvané bezpečné množství. Pro maximalizaci zdraví a minimalizaci rizika je nezbytné zdržet se kouření úplně a vyhýbat se úplně i tzv. pasivnímu kouření. Účinné léčení závislosti na tabáku by v průběhu několika let významným způsobem zlepšilo celkový zdravotní stav obyvatelstva.

Co číst dál?

VIDEO: Alkohol a cukrovka – souvislosti a praktické důsledky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva