Sponzorováno

Které sýry jsou v těhotenství vhodné a které ne? 4.79/5 (28)

V těhotenství je třeba dát pozor na plísňové sýry a sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka...

V těhotenství je třeba dát pozor na plísňové sýry a sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka…

Sýry patří v těhotenství k důležitým potravinám pro vysoký obsah vápníku, který ovlivňuje vývoj kostí miminka. Pozor je třeba dát na plísňové a vyrobené z nepasterizovaného mléka.

Těhotenství není nemoc a mnozí lékaři říkají, že v tomto období může žena jíst všechno, ale s mírou. Někdy však odhadnout tu správnou míru může být problém, proto se setkáváme s různými doporučeními či povolenými a zakázanými potravinami. I mezi sýry jsou ty, které jsou vhodnější, méně vhodné a zcela nevhodné. U kterých se nemusíte obávat problémů a které mohou nadělat paseku?

Vhodné sýry v těhotenství

Mozzarella

Tento svěží sýr je v těhotenství naprosto bezpečný, ať už samostatně nebo jako součást salátu či pizzy. Důležité je, aby byla mozzarella vyrobena, tak jako všechny mléčné výrobky, které dá těhotná žena do úst, z pasterizovaného mléka.

Smetanové sýry, cottage cheese

Tyto lehké sýry jsou bezpečné, výborně chutnají jen tak s pečivem nebo jsou výbornou součástí různých pomazánek.

Parmazán, Pecorino

Tyto tvrdé italské sýry si můžete také bez obav dopřát. Používají se jako přísada do pesta, vyměšují se do rizota nebo je lze použít jako hobliny na saláty. Při konzumaci oblíbeného salátu Cézar v restauraci se však ujistěte, že dresink neobsahuje syrová vejce, které se někdy při jeho přípravě používají.

Feta, halloumi

Tyto ovčí sýry jsou bezpečné i pro těhotné ženy, jsou však velmi slané, proto buďte s jejich množstvím opatrné. Ideální je použít je jako doplněk do zeleninových salátů.

Jarlsberg, gouda a eidam

Tyto mírně slané sýry z kravského mléka jsou výbornou volbou v těhotenství a měly by být součástí vaší stravy. Lze je použít v množství jídel.

TIP: Které bylinky jsou v těhotenství vhodné a které ne?

Čedar, červený Leicester a Wensleydale, Manchego, Gruère, Cheshire …

Seznam tvrdých sýrů, které si můžete dopřát, je velmi dlouhý. Důležitou podmínkou je, aby byly vyrobeny z pasterizovaného mléka.

Kozí sýr

Typy, které jsou bez bílé kůrky a vyrobené z pasterizovaného mléka, jsou bezpečné. Pozor však na kozí sýr Chevre, který je měkký a plísňový – tomu se v těhotenství zcela vyhněte.

Sponzorováno

Tvaroh

Tvaroh je výborným zdrojem vápníku, dopřejte si ho, kolik vám hrdlo ráčí. Zvolte raději neochucený a přidejte k němu čerstvé ovoce nebo si vyrobte chutnou pomazánku.

Tavené sýry sem tam ano

Obsahují sice množství tavicích solí a obecně nejsou ideální součástí zdravé kuchyně, pokud vám však přijde něj chuť, jednou za čas si nějaký ten trojúhelník dopřát můžete.

Uzené, tvrdé sýry

Proces uzení dává sýrem charakteristickou žlutou nebo hnědou barvu jejich povrchu. Uzená gouda, čedar či Gruyére – to je jen několik z druhů, které lze v těhotenství bezpečně jíst. Ale pozor – měkké plísňové zrající uzené sýry, jako například uzený hermelín, si odpusťte.

Ricotta a mascarpone

Tyto měkké smetanové italské sýry jsou v těhotenství výbornou volbou. Často se používají například v dezertech, ale také se vyměšují do rizota a těstovin.

TIP: Co jíst a co nejíst během těhotenství?

Nevhodné sýry v těhotenství

Plísňové sýry

Jejich konzumace není vysloveně zakázána, ale denně by je těhotná žena měla sníst maximálně 150 gramů. Nejbezpečnější jsou ty s modrou plísní, při kterých je nejmenší riziko nákazy listeriózou. Pokud se jí těhotná žena nakazí, příznaky jsou podobné chřipce a výsledkem může být kromě poškození vyvíjejícího se plodu i potrat.

Pokud si v těhotenství dopřejete plísňových sýrů více než je doporučeno, hrozí také nákaza nebezpečnými mykotoxiny, které tyto sýry mohou vylučovat. K nejznámějším sýrům s plísní uvnitř u nás patří Niva, Roquefort a Gorgonzola. Nepříjemné problémy, konkrétně mykózy a kvasinky, mohou mít na svědomí i sýry typu Hermelín.

TIP: Přečtěte si jak cestovat v těhotenství

Brynza

Brynza je sice plná vitamínů, minerálů a bílkovin, dokonce obsahuje i kyselinu listovou, ale v těhotenství je lepší si ji odpustit. Součástí procesu její výroby je i nepasterizované mléko, proto není vhodné konzumovat ji. Tak jako při jakémkoliv mléčném výrobku z nepasterizovaného mléka hrozí zmiňovaná listerióza. Pokud máte jistotu, že při výrobě brynzy bylo použito jen pasterizované mléko, můžete si na ní pochutnat i v těhotenství.

TIP: Léky a těhotenství – jsou bezpečné nebo ne?

VIDEO: Těhotenství – odpovědi na vaše otázky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Které sýry jsou v těhotenství vhodné a které ne?”

    1. Martina napsal:

      Vsechny kozi syry se jmenuji Le Chevre (francouzsky koza). Co presne na tom syru vadi? Plisen nebo mozna listerioza?
      Diky

    2. Luckadc napsal:

      Parmezan se podle me vyrabi z nepasterizovaneho mleka, alespon na tom ktery kupujeme je to uvedeno. Rozhodne tedy patri mezi nedoporucovane syry

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva