Sponzorováno

Jak na opuchlé, oteklé a bolestivé dásně? 4.67/5 (21)

Jak na opuchlé, oteklé a bolestivé dásně?Otoky dásní jsou docela běžným problémem, protože tkáň, která je tvoří, je hustá, vláknitá a také plná krevních cév, takže je zároveň citlivější na jakékoliv podněty. V případě otoku jsou dásně zarudlé, podrážděné, citlivé a bolestivé a při čištění zubů mohou i krvácet.

Nejčastější příčiny

Důvodem otoku dásní může být gingivitida (zánět dásní), infekce, nutriční nedostatky nebo těhotenství. Mezi častější příčiny však patří zejména špatně padnoucí zubní protézy nebo jiné zubní nástroje, nadměrné kouření, citlivost na zubní pasty nebo ústní vody, nesprávné používání zubního kartáčku, či dentální nitě. Pokud odstraníte příčiny způsobující dlouhodobé podráždění dásní, zabráníte i jejich otokům a krvácení.

Teplé a studené obklady

Ty mohou poskytnout rychlou úlevu pro bolestivé a oteklé dásně, protože změnou teploty dochází ke zmírnění bolesti a odstranění otoků. Čistý hadřík namočte v teplé vodě a přebytečnou tekutinu vyždímejte. Hadřík přiložte k obličeji přibližně v místě, kde se nachází oteklá část dásně a počkejte alespoň pět minut. Hadříky nikdy nepřikládejte přímo na oteklé dásně. Po uplynutí pěti minut vyjměte z mrazáku sáček mražené zeleniny, případně jinou vhodnou potravinu, či ideálně gelový obklad. Zabalte do tenkého ručníku a opět přiložte k postiženému místu na pět minut. Cyklus opakujte 2 nebo 3 krát.

Solná masáž

Sůl je dalším účinným lékem na oteklé dásně. Ta totiž inhibuje růst bakterií v ústech a zastavuje infekce, které mohou přispět ke vzniku otoků v dutině ústní. Po čištění zubů s extra jemným zubním kartáčkem jemně masírujte dásně solí po dobu několika sekund. Následně ústa opláchněte teplou vodou. Tento postup opakujte každý den, dokud otok nezmizí. Pak můžete postup opakovat jako prevenci třikrát týdně, abyste zabránili opětovnému vzniku otoků.

Pasta z kurkumy

Kurkuma obsahuje kurkumin a tudíž má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest, otoky a také zánět. Kromě toho zabraňuje šíření bakterií, které mohou v ústní dutině způsobit hned několik nepříjemností. Smíchejte ¼ čajové lžičky kurkumy v prášku s trochou vody tak, aby vznikla pasta. Tu naneste přímo na dásně čistým prstem. Pastu nechte působit 5 minut, poté ji ještě jemně vmasírujte asi 1 minutu. Následně ústa vypláchněte teplou vodou.

Obklady z černého čaje

Černý čaj obsahuje třísloviny, které mohou pomoci při zánětech dásní. Navíc má antioxidační účinky, které obecně podporují zdraví ústní dutiny. Po tom, jak si z černého čaje připravíte horký nápoj, sáčky odložte a nechte vychladnout na snesitelnou teplotu. Sáček pak přiložte přímo na postižené dásně a nechte působit 15 minut. Následně ústa vypláchněte teplým roztokem soli a vody.

Převalování oleje v ústech

Ať už je jedná o zánět dásní nebo jakékoliv jiné problémy v ústech, převalování oleje v ústech (tzv. pulling oil) je účinný způsob jak zabránit bolestem v ústní dutině. Jde o prastarou ajurvédskou praxi, která pomáhá snižovat množení bakterií, které způsobují infekce. Jde navíc o způsob, který znemožňuje tvorbu zubního plaku a posiluje dásně. Do úst vložte 1 polévkovou lžíci sezamového oleje. Převalujte ho 15 až 20 minut a poté vyplivněte. Následně ústa důkladně vypláchněte teplou vodou. Pak můžete zuby vyčistit zubním kartáčkem a pastou tak, jak jste zvyklí. Pozor, olej nekloktejte ani nepolykejte.

Sponzorováno

Doplňte vitamin D

Pokud k otokům vašich dásní dochází až příliš často, zřejmě jde o příznak většího zdravotního problému. Vyzkoušejte tedy zvýšit příjem vitaminu D na jeho zmírnění. Vitamin D má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat otoky a zároveň zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Vitamin D navíc pomáhá tělu plně využít vápník přítomný ve stravě, čímž dojde ke zlepšení zdraví ústní dutiny a zlepšení hustoty kostní tkáně. Na podzim a v zimě, když slunce nesvítí tak často, jezte potraviny jako losos, celá vejce, slunečnicová semena a olej z tresčích jater.

TOTO VYTESAT DO KAMENE: Kouření je nepřítelem dásní, kola zas zubů

Parodontózou (a obecně problémy s dásněmi) trpí kuřáci dva až třikrát častěji než ostatní. Také se z těchto zánětů pomaleji léčí. O tom, co cigarety dělají s barvou zubů, ani není třeba mluvit. Zuby také zežloutnou a budou se i kazit z koly, která obsahuje velké množství kyseliny. Ta totiž ničí zubní sklovinu. Takže chcete mít menší problémy s dásněmi? Přestaňte (nebo hodně omezte) kouřit.

Čištění zubů je umění

Podle prezidenta Americké asociace zubní estetiky Irwina Smigela mnoho dospělých vůbec netuší, jak si třeba správně mýt zuby. Základní pravidla – měkký zubní kartáček a jemné krouživé pohyby v přibližně 45 stupňů. Pokud se zubní niti vyhýbáte, protože vás její používání bolí nebo vám krvácejí dásně, musíte na tom prostě pracovat. Po čase si na to dásně zvyknou a už nebudou takové citlivé.

Pitný režim

Sucho v ústech zvyšuje riziko zubního kazu, a pokud vám pro různé léky či z jiných důvodů nepomáhá ani napít se, mohou pomoci fluoridovaná ústní vody nebo žvýkačka bez cukru. Takže pitný režim nepodceňujte. Je důležitý pro zuby i dásně. Pijte samozřejmě čistou vodu (ne sladké pití apod.).

Neignorujte varovné znamení

Zanícené a oteklé dásně mohou být signálem čehosi vážnějšího, například neléčené cukrovky, proto návštěvu u zubaře raději neodkládejte, i když vás právě zuby nebolí. Pokud jsou vaše plomby a korunky už starší, je třeba si je dát zkontrolovat, po jistém čase jsou totiž příliš opotřebované.

V těhotenství dásně trpí

V těhotenství trpí mnoho žen problémy s dásněmi. Ty jsou díky vysoké hladině těhotenských hormonů (estrogenů) měkké a zduřené a mají větší sklon ke krvácení. Každé krvácení z dásní je potřeba raději včas řešit se stomatologem, protože nemocné zuby, dásně a další záněty v ústní dutině mohou negativně ovlivnit vývoj plodu a těhotenství i ohrozit.

Jste-li nastávající maminka, věnujte svým zubům opravdu zvýšenou pozornost, a to i když máte pocit, že žádné problémy nemáte. Zvláště opatrná buďte, máte-li dispozici k vyšší kazivosti nebo k parodontálním obtížím.

Naše doporučení: Těhotná žena by měla během tohoto období navštívit svého stomatologa minimálně 2x – na začátku těhotenství zhruba do 20. týdne a v jeho poslední třetině.

Co si přečíst dál?

VIDEO: Jak zabránit nemocem dásní a zubů?

VIDEO: Jak správně používat zubní nit

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    5 Komentářů u článku “Jak na opuchlé, oteklé a bolestivé dásně?”

    1. Markéta napsal:

      Mně teda vždycky na tyto problémy pomohl Solcoseryl. Obrovským plusem pro mě je to, že ji můžou i děti, takže když jsme u syna bojovali s afty, tak jsem sáhla po tomhle.

    2. Iva napsal:

      A od kolika let solcoseryl děti můžou ?

    3. Markéta napsal:

      V příbalovém letáku je psáno, že ho děti můžou od 2 let

    4. Jana napsal:

      solcoseryl jsem používala, když jsem nosila fixní rovnátka a měla jsem hrozně nateklé dásně, díky němu jsem až tak moc netrpěla

    5. Anet napsal:

      To by mohl být zánět.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva