Sponzorováno

Pohlavní opar nebo opar na rtu – jak na ně? 4.8/5 (15)

Pohlavní opar nebo opar na rtuTak jako Jana, které se zákeřný virus uhnízdil na intimních místech. Nikdy se ho už nezbaví a bojí se, že infekce ohrozí i miminko, které čeká. Může však být ráda, že nemá zákeřnější typ oparu. Odpovídá i za mozkové nádory. Ještě stále si myslíte, že je to jen obyčejný opar?

Pohlavní opar – když prožíváte muka

Začalo to ráno svěděním „tam dole“ a pálivou bolestí při močení. „Byla jsem přesvědčená, že jsem prochladla a nejbližší dny se budu muset nalévat urologickým čajem,“ čerstvá třicátnice problémům nevěnovala velkou pozornost. Druhý den jí však vystoupila teplota a nezvládala se ani pohnout, tak si změnila diagnózu na chřipku. Když už nezabíral ani acylpyrin a mezi stehny se jí vytvořily drobné puchýřky, pochopila, že léčení musí nechat na odborníky.

„Nejhorší bylo, že červené flíčky stále přibývaly a rozšiřovaly se směrem ke konečníku. Strašně to bolelo. Ke všemu se přidal výtok a oteklé uzliny na slabinách.“ Večer utíkala na pohotovost, kde ji nejprve prohlédli pod ultrazvukem, a když lékař konstatoval, že močové cesty fungují naprosto v pořádku, dostala se do rukou gynekologa. Ani ten jí však neuměl pomoci.

Akorát se jí nezapomněl zeptat, jak často střídá sexuální partnery, předepsal mastičku na uklidnění a poslal Janu za její obvodním gynekologem. „To, co jsem prožívala do dalšího rána a několik dní poté, nepřeji ani největšímu nepříteli. Přestala jsem pít jakékoliv tekutiny, protože při močení jsem zažívala děsivé muka. Nepomáhalo ani čurání ve sprše pod teplou vodou. Velkou potřebu jsem také odtrpela s pláčem. Citlivá kůže mi pořádně otekla, nemohla jsem sedět ani chodit. Pouze jsem ležela a čekala, co bude dál.“

Manžel ho prý nikdy neměl

Ráno byla u gynekologa první. „Díval se na mě jako na zázrak, sebral stěry a hned mi vypsal lístek ke kožní lékařce. Naštěstí mě jako naléhavý případ vzala hned a stačil jí jediný pohled, aby určila diagnózu – genitální herpes.“ Okamžitě jí nasadila antivirotika s účinnou látkou acyklovir ve vysokých dávkách a na zmírnění bolesti dostala analgetika. Silné léky začaly účinkovat za několik dní.

Puchýřky postupně popukaly a zanechaly za sebou nepěkné jizvy. Jana si konečně oddechla až po třech týdnech, kdy nemoc ustoupila. „Ustavičně jsem řešila, jak jsem se mohla nakazit. Na internetu jsem si přečetla, že tento virus, který, úřaduje na nejintimnějších místech, se šíří pouze pohlavním stykem. Můj přítel a nynější manžel byl mým jediným sexuálním partnerem, on však herpes nikdy neměl. Prý ho neměla ani jedna z jeho bývalých.

Ze začátku jsem byla strašně naštvaná. Styděla jsem se před lékaři, i když jsem v tom byla nevinně. Všude se píše, že je to pohlavní choroba, která se nejčastěji spojuje s prostitutkami. Cítila jsem se nečistá. Už to však neřeším,“ mávne rukou. „Někdo má herpes na rtech a já ho mám mezi nohama.“ Od té doby ji navštěvuje s železnou pravidelností jednou za rok, obvykle když má psychicky náročné období. Naštěstí, už zdaleka ne v takovém rozsahu.

„Udělají se mi dva, tři puchýřky, které po několika dnech samy zmizí. Velmi se však bojím, zda herpes neohrozí moje miminko. Jsem v druhém měsíci těhotenství a právě v prvním trimestru je aktivní virus velmi nebezpečný, neboť může vyvolat potrat,“ dočetla se na internetu. Bohužel, má pravdu. Během porodu může virus děťátko ohrozit. Dokonce ho i usmrtit! „Nakoupila jsem si proto vitamíny pro těhotné a snažím se myslet pozitivně. Doufám, že všechno nakonec dobře dopadne.“

Viník se nehledá snadno

Přesto všechno, co Jana prožívá, patří do kategorie „šťastnějších nešťastníků“. Někteří lidé mají s genitálním oparem „rande“ každý měsíc. Ti s oslabenou imunitou i častěji. „Každý z nás má jinou obranyschopnost a právě od ní závisí, jak se tělo s virem vyrovná. U dvanácti až dvaceti procent infikovaných se objeví jen jednou a do konce života mají klid. Ve většině případů se však opakuje. Je to doživotní onemocnění a nedá se vyléčit. Virus spí v nervových buňkách jako Šípková Růženka a čeká na vhodný podnět, který ho aktivuje,“ vysvětluje odbornice z ambulance.

Nejčastěji ho probudí stres, menstruace, nedostatek spánku, vitamínů, drastická dieta, ale například i obyčejná rýma. Opakované infekce však už nebývají tak bouřlivé jako první návštěva u vás. Genitální herpes je po chlamydii druhá nejčastější pohlavně přenášená nemoc. Způsobuje ho virus herpes simplex typu 2 a statistiky říkají, že ho v sobě nosí třicet procent z nás. Ne vždy se však naplno projeví. „Někdy lidé ani nepozorují, že infekci překonali a mohou nakazit partnera. Objeví se jim malý puchýřek, který se rychle zahojí a oni dále žijí v přesvědčení, že jsou zdraví. Často si pak v ambulanci musím vyslechnout obvinění z nevěry a žárlivé scény, jenže zde je velmi obtížné hledat viníka,“ přiznává odbornice.

Veřejné záchodky za opar nemohou

I když se virus šíří téměř výhradně během sexuálních radovánek, přesněji kontaktem kůže a sliznic, spekuluje se i o možném přenosu přes látku. „Některé práce uvádějí i tuto možnost, ale prakticky ještě nebyl popsán podobný případ. V každém případě by každý člen rodiny měl používat svůj vlastní ručník a hygienické pomůcky. Pacienti se velmi rádi vymlouvají i na to, že herpes chytili na veřejných toaletách, jenže ani to si neumím docela dobře představit.

Teoreticky by bylo možné nakazit se infekcí z kliky, které se předtím dotkl nakažený člověk. Ten by si však musel přenést virus z genitálií na poškozenou kůži na prstech. Vy byste se pak kliky museli bezprostředně dotknout otevřenou ranou a přes ni si infekci přenést dál. Je to však jen hypotéza a jednoznačně platí, že virus se přenáší pohlavním stykem,“ uvádí teorie na pravou míru doktorka.

Člověk je nejvíce infekční v období, kdy se poruší puchýřky, které jsou naplněné tekutinou. Právě v ní se pase virus a čeká na novou sliznici, do které se může nastěhovat, a dále se množit. Literatura říká, že virus se dokáže přenést na nového hostitele i ve stadiu, kdy nemocný nemá viditelné projevy. Postačí mu na to infikovaný vaginální sekret či ejakulát.

Kondom vás neochrání, pozor

Pokud jste si mysleli, že s oparem na rtech jste v bezpečí, protože ten způsobuje jiný typ viru, dermatovenerologická vás vyvede z omylu: „Přibližně v pěti procentech případů se tyto viry objevují obráceně. To znamená, že partner, který má infekci na rtu, ji může přenést partnerce na pohlavní orgány, a naopak – virus herpes simplex druhého typu výjimečně najdeme i na tváři.“

Sponzorováno

Ochrání nás před agresivními záškodníky alespoň kondom?

„Ne zcela,“ varuje lékařka. „Infekce se ne vždy nachází v lokalitě, kterou kondom dokáže pokrýt. Puchýřky se mohou objevit i na ochlupené části v podbřišku, na hýždích, stehnech či v oblasti konečníku. Na druhé straně je pravda, že nikdo zatím lepší a účinnější ochranu, než je kondom nevymyslel, proto bychom měli využívat alespoň to, co máme.“

Herpes v těhotenství

Herpes je velmi nebezpečný zejména během těhotenství. Akutní infekce v prvních třech měsících může způsobit potrat. Pokud se virus zaktivizuje těsně před porodem, při přechodu přes porodní cesty může napadnout miminko a ohrozit jeho život. „Proto je velmi důležité, aby žena dopředu upozornila svého gynekologa, že má v těle virus. Když infekce propukne v době porodu, budoucí maminka v žádném případě nemůže rodit přirozeně a musí se provést císařský řez. V případě, že se nemoc objeví poprvé ještě během těhotenství, existují účinné léky, které se mohou užívat a nepoškozují plod. Netřeba proto dělat paniku,“ uklidňuje doktorka.

Za všechno může imunita

Jak herpes nejlépe udržíte na uzdě, prozradil Ambulance klinické imunologie a alergologie.

Co doporučujete lidem, které občas potrápí herpes? Pomohou jim posílit imunitu přípravky z lékárny?

Nejdůležitější je strava bohatá na ovoce a zeleninu, ale také v mnoha doplňcích z lékárny je více než jen reklama. Na podporu imunity jsou účinné výtažky z hlívy ústřičné nebo Imunoglukan, v poslední době se velmi osvědčily kombinované přípravky z vitamínů, minerálů, probiotik a imunoglukanu. A samozřejmě nelze zapomínat na pravidelný pohyb. Doporučuji zejména sporty zaměřené na rozvoj svalové hmoty.

Kdy je čas na imunologické vyšetření?

Diagnostika a léčba herpetu patří primárně do rukou dermatologa, případně infektologa. Když se však nemoc stále vrací nebo je její průběh těžký, to už je práce pro imunologa. Ten na základě krevních testů vyšetřuje, zda není poškozen imunitní systém pacienta. Pokud ano, léčbu herpesu obohacujeme o různé imunoglobulinové preparáty, případně imunostimulační léky či injekce. Velmi dobré zkušenosti máme s lékem, který má kromě podpory imunitního systému i antiherpetické vlastnosti. Na rozdíl od lidských papilomavirů, kterých se tělo často samo zbaví, se herpes úplně vyléčit nedá. Můžeme jej pouze uspat. Válka mezi námi a viry herpesu je věčná a připomíná spíše příměří než vítězství.

Genitální herpes je nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Měly by také sáhnout po podpůrných vitamínech?

Pokud žena již genitální herpes překonala a plánuje miminko, měla by si dát u imunologa vyšetřit přítomnost a stadium choroby. Když se zjistí, že je aktivní, doporučuji preventivně přeléčení antivirotiky. Vitamíny z lékárny, které jsou určeny pro budoucí maminky, také mohou pomoci. Vždy je však třeba se o jejich užívání dopředu poradit s lékařem.

Do rizikové skupiny na vznik oparu patří kromě promiskuitních lidí a těch s oslabenou imunitou i pacienti s atopickým ekzémem …

Ano, jenže atopický ekzém také souvisí s oslabenou imunitou. Velmi vážnou komplikací u nich je vznik herpetického ekzému. Za normálních okolností se totiž kůže umí bakteriím i virům ubránit, ale u atopiků je tato schopnost snížena. Mají narušený kožní kryt, a to je vstupní brána pro infekce. Herpes má u nich rychlý průběh a v doprovodu vysokých teplot se snadno rozptýlí po celém těle. Pacienti s atopickým ekzémem a se sklonem k opakovaným oparům, i když s mírným průběhem, by měli raději preventivně vyhledat imunologa.

Co hrozí lidem, kteří podcení virus a nezajde včas k lékaři?

Výrazné oslabení imunitního systému se může projevit vážnými komplikacemi, jako jsou například oční herpetická infekce, která někdy vede k slepotě, dále zánětem mozkových blan a mozku, a časté jsou postižení periferních nervů. Znám případ mladé ženy – vysokoškolačky, která v červnu promovala s červeným diplomem a za šest týdnů upadla do kómatu. Vůbec nereaguje na okolí a jako příčina se ukazuje herpetické postižení mozku. Poslední výzkumy v USA ukázaly, že za nárůstem nádorů mozku v poslední době jsou právě viry oparu, které někdy doslova vyplňují strukturu nádorové tkáně. Herpes proto rozhodně nelze podceňovat a každý projev je dobré začít léčit co nejdříve.

Alternativní metody

Pokud věříte alternativní medicíně a nepatříte do kategorie alergiků, vyzbrojte se do boje s oparem prvního typu, který se vám zakousl do rtů.

Výtažek z lilie

Do skleněné nádoby nalijte 2dl 40% bílého alkoholu a vhoďte do ní čtyři až pět květů rozkvetlé bílé lilie. Vyluhujte je v nádobě a nevyndávejte, dokud celý obsah nespotřebujete. Přípravek nanášejte na vatičkou a potírejte herpes několikrát denně.

Odvar z meduňky

Tři lžičky sušené meduňky lékařské zalijte 2 dl vařící vody a vyluhujte ji několik minut. Odvar slijte a namočenou vatičkou si postižené místo často potírejte. Stejné účinky má i čajovník lékařský.

Echinacea

Tato rostlinka je známá tím, že posiluje imunitu a mimo jiné pomáhá i při infekcích či zánětlivých kožních onemocněních. V lékárně ji dostanete ve formě čaje, kapek, tabletek a šumivých tablet. Podobně jako echinacea vám mohou posloužit i homeopatika. Pupalkový olej zase podporuje hojení kůže a nervových tkání.

Recepty od babičky

Puchýřky se kdysi léčily vysušováním a na tomto principu fungují i ​​rady, že si je třeba potírat alkoholem, tekutým
pudrem či zubní pastou. Úlevu přinese i obyčejný led. Pokud ucítíte první příznaky blížícího se oparu, hned si naordinujte kvasnice, které mají množství vitaminu B, a tak jako při chřipce, sáhněte po medu, citrónu a česneku.

Prevence – vitamíny a spol.

Sponzorováno

Aby se vám herpes vyhnul, musíte mu předcházet. Zejména v kritickém podzimním období se dopujte selenem, zinkem a probiotiky. Zvýšit imunitu pomohou i výtažky z rostliny aloe vera, aminokyselina lysin s protivirovým účinkem, kterou najdete například v pohance, betaglukan a vitaminy C a B.

Co číst dále?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva