Sponzorováno

Artyčoky a zdraví – pročišťují tělo od škodlivých látek 4.89/5 (19)

Artyčoky a zdraví - pročišťují tělo od škodlivých látekArtyčok je teplomilná bodlákovitá rostlina s velkými fialovými květy. Používá se jako zelenina zejména v zemích Středomoří. U nás se rostlina pěstuje velmi těžko, proto ji zahrádkáři jako zeleninu ani nenabízejí na sázení.

Artyčok je nejen zelenina, ale i léčivá bylinka. Její vyluhované listy nám pomáhají při zánětech jater, na zlepšení funkce žlučníku, při rozházeném metabolismu, a samozřejmě i na trávení. Když si chcete přírodní cestou snížit v krvi špatný cholesterol a tuk, rozhodně sáhněte po artyčocích. Léčí i kožní problémy a působí proti virům a na regeneraci těla.

Jak artyčok chutná?

Jde o hořkou zeleninu a ve formě čaje o hořký nápoj. I proto by se měla kombinovat s chuťově příjemnějšího složkou potravy či nápojů. Je mimořádně žádaná v přímořských kuchyních, nemá žádné vedlejší účinky. Každý gurmán ji na talíři ocení.

Jak se artyčok připravuje?

Artyčoky lze nakládat do sladkokyselého nálevu, dusit, zapékat, smažit a obalit v cestě. Nemá sama výraznou chuť, je trochu hořká, ale spíše neutrální. Je výborná v italské kuchyni, hlavně na pizzu, která je připravována pikantně.

Je super na detoxikaci těla

Pokud jste se rozhodli detoxikovat tělo, lepší zelenina pro vás v takovém okamžiku neexistuje. Artyčok působí na játra, na naši největší čističku těla, působí na vylučovací systém, pokud máme nemocné ledviny.
A znovu opakujeme, při cukrovce pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Obsahuje hodně vlákniny, dobře se z této malé zeleninky hubne. Artyčoky snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, odstraňují zažívací poruchy a působí protizánětlivě. Jsou vhodné při hepopatii a cirhóze díky tomu, že obsahují mimořádně biologicky cennou látku cynarin. Ten se podílí i na zdravém vylučování žluči a působí preventivně před vznikem žlučníkových kamenů.

Artyčoky a jejich účinky na zdraví

  • podporuje obranyschopnost
  • Detoxikační účinky – pročišťuje tělo od škodlivých látek
  • Regenerace a ochrana buněk – před působením volných radikálů
  • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
  • Snižují vysoký cholesterol
  • Čistí cévy od „zlého“ tuku
  • Snižují vysoký krevní tlak
  • Má antiseptické účinky
  • Zmírňuje příznaky alergie a alergických reakcí
  • Zlepšuje a urychluje trávení a metabolismus
  • Podporuje vylučování žluči, tím zrychluje chod trávení
  • Podporuje pravidelnou stolici
  • odstraňuje plynatost
  • Zlepšuje funkci žaludku a jater
  • Zabezpečují optimální vyplavování žluči
  • Působí preventivně proti vzniku žlučníkových kamenů
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Udržuje zdravé tělo a mladistvý vzhled

Artyčoky jsou vhodná, zdravá a chutná zelenina, ke konzumaci, během redukce hmotnosti. Při hubnutí můžete klidně artyčoky konzumovat 1-2 krát týdně, ale bez různých majonézových dresinků. Volte raději lehké, jogurtové nebo sýrové omáčky.

Sponzorováno

Jaké účinné látky artyčoky obsahují?

Voda, vláknina, bílkoviny, sacharidy, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, měď, zinek, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, Vitamin A, B, C, E, K, lutein, betakaroten, kyselina listová, kyselina pantotenová.

Rozšířené jsou bílé, zelené a fialové artyčoky. Tyto rostliny nemůžeme dlouho skladovat. Velké plody pocházejí z Izraele nebo z Bretaně, menší z jiných jižních regionů Středomoří – z Balkánu, Turecka nebo ze Španělska. Artyčoky bychom při nákupu měli osahat a vybírat si jen pevné, plné plody. Nejkvalitnější jsou velké kulaté artyčoky. Pokud vidíme, že mají nahnědlé či hnědé lístky, jsou staré. V prodeji jsou i konzervované artyčoky. Mají sice nižší obsah vitamínů, ale koncentrace důležitého preventivně i léčivě působícího cynarínu zůstává zachována.

Kolik čeho artyčoky obsahují?

Artyčoky obsahují tyto minerální látky (na 100 g)

Železo 1,7 mg Zinek 0,45 mg
Vápník 48 mg Meď 0,36 mg
Hořčík 63 mg Omega 3 kyseliny 18,5 mg
Fosfor 97 mg Omega 6 kyseliny 49 mg
Draslík 364 mg Sodík 92 mg

 

Artyčoky obsahují tyto vitamíny (opět na 100 g)

Vitamín A 15,5 IU Vitamín C 13 mg
Vitamín B1 0,15 mg Vitamín E 0,35 mg
Vitamín B2 0,27 mg Vitamín K 18 ug
Vitamín B3 1,39 mg Kyselina pantoténová 0,45 mg
Vitamín B6 0,22 mg Kyselina listová 70 ug
Betakaroten 10 ug Lutein 450 ug

 

A jaké zkušenosti máte s artyčokem vy? Chutná vám? Rádi ho připravujete? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Jak na loupání artyčoku?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Artyčoky a zdraví – pročišťují tělo od škodlivých látek”

    1. Jiří SIRKA napsal:

      Máme ho už 3 rok na zahradě a přežije v klidu i zimu. Prtotože jde o VELMI zdravotně dobrou rostlinu, tak jí postupně sušíme listy, potom řapíky listů, ale zpracováváme dužnaté květenství. Lze si dokonce koupit láhev likéru z této rostliny s názvem CYNAR a a stojí kolem 200,- korun. Její zdravotní pooiuřití je VELMI široké: Mohu je vřele doporučit a protože každý nad věk 40 let, má špatné trávení a hlavně žaludeční kyseliny, tak toto je pravý lék na odstranění trávících potíží. POZOR listy jsou dost hořké a právě tyto hořčiny jsou tím, co odrazuje od používání, nebo pití čaje.
      VELMI dobře lze indikovat pomocí miniklystýrů, kdy sí asi do jednoho deci čaje večer před spaní vstříknete balonkem za svěrač rekta a do rána to necháte působit, bez ohledu na to, jak hořké to je :-) přeju HODNĚ zdraví a užívejte ARTYČOK, je to váš přítel daleko větší, jak chemie od farma loby!!! Jirka S

    2. Mira napsal:

      Ahoj,muj recept artycoky.Mezi listy nacpu nadrobno pokrajene Jamon Serano a pulky cherry rajcatek.Osolim,opeprim,pokapu olivovym olejem a zabalim do alobalu.Dam peci cca na 60 min 180 st.K nim pripravuji indickou ryzi.Na panvi podusim na masle cervenou cibuli pak dam rimsky mlety kmin a kurkumu,pak smicham s uvarenou ryzi.Tato kombinace nam zachutnala,ze to delam casto.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva