Sponzorováno

Tužebník jilmový – jeho účinky a využití pro naše zdraví 4.71/5 (17)

Květiny tužebníku v sobě ukrývají bohatý zdroj vitaminu C, hořčíku, železa a oxidu křemičitého.

Květiny tužebníku v sobě ukrývají bohatý zdroj vitaminu C, hořčíku, železa a oxidu křemičitého.

Léto končí a už zanedlouho zavládne podzim. Spolu s chladným počasím se musíme připravit i na období chřipky. Proti nachlazení nemusíte bojovat jen s léky. Účinná léčiva se najdou i v přírodě. V domácí lékárničce by neměl chybět bylinný aspirin – tužebník jilmový.

S nachlazením, zánětem a trávicími poruchami museli lidé bojovat již v dávné minulosti. Staří Keltové využívali ve svých posilujících lektvarech sílu bílých květů tužebníku. Močopudné účinky vyvolané minerálními solemi pomáhají z těla odplavovat toxické látky. Salicyláty bez podráždění žaludku ulevují od bolesti a tříslovina působí stažlivě při zánětech.

Tužebník stál u zrodu aspirinu

Květiny tužebníku v sobě ukrývají bohatý zdroj vitaminu C, hořčíku, železa a oxidu křemičitého. Celkem tak dokáží pomáhat při zánětlivých onemocněních, urychlují hojení pojivové tkáně a ulevují při kožních podrážděních.

V 19. století se tužebník stal předmětem výzkumu, když Felix Hoffmann syntetizoval salicin z méně dráždivých látek a tak vznikla kyselina salicylová. A právě on ji pojmenoval podle latinského názvu Spiraea. Takto vznikly první nesteroidní protizánětlivé léky.

Léčí zejména bílé až krémové květy tužebníku

Stonek vysoký 1 až 2 metry, a je na vrchu rozvětvený. Střídavé tenké listy jsou pérovitě složeny. Na spodní straně jsou pokryty bílými chloupky a krémové květy se skládají ze šesti lupenů a tyčinek. I když původně rostlina pochází z Asie uchytila ​​se i v Evropě. U nás roste ve vlhkých půdách, na loukách a v okolí vodních ploch.

Vypěstujte si tužebník i doma

Letos vám už velmi nezbývá, jen si sušené květiny koupit, příští rok si však můžete tužebník vypěstovat. Stačí si v zahrádkářství zakoupit semínka, které se na jaře zasadí do substrátu. Při dobrém zavlažování za měsíc vyroste dostatečně velká sazenice. Po přesazení a pravidelném zalévání se v červnu až srpnu může sklizena. V lékárničce se nejčastěji využívají květiny a vrchní stonky. Tyto se během kvetení nasbírají a usuší v malých vázaných svazcích. Sušené květy se dají zakoupit i ve specializovaných prodejnách.

Využití tužebníku

Čaj na nachlazení

Jedna lžička sušených květů se zalije sklenicí horké vody a po 15 minutách se může podávat. Čaj prohřeje organismus a diuretické účinky pomohou tělu zbavit se toxinů. Podívejte se na dalších 8 nejlepších čajů na nachlazení.

Sponzorováno

Odvar na revma a dnu

2 lžičky sušených květů se vaří 3 minuty v 2 dl vody. Po vyluhování se odvarem ošetřují místa zasažené revma a dnou.

Medovina

Díky výraznému mandlovému aroma se využívá jako jedna ze složek při výrobě Skandinávské medoviny.

Tinktura z tužebníku

Do ¾ litru vodky si přidáme ¼ litru vody a dáme macerovat 200 g sušené rostliny. Ve vzduchotěsné nádobě necháme macerovat 2 až 3 týdny na přímém slunci. Nezapomínáme průběžně promíchat. Po maceraci přelijeme přes gázu do skleněné nádoby a uskladníme na tmavém místě. Z tinktury se připravuje nápoj, kloktadlo nebo lázeň na nohy. Stačí pár kapek léčivé tinktury rozředit v dostatečném množství vody.

Roztok z tinktury: Super na zanícené oči, výplach úst při zánětech dásní.

Koupel nohou při nachlazení a horečce

Dvě lžičky sušené rostliny se vloží do nádoby s teplou vodou, kde si na 20 minut ponoříme nohy.

Sušené květy proti molům

Uskladněny v sáčcích odhánějí moly z prádla a osvěžují skříně.

Dochucení kompotů

Mandlová vůně a chuť zdůrazní chuť domácích zavařenin a kompotů.

Sušený tužebník

Používá se na čaj a koupel nohou při nachlazení, horečce a neklidu, při zadržování vody, kamenech nebo při kůrách na pročištění krve. Stopky se svážou do metličky a dají se na sušení na stinném, vzdušném a suchém místě; případně se pod metličku podloží kus látky, protože květy jsou velmi křehké a snadno se odlamují. Suší se dokud lehce nešustí při dotyku a dokud se stopky nelámou. Pak olámeme květy a listy a uložit do nádoby. Je třeba toto však spotřebovat do jednoho roku.

Pravidelné užívání konzultujte s lékařem

Jako jeden z nejvyhledávanějších antacidů (antacida jsou léky, které slouží ke zmírňování trávicích obtíži plynoucích z překyselení žaludku, především pak pálení žáhy) se využívá při trávicích potížích, vředech a při celkovém překyselení žaludečních šťáv. Nedoporučuje se užívat těhotným ženám, astmatikům a malým dětem. Při přecitlivělosti na salicyláty se nedoporučuje pravidelné užívání. Pokud ho chcete používat dlouhodobě a pravidelně, poraďte se se svým lékařem.

Léčivé účinky tužebníku

Ze sušených květů se připravuje čaj, který přináší pocit úlevy při chřipkových onemocněních, při vysokých horečkách a při revmatických bolestech. Listy a květy mají kromě toho silný močopudný účinek, proto se používají při bolestech močového měchýře a ledvin.

TIP: Další informace o tužebníku jilmovém

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Filipendula ulmaria – angervaks“ od Ivar LeidusVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Tužebník jilmový – jeho účinky a využití pro naše zdraví”

    1. Pavel napsal:

      Mám dobté zkušenosti s tužebníkem. Mám zdravé a hezké orgány a lčpe se mi dýchá. A také mám po tom zfravá a hezká játýrka a krásné zftavé ledvinkyy a lépe spím -no super!!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva