Obsah článku
Z nimbového stromu lze použít téměř vše
Kůra je například užitečná při snižování horečky, nevolnosti a zvracení. Spolu s listy jsou také populárním lékem při kožních chorobách. Šťáva z listů smíchaná s medem léčí i žloutenku a snižuje hladinu cukru. Plody se používají jako projímadlo a jsou nápomocné při močových chorobách a vředech. V obchodech si můžete kromě lístků pořídit prášek, kapsle nebo olej. Doporučujeme vám, sáhnout po oleji, protože je nejlépe využitelný k léčbě dermatologických onemocnění a na péči o pleť a vlasy.
Nimbový olej
Nimbový olej má mastnou olejovou konzistenci s těžkou oříškově-česnekovou vůní. Je světle hnědé až tmavohnědé barvy. Získává se listováním plodů Azadirachta. Indové po staletí využívali účinky nimbového oleje na přírodní léčení a pro péči o pleť a vlasy. Olej obsahuje množství vitamínů, zejména vitamin E, minerálů, proteinů, ale i esenciálních aminokyselin. Zvláštní složení rostliny nimby přináší ohromující antibakteriální a antimykózní účinky. V nimbě najdete látky, které neobsahuje žádná jiná rostlina nebo strom, jsou to například azadirachtin, nimbin či nimbidol.
Využití v dermatologii
Antibakteriální účinky nimbového oleje ničí bakterie a parazity. Při drobných odřeninách a popáleninách může olej skvěle posloužit jako dezinfekce a zároveň prostředek pro urychlení hojení ran. Dermatologové doporučují nimbový olej na léčbu lupénky, ekzému, planých neštovic, pásového oparu a svrabu. Při kožních onemocněních zmírňuje svědění a redukuje vyrážky a pupínky. Urychluje také jejich hojení. Nimbový olej je vhodný i na takzvanou plenkovou dermatitidu, tedy léčí opruzeniny na dětském zadečku, dokonce je může zcela odstranit. Protivirové účinky nimbového oleje jsou využitelné zejména při léčbě bradavic. Nimbový olej je vhodný i na masáže. Stačí přidat pár kapek k masážnímu oleji nebo účinné masti a aplikovat. Nimbové masáže zmírňují artritidu a revmatismus. Uvolní i bolestivé klouby a svaly.
Sponzorováno
Nimba pro vnitřní použití
Konzumace nimbových kapslí detoxikuje krev od jedů, které se v ní hromadí a tak zabraňuje vzniku zánětlivých onemocnění kůže. Každodenní přísun nimby posiluje celý imunitní systém. Vědecké testy prokázaly i účinky nimby na regulaci tvorby melaninu v organismu. Správný poměr melaninu zabraňuje tvorbě bílých fleků na pokožce. Kapsle nebo prášek vám mohou pomoci i při klasickém nachlazení, snižují horečku, zmírňují kašel. Nimba je dokonce účinná proti některým druhům malárie. Pokud jste se po zimě rozhodli pro detoxikaci organismu nebo redukční dietu, můžete použít i nimbové lístkové čaje. Neměli by ho však pít lidé léčící se na anorexii.
Svěží a zdravá pokožka díky nimbovému oleji
Nimbový olej bojuje proti bakteriím, které číhají na naši pokožku na každém rohu. Čištěním pleti koncentrovaným nimbovým olejem zabráníte tvorbě vyrážek. Po pravidelném čištění odstraní z obličeje černé tečky. Nimba je často součástí přípravků proti vzniku akné. Pravidelné konzumace nimbových tablet nebo prášku zlepšuje krevní oběh a tedy i prokrvování pokožky. Prokrvená pokožka vypadá zdravěji a mladší. Nimba také napomáhá vytvářet nové kolagenová vlákna, které urychlují uzavírání drobných ran a také vyhlazují vrásky. Pro zklidnění zarudlé spálené pokožky můžete použít nimbovou mast. Nimba také reguluje pocení. Olej se využívá i jako repelent, proti komárům a vším. Nimbový olej můžete použít nekoncentrovaný nebo jej můžete přidat do pleťové kosmetiky, kterou používáte.
Pro krásné vlasy bez lupů
Účinné látky nimby zvlhčují pokožku hlavy. To znamená, že suchá pokožka dostane masáží nimbovým olejem dostatečnou vlhkost, začne se prokrvovat a regenerovat. Nimbový olej bojuje proti plísním, které zapříčiňují lupy ve vlasech. Dokáže také zničit nezvaných návštěvníků jako jsou dětské vši. Stačí vmasírovat olej do vlasů před spaním a ráno umýt šamponem a vodou. Pokud patříte k zaneprázdněným ženám a na masáže nemáte čas, na kosmetickém trhu jsou už i přírodní nimbové šampony a kondicionéry.
A jak neemový (nimbový olej) používáte vy? Napište mi do komentářů.
A dále i přečtěte o neemovém oleji
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org / „Neem (Azadirachta indica) in Hyderabad W IMG 6976“ by J.M.Garg – Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Commons.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články