Sponzorováno

Mýty a fakta o pitném režimu – čemu věřit? 4.83/5 (12)

Mýty a fakta o pitném režimuJak by měl pitný režim ve skutečnosti vypadat? Které mýty o příjmu tekutin jsou mylnou představou, a které jsou naopak pravdou? Poradíme vám. Podívejte se na nejčastější mýty o pitném režimu.

1. Děti by měly pít častěji než dospělí – PRAVDA

Čím je dítě mladší, tím více vody jeho tělo obsahuje a i látková přeměna probíhá rychleji. Z toho vyplývá, že dítě je nedostatečným přísunem tekutin ohroženo více než dospělý. Dehydratace u dětí může být velmi nebezpečná a může vést k poškození organismu. Zatímco jsou děti kojené, dostávají velkou část tekutin od matky, ale postupně bychom měli děti učit pít. Roční dítě potřebuje přibližně 1 000 – 1 500 ml tekutin, které dokáže získat částečně ze stravy a částečně je musíme zabezpečit pitím. Proto by každou hodinu kromě spánku mělo vypít 50 ml tekutin.

2. Starší lidé jsou často dehydrovaní – PRAVDA

Lidé věkem ztrácejí pocit žízně. Starší lidé proto častěji pijí málo a jsou ohroženi dehydratací. Zvláště je to časté u lidí se sníženou pohyblivostí. Součástí péče a péče o ně je tak třeba sledovat jejich pitný režim, jeho kvalitu a doplňování minerálních látek.

3. Mám doma filtr (ionizér) na vodu, moje voda je zdravá – LEŽ

Filtrační zařízení pracují na různých principech, a při koupi podobného zařízení třeba mít k dispozici informace o kvalitě vody, kterou jdeme upravovat. Obecně však platí, že z hygienického hlediska nejsou vhodné jako konečný způsob úpravy vody. Produkují „demineralizovanou“ vodu, zbavenou prakticky všech minerálů, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné, nejsou vhodné na trvalou spotřebu a v žádném případě nejsou vhodné pro přípravu stravy pro kojence.

4. Sodík v minerálních vodách škodí zdraví – LEŽ

Sodík patří k nejdůležitějším minerálům, které lidský organismus nezbytně potřebuje na regulaci objemu tělesných tekutin a přenos nervových vzruchů. V souvislosti s přísunem sodíku do organizmu formou minerálních vod je důležité poukázat na to, že sodík v minerálních vodách není vázán na chloridy (jako NaCl) ale na hydrogenuhličitany, a při snaze snížit denní příjem sodíku, je vhodné omezit zejména příjem soli ve formě (NaCl) a v průmyslově zpracovaných potravinách. Minerální vody naproti tomu mají zanedbatelný obsah sodíku a obsahují potřebné stopové prvky a důležité minerály ve využitelné formě pro organismus.

Sponzorováno

5. Vypij 3 litry vody denně, takže jsem aquaholička? LEŽ

Obecně platí, že dospělý člověk by měl vypít cca 30 – 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, aby mohl jeho organismus bez problémů fungovat. Takže pokud má člověk např. 58 kg, potřebuje orientačně přijmout přibližně 2,3 l tekutin denně, aby pokryl to, co ztratí dýcháním, pocením a vylučováním a jeho tělo tak dostalo zpět co nezbytně potřebuje. Potřeba tekutin je však velmi individuální a je závislá na mnoha vnějších a vnitřních faktorech. Denní potřeba se může pohybovat od jednoho litru na den (člověk se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninové, obilné jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (člověk, který konzumuje příliš slanou nebo sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje nebo sportuje). Je důležité dbát i na skladbu pitného režimu, jehož základem by měla být čistá minerální nebo pramenitá voda s optimálním množstvím minerálních látek jako je vápník, hořčík, sodík apod.

Pitný režim doženu večer – LEŽ

Kvůli tomu, že se všude mluví o pitném režimu, propadáme občas hysterii a snažíme se toho vypít co nejvíce. Říkáme si, že jsme přes den v práci vypili jen trochu čaje, a proto to musíme dohnat večer – vypijeme 1,5 litru minerálky a spokojeně si říkáme, jak dodržujeme pitný režim.
Pravda: Nic není černobílé, ani pitný režim! Nemusíte sledovat hodinky, jestli nezapomínáte pít. Ale vypít velké množství tekutin na jeden zátah je také nesmysl. Nechejme teď chvíli mluvit čísla: K dehydrataci dochází přibližně po čtyřiadvaceti hodinách bez přísunu tekutin. Žaludek zpracuje za hodinu maximálně 0,8 litru tekutin. Opravdu si tedy myslíte, že když do sebe během půlhodiny nalijete 1,5 litru minerálky, bude hned všechno v pořádku?

Ideální je neperlivá voda – LEŽ

Být krásná jako modelka znamená pít neperlivou vodu… Nic proti touze být krásným člověkem, ale zavrhnout perlivé minerálky je hloupost!
Pravda: Stejně jako u potravy lékaři i u nápojů doporučují pestrost. Klidně pijte neperlivou vodu, neslazené čaje (ovocné, zelené i tmavé), slabé bylinné čaje, ovocné džusy, minerální vodu (klidně i slazenou, kterou si trochu zřeďte) apod. Naopak se vyhněte levným limonádám s vysokým obsahem cukru, kolovým nápojům, kávě a alkoholu.

Po ovoci se nesmí pít – LEŽ (ale pozor na peckovité ovoce)

Pravda: Ne po každém. Některé ovoce můžete „spláchnout“ douškem vody bez obav. Ale zejména se nedoporučuje pít po peckovitém ovoci, zvláště třešních. Je to z důvodu jejich kvašení v zažívacím traktu a následné nevolnosti s průjmem, případně zvracením.

Je to ovšem individuální. Někdo může trpět, jinému pití po třešních nemusí udělat nic. Přesto je vhodné po „rizikovém“ ovoci hodinu počkat, než se napijete.

VIDEO: Co, kdy a kolik mám každý den pít? – Voda a pitný režim

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva