Obsah článku
Začněte s květy opatrně
Pokud z květů odstraníte tyčinky a pestíky nebo použijete pouze umyté lupínky květů, můžete si je dopřát, i když jste alergičtí na pyl. Nepoužívejte květiny, které byly chemicky ošetřované nebo napadené škůdci či chorobami. Vyhněte se sbírání květů na znečištěných plochách, kde se pohybuje mnoho zvířat, v blízkosti silnic, továren či v městských parcích.
Šup s květy do kuchyně!
Lupínky z květů či celými hlavičkami květin si ozdobte pokrmy, nápoje, saláty a dezerty. Nejprve je však dobře umyjte. Jejich účinek nebude vzhledem k množství, které sníte, tak výrazný jako při pití čaje ze stejné rostliny, ale pokud je zkonzumujete začerstva, obohatí váš organismus i o různé enzymy. Do pokrmů je přidávejte až na závěr přípravy.
Jedlé květy léčivých rostlin
Levandule
Využití jejích květů je univerzální, hodí se na dochucení a ozdobení každého sladkého pokrmu včetně kávy latté či cappuccina.
Bez černý
Květy sbírejte na počátku kvetení. Připravte si je jako teplý dezert, namočené v palačinkovém těstě, vypražené a posypané moučkovým cukrem. Ozvláštněte nimi i bílé víno či sekt. Více si o černém bezu přečtěte zde.
Divoká růže
Díky ovocné sladké chuti můžete její lupínky zbavené bílé dolní části přidat do ovocných salátů, sladkých pomazánek, nápojů nebo jimi dekorovat hotové dezerty. Růžovou vodu získanou destilací odvaru z lupínků rádi používají cukráři.
Sponzorováno
Pampeliška
Lupínky z mladých květů mají sladkou medovou příchuť. Ozdobte jimi sladkou kaši nebo ovocný salát.
Lichořeřišnice
Pikantní chuť lichořeřišnice využijete k dotvoření slaných jídel, například pomazánek a salátů.
Měsíček
Květiny chutnají kořenitě a hodí se spíše do slaných pokrmů, například na ozdobení polévek, rýže a zeleninových salátů. Přesvědčte se, zda bílé konce lupínků nejsou hořké.
Sléz
Květ má nakyslou chuť. Naplňte ho slanými či sladkými nádivkami a nabízejte jako předkrm.
Jetel
Květy jetele jsou medově sladké. Můžete je přidávat do ovocných salátů.
Fialka
Vaše dezerty, zmrzlina i nápoje dostanou s její květy šmrnc. Chutnají nasládle. Použijte čerstvé květy fialky nebo je zlehka namočte do rozšlehaného bílku, obalte v moučkovém cukru a nechte uschnout.
Sedmikráska
Vynikne jako tečka na závěr na tvarohových pomazánkách, slaných i sladkých, v listových i ovocných salátech.
A nejsou jedovaté?
Máte obavy, zda v případě konzumace čerstvých květů nejde jen o nebezpečný módní výstřelek a zda ve skutečnosti nejsou jedovaté? Buďte bez obav. Většina bylin je vhodná pro úpravu nebo konzumování začerstva, tehdy má i více využitelných látek, které se sušením a skladováním znehodnocují – například vitamin C nebo různé enzymy.
Obecně existují i jedovaté rostliny, kterým se obloukem vyhněte, jako například:
– Konvalinka vonná
– Rulík zlomocný
– Vraní oko čtyřlisté
– Bledule jarní
– Sněženka předjarní
Opět rada na závěr: Sbírejte jen ty léčivé rostliny, které bezpečně na 100% poznáte!
TIP NA ČTENÍ: Čínská bylinná terapie
VIDEO: Jedlé jarní rostliny
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články