Obsah článku
Hepatitida C není jen nemocí narkomanů nebo jiných rizikových skupin. Dnes se hepatitidou C lze nakazit při nedodržování přísných sterilních podmínek při tetování, piercing, při drobném poranění nebo třeba na dovolené. V ČR je podle odborníků několik tisíc infikovaných pacientů s hepatitidou C, kteří o své nemoci nevědí, jen zhruba tisíc se na hepatitidu léčí.
Hepatitida C je celosvětový zdravotnický problém. Hepatitida C je závažná infekční choroba jater a je jedním z nejčastějších důvodů selhání tohoto důležitého orgánu.
„Zákeřnost hepatitidy C spočívá ve složité identifikaci pacientů – hepatitidu C nevidět ani nebolí. Hepatitida C nemá nějaké alarmující příznaky, které by nutily pacienta vyhledat lékařskou pomoc. Pacient nemusí ani tušit, že je infikován“ vysvětluje zákeřnost nemoci prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., Hlavní odborník ministerstva zdravotnictví ČR pro infektologové.
Příznaky hepatitidy C
Nenápadné doprovodné příznaky hepatitidy C jsou velmi podobné chřipce: únava, bolesti svalů, mírně zvýšená teplota. „Po čase však ustoupí nebo se ani nemusí projevit. Na rozdíl od ostatních hepatitid (typu A, B), pacient nemusí zežloutnout. Většinou se pacienti identifikují při náhodném vyšetření souvisejícím s úplně jiným onemocněním“ konstatuje I. Schréter.
Podle doc. MUDr. Štěpána Hrušovského, CSc., Dr.SVS, hlavního odborníka MZ ČR pro hepatologem, dokážeme už hepatitidu C vyléčit u 60 až 80% pacientů. „Úspěch léčby však závisí od stadia onemocnění. Je proto velmi důležité, aby lidé věděli o tomto onemocnění co nejvíce a dali si při jakémkoliv podezření na infekci hepatitidou C udělat krevní testy, “ doporučuje Š. Hrušovský. Stačí navštívit lékaře, požádat o vyšetření krve na protilátky proti hepatitidě C a nechat si odebrat 5 ml krve.
Sponzorováno
Způsoby přenosu viru hepatitidy C
Virus hepatitidy C se přenáší krví infikovaného. Virus hepatitidy C objevili v roce 1989, ale až do roku 1992 nebyly dostupné testy na zjištění viru hepatitidy C. Do roku 1992 se tedy ani nedalo testovat dárců krve na hepatitidu C, proto se většina osob infikovala transfuzí krve nebo krevních přípravků. Patří sem především pacienti s hemofilií, pacienti v dialyzačním programu, ale i pacienti, kteří prodělali operace nebo matky po komplikovaných porodech, při kterých dostali transfuzi krve nebo krevních přípravků.
Průběh hepatitidy C
Hepatitida C má 2 stadia – akutní, které trvá 6 měsíců po nakažení se virem. Až v 80% případů nemoc přechází do chronické formy, což má za následek další poškozování jaterní tkáně a vznik cirhózy jater. Mezi nejzávažnější komplikace při hepatitidě C patří krvácení z jícnových varixů, tekutina v břiše (ascites) a otoky, postižení mozku s dezorientací (encefalopatie), rakovina jater.
Průměrný čas od infekce po vznik cirhózy jater může být 10 až 20 let, závisí na věku pacienta, jeho životosprávy a dalších faktorech.
Proti hepatitidě C neexistuje vakcína. Virus hepatitidy C je velmi variabilní a rychle mění svůj obal, proto jsou snahy na vyvinutí vakcíny proti hepatitidě C zatím neúspěšné.
Co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Rozhovor s pacientkou, která překonala virovou hepatitidu C
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žloutenka či hepatitida
Přečtěte si také naše další články