Sponzorováno

Arteterapie (Art terapie) – když umění léčí 4.88/5 (8)

Arteterapie je způsob léčby duše pomocí umění...

Arteterapie je způsob léčby duše pomocí umění…

Už žádná slova. Zde totiž slova nejsou potřeba. Jedna z nejznámějších forem alternativních terapií používá jiný jazyk – ten umělecký. Arteterapie léčí rány na duši, odkrývá skryté a potlačované problémy a nabízí člověku možnost promluvit jiným, efektivnějším způsobem.

Arteterapie – když už jen slova nestačí

Arteterapie je léčebná metoda, která pomocí výtvarného umění podporuje schopnost člověka vnímat smysly a vyjádřit své pocity. Pomáhá v případě, kdy už slova nedokážou pojmenovat problémy, které trápí tělo i duši. K dosažení svého cíle využívá tato léčba různé formy umění – kresbu, malbu, modelování, grafiku, sochařství, koláže a jiné. Výsledek tvůrčí činnosti léčitel nehodnotí z estetického hlediska. Důležitý je právě proces tvorby, v němž se pacient vyjadřuje přirozeněji a umožňuje terapeutovi nahlédnout do své psychiky.

Při léčbě uměním je vztah mezi pacientem a terapeutem velmi důležitý a měl by být vybudován na pilířích důvěry, respektu a empatie. Pacient prostřednictvím umění poznává krásu a radost z tvorby, uvolní se a „otevře“ své nitro. Cílem arteterapie není vytvořit dokonalé umělecké dílo, ale rozvíjení spontánnosti a neverbální komunikace. Pacient tedy nemusí být umělcem, důležité je, aby vyjádřil, co cítí. Terapeut, stojící na druhé straně rovnice, má v tomto procesu nelehký úkol. Musí ovládat poznatky z psychologie i umění, dokázat je propojit a vyčíst informace z díla odrážejícího psychický stav autora.

„Léčba uměním se může praktikovat individuálně nebo i jako skupinová terapie.“

Původ a současnost artterapie

Arteterapie se jako léčebná metoda začala ve světě krystalizovat v 30. a 40. letech dvacátého století a to zejména díky realizaci psychoanalýzy a dalších psychoterapeutických směrů. Průkopníky byly hlavně výtvarníci, kteří usilovali najít propojení mezi uměním a psychologickou léčbou. Uplatnění však našel tento směr zejména po druhé světové válce, kdy se arteterapie využívala k léčbě traumatických zážitků lidí, kteří přežili hrůzy války.

Sponzorováno

U nás se na rozdíl od jiných zemí stále tato metoda využívá jen zčásti. Nemá přesně vyhraněný profesní status ani definici. I pozice arteterapeutů není dosud specificky definována tak, jak ve světě. Podobně jako v Čechách tuto metodu využívají spíše různorodí odborníci – od psychologů, výtvarníků, speciálních pedagogů až po zdravotníky. Proto je třeba rozlišovat arteterapii jako samostatnou linii terapie od psychoterapie využívající jen její specifické techniky.

„Dílo, které člověk vytváří není nic jiného než forma deníku.“ (Pablo Picasso)

Léčba uměním a její využití

V současnosti se v praxi setkáváme s arteterapii spíše než s doplňkovou terapií s cílem pomoci pacientovi poznat sebe sama, zbavit ho stresu či uklidnit tělo i mysl. Doporučuje se však i při léčbě různých závislostí, anorexii či bulimii, při odstraňování problémů s vyjadřováním i při snaze o zvýšení sebevědomí pacienta.

Arteterapie se využívá u dětí už od útlého věku

Jelikož dětská slovní zásoba není bohatá natolik, aby dokázala výstižně popsat pocity dítěte, arteterapie patří mezi základní komunikační prostředky a způsoby jejich sebevyjádření.

Tato metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie, avšak největší uplatnění si našla při léčení dětských pacientů. Svými dílky umožní nahlédnout do svého světa i děti s poruchami řeči, sluchu, autistickými příznaky, děti s mentálním postižením nebo zdravotními problémy. Léčba uměním dokáže pomoci i týraným a zneužívaným dětem nebo problémovým teenegerům. Právě v případech, kdy se slova hledají těžko, umění může být nejlepším způsobem, jak vyjádřit problém, bolest či strach a umožnit terapeutovi pochopit pacienta a pomoci mu.

Arteterapie je tedy způsob léčby duše pomocí umění.

Další zajímavé informace o Arteterapii:

VIDEO: Subjektivně vnímané přínosy v procesu arteterapie (Kateřina Štěpánková)

VIDEO: Přínos arteterapie v oblasti klinicko psychologické praxe

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva