Sponzorováno

Palmový olej – nejlevnější ze všech olejů 4.9/5 (10)

Palmový olej - nejlevnější ze všech olejůPalmový olej představuje finančně výhodné řešení v oblasti domácího vaření, které z ekonomických důvodů využívají mnozí a jinak tomu není ani v potravinářském průmyslu. Na druhé straně se mu však vyčítá jeho složení a zejména ekologická stránka jeho výroby. Tak jak to s ním vlastně je?

Nejlevnější z olejů – ten palmový

Palmový olej je nejlevnější ze všech olejů, které se dají konzumovat. Získává se z palmy olejné (Elaeis guineensis) a v Evropské unii patří mezi nejpoužívanější. Patří mu až přes 21% podíl z koláče ze všech používaných olejů, což znamená druhou příčku po řepkovém oleji (39%). Slunečnicový olej se umístil až na třetím místě s podílem více než 15%.

Odborníci palmovému oleji nefandí

Mezi odborníky se palmový olej netěší velké přízni, protože obsahuje vysoké procento nenasycených mastných kyselin, kvůli čemu má neblahý vliv na hladinu cholesterolu v krvi a zdraví cév. Jejich množství je větší, než u sádla (45-55%).

Potravinářským firmám jeho použití vyhovuje

Největší výhrady se týkají skutečnosti, že výrobci tento olej přidávají téměř všude, právě kvůli jeho nízké ceně. Skutečnost, že je v jídle přítomen, skrývají pod obecný název – rostlinný olej. A tak si neumíme jeho množství v potravě reálně zkontrolovat. Nacházet se totiž může v každém výrobku, který má v obsahu uvedeno označení rostlinný olej. V roce 2015-2016 by se to ale mělo změnit a firmy by měly začít palmový olej označovat přesným názvem – zkratkou RSPO.

Jaký je obsah palmového oleje?

Palmový olej je lehce stravitelný a obsahuje:

  • antioxidant – vitamín E
  • vitamíny: A, D, K
  • přírodní karoteny
  • kyseliny: laurové a palmitovou
  • nasycené mastné kyseliny
  • koenzym Q10

Používá se v kosmetice, potravinářství i na masáže

Palmový olej je tepelně dobře odolný a nepřepaluje se ani při vyšších teplotách. Navíc má příjemnou chuť. Vhodný je i na pleť – dokáže ji udržet svěží, mladou a zároveň ji dokáže i zregenerovat a zpomalit její stárnutí. Palmový olej se používá také v kosmetických prostředcích, v mýdlech či jako součást masážních přípravků. Jeho hlavní využití je však zejména v oblasti potravinářství. Setkat se s ním můžete například při konzumaci chipsů, stolních olejů, margarínech, sušenkách, čokoládě, instantních polévkách a mnoha jiných potravinách.

Sponzorováno

Kde palmový olej najdeme?

  • Nutella
  • margaríny (Rama, Ceres tuk)
  • některé polévky ze sáčku
  • brambůrky Bohemia a Senza (některé druhy)
  • některé čokolády (výrobce tak ušetří za dražší kakaové máslo a více peněz na vás tak vydělá)
  • sladké tyčinky (KitKat)

Ztrácejí se poslední deštné pralesy!

Až 90% světové produkce palmového oleje pochází z Indonésie (Sumatra, Borneo) a Malajsie. A tam se nacházejí i jedny z posledních deštných pralesů planety, zvané i plíce planety. Palmy se pěstují na rozsáhlých plantážích, na úkor původních deštných pralesů. A nejen na úkor nich. Ohroženy jsou i živočichové – často i ohrožené druhy (například orangutani), kteří v těchto pralesích žili. Ti nedokáží žít na plantážích a buď uhynou, nebo jsou v lepším případě nuceni migrovat, přicházejí o svůj přirozený domov a jsou zabíjeni. Dochází tak k nenávratným ztrátám a poškození biologické rozmanitosti. Jeho spotřeba stoupá stále více a více, protože se využívá nejen v potravinářství, ale i jako biopalivo. To má paradoxně šetřit emise skleníkových plynů, přitom se však podílí na ničení dýchací soustavy planety.

Porovnání s ostatními oleji

Kolik nasycených mastných kyselin (tedy těch nezdravých) ve 100 gramech tuku mají jiné oleje? Podívejte se na porovnání:

  • řepkový olej – 7,4 g
  • slunečnicový olej – 9,9 g
  • olivový olej – 13,8 g
  • sádlo – 39,2 g
  • palmový olej – 49,3 g

TIP: Palmový olej a jeho vliv na zdraví

VIDEO: Palmový olej – kousek pralesa v našich domovech

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva