Sponzorováno

Cchi-kung (qigong, čchi-kung) a jeho účinky na zdraví – práce s naší energií 4.95/5 (19)

  • Qigong je tradiční čínská praxe, která kombinuje pohyb, dechové cvičení a soustředění mysli s cílem dosáhnout harmonie těla a mysli. Tato praxe má mnoho benefitů na zdraví.
  • Posilování energetického systému: Qigong pracuje s konceptem "qi" nebo "životní energie". Pravidelné cvičení qigongu pomáhá zlepšit průtok a rovnováhu energie v těle, což může vést ke zvýšení vitality a celkového zdraví.
  • Uvolnění stresu a napětí: Qigong zahrnuje pomalé, plynulé pohyby, dechové techniky a soustředění mysli, což pomáhá uklidnit mysl, uvolnit napětí a snížit hladinu stresu. To má pozitivní vliv na celkovou pohodu a duševní zdraví.
  • Zlepšení rovnováhy a koordinace: Pohybové prvky qigongu, které zahrnují plynulé přesuny váhy a vyvažování těla, pomáhají zlepšit rovnováhu, koordinaci a propriocepci.
  • Zlepšení flexibility a pohyblivosti: Pohyby qigongu jsou jemné a pomalé, což napomáhá rozvolňování svalů, zlepšuje flexibilitu a pohyblivost kloubů.
  • Posílení imunitního systému: Pravidelné cvičení qigongu může pomoci posílit imunitní systém a zvýšit odolnost vůči nemocem.
  • Zlepšení dýchání a cirkulace: Dechové cvičení v qigongu se zaměřuje na hluboké, vědomé dýchání, což zlepšuje průtok kyslíku v těle a podporuje zdravou cirkulaci krve.
  • Zlepšení koncentrace a mentálního klidu: Qigong obsahuje prvky soustředění a mindfulness, které pomáhají zlepšit koncentraci, mentální jasnost a klid mysli.
  • Účinky qigongu se mohou lišit u jednotlivých lidí. Doporučuje se vyhledat kvalifikovaného instruktora, který vás může naučit správnou techniku a poskytnout individuální radu.

Cchi-kung CCHI KUNG doslova znamená práce s energií.. Cchi-kung (čtěte čí-kung) je staré čínské umění, které se zabývá prací s vnitřní energií čchi. Základ tedy tvoří energie Cchi která je všude kolem nás. V lidech, ve zvířatech a dokonce i ve vesmíru. Toto umění bylo donedávna uzavřeno světu. Avšak dnes se už každý člověk může seznámit s tímto nádherným uměním. Základ tvoří zejména velmi hluboké meditace.

Systém čchi-kung patří mezi nejstarší a nejkomplexnější školy čchi-kungu v Číně, pochází z oblasti Šaolinu a její stáří se odhaduje na více než 7 000 let. Integruje prvky původních šamanských metod s později rozvinutým taoismem a buddhismem. Sestává z pěti stupňů.

1. stupeň
Je zaměřen zejména na získávání energie, kterou používáme pro zlepšení vlastního zdraví. Nabíráme energii, rozvíjíme ji, posilujeme své fyzické tělo, léčíme se. Mnoho zdravotních problémů je způsobených nedostatkem energie, nebo jejím nesprávným rozložením v našem těle. Někde máme příliš, jinde málo a to nám způsobuje potíže. První stupeň nám pomáhá tyto problémy odstranit, učí nás uvolnit se a zharmonizovat organismus.

2. stupeň
Je již hlubší, učíme se utišit mysl a tělo. Ve stavu ticha si dokážeme dokonale odpočinout. Učíme se také otevřít své srdce, dávat a přijímat lásku. Neschopnost skutečně milovat je problémem mnoha lidí, pozůstatkem emocionálních bloků, které si neseme z dětství. Druhý stupeň nám pomáhá odstranit právě takové bloky a traumata.

3. stupeň
Rozvíjí naše smysly a kreativitu. Stav hlubokého klidu nám umožňuje vidět, co běžně nevidíme, slyšet, co běžně neslyšíme. Vědomí přijímá více informací z přírody a tyto schopnosti jsou časem aktivní i v bdělém stavu mysli.

4. stupeň
Nás učí pochopit, co je to vědomí, duše. Umožňuje nám porozumět zvířatům, rostlinám, jiným bytostem. Učíme se komunikovat s různými světy.

5. stupeň
Nám pomáhá pochopit vesmírné zákony, pochopit život. Porozumět míře naší svobody v rámci těchto zákonů.

Cvičíme velký strom

Toto je jeden z nejdůležitějších cviků a slouží k nabírání energie.

Postavíme se, nohy máme rozkročené na šířku ramen, mírně pokrčená kolena, podsadíme pánev, vyrovnáme páteř, představíme si, že hlava je zavěšena za bod paj-chuej do nebe. Špičku jazyka položíme na horní patro (aby se uzavřel energetický okruh). Je důležité se v pozici uvolnit. Je nutné, aby kotníky, kolena a ramena byly v jedné rovině. V představě se proměníme na strom. Cítíme, jak nám z nohou vyrůstají kořeny a prorůstají hluboko do země. Trup se protahuje vzhůru a roste až do nebe. Z hlavy nám vyrůstají větve a proměňují se v korunu stromu, která je stejně mohutná jako kořeny. Vnímáme energii, jak nám stoupá přes kořeny tělem až do hrudníku. Cítíme, jak přes větve proudí energie vesmíru tělem až do hrudníku. Zvedneme ruce (jako bychom v nich drželi míč) před pupík. V hrudníku se energie hromadí a postupuje přes ruce do dlaní, z bodů lao-kung proudí energie a hromadí se do míče před tělem. Nasadíme vnitřní úsměv (představíme si, že všechny vnitřní orgány mají radost a usmívají se na nás a my se na ně také usmíváme). Potom představu opustíme a pouze vnímáme, pouze jsme. Když si všimneme, že nám začnou v hlavě běhat myšlenky, zkoncentrujeme se opět na představu stromu. V pozici vydržíme minimálně 30 minut. Cvičení se končí tak, že v představě stáhneme větve a kořeny do těla, zmenšíme se na normální velikost. Energetickou kuličku pomalu zmenšíme a uložíme do spodního TAN-TCHIENU kde ji zmenšíme do bodu.

Sponzorováno

Pozn.: Podívejte se na správný postoj na videích pod článkem.

Neupínáme se na představu stromu, na začátku si ho představíme a pak už na něj nemyslíme.

Význam cviku velký strom

Nabírání energie – tělo se stává silnější a zdravější, prodlužování života, spojování země, člověka a vesmíru.

Závěrečné cviky u Velkého stromu

  • Rozetřít dlaně do pocitu velkého tepla.
  • Masírovat horkými dlaněmi tvář zdola nahoru po čelo a pak shora dolů, po obou stranách obličeje. Současně myslet na to, že mizí vrásky. Tento cvik omlazuje obličej.
  • Proklepat hlavu dvěma rukama od zátylku až po temeno.
  • Pročesat vlasy konečky prstů od čela k zátylku, nejprve ve středu hlavy a pak po obou stranách. Takový pohyb zlepšuje krevní oběh, vlasy se stávají lepšími.
  • Masírovat uši palcem a ukazováčkem každý bod, protože na uších je mnoho aktivních bodů. Takto je možné si uchovat zdraví a léčit tělo.
  • Proklepat ruce.
  • Proklepat si hrudní koš a kříže.
  • Proklepat nohy.
  • Proklepat jeden druhého po zádech zdola nahoru. Závěrečné cvičení od 6 po 9 pomáhají odstraňovat škodlivou energii (čchi) a uvolnit tělo.
  • Rozetřít ruce, položit je na ledviny, když ruce pocítí chlad, dát je pryč. Působení: upevnění energie ledvin

Meditace při Cchi kung

Meditace patří mezi velmi důležité cvičení, protože energii utužují a dále zpracovávají. Při meditacích je nejdůležitější zcela se odpoutat od okolního světa. Čím hlouběji se do meditaci ponoříte tím lepší výsledky dosáhnete. Při meditacích se šlechtí energie, kterou jsme nabrali u stromu. Prvním zajímavým meditačním cvičením je Šlechtění energie. Posadíme se do lotosového nebo tureckého sedu. Hřbet máme vyrovnaný a zavřeme si oči. Úplně se uvolníme. Teď si představte malou červenou kuličku ve vašem San-tantiene, dva palce pod pupkem. Představte si krásnou energii a prociťte ji. Takto se zcela uvolníme a zůstaneme v tomto meditačním stavu alespoň 15 minut. Přitom se sem-tam můžete podívat na kuličku a představovat si jak se zmenšuje a zvětšuje. Tím se energie utužuje. Druhým velmi zajímavým cvičením je malý nebeský kruh. Opět se posadíme do tureckého nebo lotosového sedu. Opět si představme kuličku a San-tantiene. A pomaličku si představujeme jako sjíždí dolů mezi konečník a genitálie a odtud ji pomalu veďte směrem po páteři až k zátylku po temeni hlavy, ne přes vnitřní část hlavy neboť by se vám mohlo příliš mnoho energie soustředit do mozku, což představují naše velmi známé migrény. Pokračujeme tedy po temeni hlavy přes střed obočí, nose, bradě až k hrtanu a pak směrem dolů do San-tantienu. Je důležité abyste energii procítili na každém úseku této dráhy. Ze začátku to samozřejmě nepůjde, ale později to budete zvládat perfektně. Po každém cvičení se zase dobře proklepněte, aby se energie dobře rozplynula a poděkujte za příliv energie.

Vlastní pohyby jsou jednoduché a lehké na zapamatování (na rozdíl od mediálně známějšího tai-cchi). Cvičení může praktikovat každý, bez omezení věku. Toto až pohodové cvičení je fyzicky nenáročné a dá se přizpůsobit pohybovým omezením.

V čem vám cvičení Cchi kung pomůže?

Pomocí cvičení CCHI KUNG odstraníte bolesti páteře, únavu, stres, zlepšíte soustředění a spánek, rozvinete duševní pohodu, emocionální stabilitu, klid… U relativně zdravých jedinců působí CCHI KUNG preventivně, tj. energeticky harmonizuje dřív než se nemoc projeví na fyzické úrovni. Je vhodné pro nastávající maminky, velmi pomáhá při chemoterapii. Pravidelné cvičení udrží naše tělo i duši aktivní až do našeho pozdního věku. Proto je ideální do dnešní uspěchané doby.

Na rozdíl od běžného posilováni ve fitku CCHI KUNG pomáhá uvolnění organizmu (nezaměňovat s relaxací), což umožňuje nemocnému tělu resp. orgánu načerpat energii cchi, kterou potřebuje k uzdravení.

TIP: Přečtěte si o Zen buddhismu

A co vy? Zkoušeli jste qigong? Jaké na vás mělo toto cvičení účinky? Napište nám do komentářů.

Kam dál?

Další zajímavé informace na téma Cchi Kung najdete:

VIDEO: Cvik „Velký strom“: praktická využití

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva