Obsah článku
Kastilské mýdlo je skvělá volba, pokud hledáte něco jemného. Kastilské mýdlo je čistě přírodní mýdlo, kde hlavní složku tvoří olivový olej a obecně přírodní oleje. K jeho výrobě se nepoužívají žádné živočišné produkty, ale jen rostlinné oleje. Nazývané je podle oblasti Kastilie ve Španělsku, kde se začalo s výrobou mýdel již v 12. století.
Je vhodné na všechny typy pleti, ale zvláště na citlivou a suchou. Používá se také na výrobu mnoha pracích prostředků, šamponů, čisticích prostředků nebo přípravků pro děti.
Výroba Kastilského mýdla
Kastilské mýdlo si můžete udělat doma pomocí ponorného mixéru. Všechny suroviny se dají koupit v obchodě. Postup není složitý. Při procesu zmýdelnění je třeba dodržovat pravidla to nejdůležitější je, že louh vždy lijeme do něčího, ne něco do louhu. Louh vyrobíme s hydroxidu sodného (dá se koupit třeba v Baumaxu) a destilované vody. Pokud nemáte speciální nádobu na mýdlo, dá se použít i silikonová formu na muffiny a silikonová vanička – jsou jen na mýdlo ne na pečení. Pokud nemáte speciální nádoby, vložte do formy, kterou máte vyloženu potravinovou fólii.
Co je potřeba?
Sponzorováno
- 50 g olivového oleje
- 170 g palmového oleje
- 280 g kokosového oleje
- 300 ml vody
- 120 g hydroxidu sodného
- 20 ml rozmarýnového esenciálního oleje
- čerstvý rozmarýn či šalvěj na ozdobu (není potřeba)
Postup:
Jako první smíchejte hydroxid sodný s vodou a nechte přikryté chladnout. Pak smíchejte oleje, kokosový olej je třeba roztát při nízké teplotě. Když mají louh a oleje stejnou teplotu, vylejte louh do olejové směsi a mixujte dokud nevznikne „pudink“. Přidejte esenciální olej, promíchejte a dejte do forem. Nechte 24 hodin odstát, vydělejte, nakrájejte pokud je potřeba a odložte do papírové krabice mýdlo vyzrát. Zrání mýdla trvá 6 až 8 týdnů, během kterých mýdlo snižuje svou ph a tím je příjemnější pro pokožku a přestane natahovat vlhkost když ho dáte do koupelny.
Na lupénku i ekzém
Mýdlo je vyrobeno metodou za studena, zachovává v oleji nejcennější látky a vyživující oleje. Toto mýdlo je velmi kvalitní a jemné pro všechny typy pleti, zvláště obzvlášť citlivou, pro pleť s kožními problémy jako je psoriáza nebo ekzém. Někdy se do něj přidáná v včelí vosk. Včelí vosk je přidán pro jeho antibakteriální, ochranné a hydratační účinky.
Mýdlo má jemnou pěnu, kterou jí dodává panenský kokosový olej a jedinečné hydratační vlastnosti pro dokonalou zvláčněnou pokožku a příjemný pocit.
Kastilské mýdlo nepění a je super i pro malé děti a batolata
Klasické kastilské mýdlo či tzv. panenské olivové mýdlo sice nepění tak, jak jste zvyklí u tradičních mýdel, ale zato má jednu nedocenitelnou vlastnost – udržuje v pokožce přirozenou vlhkost a je skvělým mycím prostředkem zvláště pro ty, kteří trpí nejrůznějšími alergiemi, ekzémy, lupénkou či mají třeba jen citlivou pokožku, která nesnese žádnou, a to ani přírodní parfemaci. A navíc tohle mýdlo skvěle čistí a díky své jemnosti je vhodné i pro naše nejmenší.
A co vy? Používáte kastilské mýdlo? Napište nám do komentářů.
TIP: Znáte černé africké mýdlo dudu osun?
VIDEO: Jak vyrobit kastilské mýdlo (anglicky)
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž
Přečtěte si také naše další články
Recept obsahující palmový olej mi přijde velmi nevhodný, vzhledem k současné globální krizi. Byla bych ráda za jeho výměnu. Děkuji
V popisu je napsáno,že olivový olej je hlavní složkou kstilského mýdla.Ale v surovinách je ho pouze přes 5% ?
výroba kastilského mýdla je např. pomocí těchto surovin:
450 g olivového oleje
170 g palmového oleje
280 g kokosového oleje
300 ml vody
120 g hydroxidu sodného
20 ml rozmarýnového esenciálního oleje
čerstvý rozmarýn či šalvej na ozdobu