Obsah článku
Muškátový oříšek pochází z Indonésie a Grenady
Latinský název stromu, z něhož pochází, zní Myristica fragrans. Ve světě koření má skutečně výjimečné postavení. Pocházejí z něj totiž až dvě koření, jednak je to muškátový oříšek, ale i muškátový květ, který je o něco více hořký. Tento strom roste zejména v oblasti Indonésie, odkud zároveň pochází i 75% celosvětové produkce této koření. Druhým velkým producentem je stát Grenada, která dodává světu 20% tohoto koření. Pěstuje se však i na Srí Lance, v Malajsii a v oblasti Karibiku.
Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem. Je to jádro pecky muškátového plodu. Mimo dužnaté části plodu je krytý ještě jakýmsi kožnatým míškem a tvrdou skořápkou, kterou je třeba rozbít a „oříšek“ z ní vyloupnout. Někdy můžeme v obchodech narazit i na takzvaný muškátový květ. Ten opět není květem muškátovníku, ale usušeným červeným míškem, pokrývajícím tvrdou pecku. I „muškátový květ“ se používá jako koření a lék. U nás však běžněji kupujeme oříšek, buď celý, nebo strouhaný.
Muškátový oříšek patří mezi nejpoužívanější přírodní afrodiziaka. Stačí ho přisypat do jídla určeného na romantickou večeři a o „správnou náladu“ bude postaráno.
Při jakých problémech je muškátové koření vhodné?
- pomáhá při skvrnách od slunce a nedokonalostech pleti – stačí smíchat trochu muškátového ořechu s mlékem, chvíli nechat působit a následně smýt vodou
- na zmírnění problémů s průduškami
- při revmatismu
- křečích
- působí antibakteriálně a protizánětlivě
- vhodný při zažívacích potížích, nadýmání
- navozuje lepší spánek
- vhodné i při průjmu
- příznivě působí na nervový systém
- muškátový olej prospívá zaníceným dásním
S muškátovým oříškem to nepřehánějte
O muškátovém koření by se totiž dalo říci, že je dvousečnou zbraní. Na jedné straně pomáhá, ale na straně druhé působí při nadměrných dávkách jako droga. A pokud to s ním opravdu přeženete, mohli byste dokonce i zemřít. Udává se, že dávky nad 25 gramů vedou ke kómatu a následné smrti.
Sponzorováno
Dávkujte ho opatrně
Denně se může sníst maximálně ½ malé kávové lžičky tohoto koření, protože při větších dávkách by mohlo vyvolat nevolnost. Předávkování je velmi nebezpečné a jeho příznaky odeznívají i několik dní. Neberte to na lehkou váhu, protože muškátový ořech se řadí mezi halucinogeny, resp. narkotika a ve velkých dávkách působí jedovatě.
Vyzkoušejte muškátová vína
Muškátový oříšek obsahuje 30% oleje, 30% škrobu a až do 15% silic (např. Myristicin a elemicín). Právě ty zapříčiňují zmiňované halucinogenní účinky. Muškát však můžete najít i v dobrém víně. Jeho výjimečná vůně a chuť tvoří součást několika odrůd tohoto královského moku. Zvýrazňuje například chuť vína Müller Thurgau, Irsai Oliver, ale zejména muškátových odrůd – Moravský Muškát, či Muškát Ottonel.
Do jakých jídel se hodí?
Muškátovým kořením můžete dochutit množství pokrmů. Použít jej můžete do jehněčího, skopového, štiplavých jídel, vaječných a sýrových pokrmů, ale stejně zvýrazní i chuť těch sladkých. Velmi oblíbeným je v současnosti například v Nizozemsku, ale s oblibou jej používají i Italové, či Arabské národy. Chutnějšími dokáže udělat i perníčky, zda různé ovocné koláče.
Super na problémy s usínáním
Muškátový oříšek při problémech s usínáním: Naneštěstí někteří lidé mají problém večer usnout, převalují se, ale ten spánek ne a ne přijít. Pokud i vy patříte k takovým lidem, pak byste měli zařadit do svého jídelníčku muškátový ořech, který pomůže vyřešit problém s usínáním. Vyzkoušejte si dát před spaním nápoj z teplého mléka a muškátového oříšku. Nastrouhejte si špetku muškátového ořechu a přidejte si jej do sklenice teplého mléka.
Mléko obsahuje tryptofan, který zvyšuje v těle hladinu hormonu serotoninu – přinášejícího spánek. Muškátový oříšek pomáhá udržovat déle stabilní hladinu serotoninu a může pomoci k rychlejšímu usínání.
Na zanícené dásně
Muškátový olej na zanícené a krvácející dásně. Pokud trpíte krvácejícími a zanícenými dásněmi, naneste 1-2 kapky oleje z muškátového ořechu na čistou vatovou tyčinku a potřete jí bolestivé místo. Olej můžete koupit v specializovaných potravinách nebo si jej můžete objednat i přes internet.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi muškátový oříšek? Napište nám do komentářů.
A dále si přečtěte
- Tip na čtení: Podívejte se na seznam jedovatých rostlin
- Esenciální olej Muškátový ořech (Myristica fragrans) – vlastnosti, účinky, kontraindikace
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Koření a zdraví, Zdravé dásně
Přečtěte si také naše další články