Sponzorováno

Pikantní saturejka a zdraví – povzbudí touhu i odstraňuje žaludeční potíže 4.7/5 (10)

Tinktura ze saturejky se využívá jako účinný lék na zažívání

Tinktura ze saturejky se využívá jako účinný lék na zažívání

Jednoletá rostlina pocházející z jižní a jihovýchodní Evropy s názvem saturejka se již v minulosti stala oblíbenou složkou nápojů lásky. Její kořeněná chuť prý pomáhá vzbudit touhu. Dnes se používá v italské a bulharské kuchyni a jako součást kořeninových směsí – například provensálské směsi či balkánské směsi s názvem čubrica.

Účinky této byliny znali již v 1. století našeho letopočtu. Rychle se zdomácněla i v našem prostředí. Nejčastěji se u nás pěstuje saturejka zahradní, která je jednoletá nebo vytrvalá saturejka horská. Šikovné hospodyňky si pěstují čerstvou saturejku v zahrádkách nebo doma v květináčích. Sadí se v březnu a dubnu do pařeniště a v červnu se přesazuje do neutrální půdy na slunné teplé místo.

Od července do srpna se zastřihává zelená lodyha s úzkými lístky. Naroste přibližně do výšky 30 cm a po rozkvetlé bílo-růžové květy se sbírá asi 10 cm od země. Po pár týdnech saturejka doroste do původní velikosti. Používá se čerstvá nebo sušená.

Zvýšení chuti k jídlu a odstranění žaludečních problémů

Mezi pozitivní účinky na organismus se na první místo řadí snížení potíží s nadýmáním. Proto se často kombinuje s luštěninami. Tříslovina, kterou rostlina obsahuje má vliv na snížení plynatosti a pomáhá odstranit nežádoucí parazity. Dodává jídlům pikantní chuť bez negativního účinku na žaludek.

Díky obsahu karvakrolu chrání tělo před bakteriální kontaminací.

Saturejka a zdraví

Saturejka má všestranný účinek na celé tělo:

Sponzorováno

  • pomáhá při melancholii a utišuje hysterii
  • uvolňuje křeče
  • pomáhá při nevolnosti a průjmu
  • má antiseptické účinky
  • zlepšuje vykašlávání
  • tlumí bolest v krku
  • užívá se při poruchách menstruačního cyklu

Saturejková nať působí proti nadýmání a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a zažívání, má protizánětlivé účinky, působí mírně močopudně.

Vdechování vůně silice saturejky je dezinfekcí pro dýchací cesty.

Je super i na čištění pleti

Tinktura ze saturejky se využívá jako účinný lék na zažívání, poruchy trávení nebo na vypláchnutí ústní dutiny. Dodává se do pleťových vod na vyčištění mastné pleti a je součástí domácích mastí na artritické klouby.

Nejedna zkušená zahradnice vám poradí posadit ji mezi zeleninu pro její schopnost odhánět hmyzí škůdce. Nezapomínejte ale, že její květy přilákají nejen motýli, ale i včely. V srpnu a září posbírejte zhnědnutí semínka, které vám zaručí úrodu i v dalším roce.

Kořeněná chuť a výrazná vůně satureky oživí kuchyni

Máte citlivý žaludek a kořeněná jídla jste museli vynechat z jídelníčku? Nahraďte koření saturejkou a nemusíte se bát podrážděného žaludku. Ozvláštněte svíčkovou na smetaně, mleté ​​maso nebo kompotované luštěniny a okurky kořeněnou chutí.

Zjemněte těžká jídla a váš žaludek se vám odvděčí. Při dávkování nepoužívejte velké množství bylinky, aby váš pokrm nezhořkl.

Čaj ze saturejky proti zažívacím poruchám

Čaj proti zažívacím problémům:
2 lžičky saturejkové drogy zalijeme 1/4 litrem vody a 10 minut necháme spařit. Pijeme 2-3 šálky denně.

Jaké zkušenosti se Saturejkou máte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Satureja montana0“ od Kurt Stüber [1] – caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva