Obsah článku
Na vině jsou odpadní kyseliny
Jsme to, co jíme – i tímto výstižným rčením by se dal charakterizovat metabolismus, kterému podléhá vše, co do trávicího traktu přijmeme. Pokud se v něm nahromadí odpadní kyseliny, organismus se je snaží vyloučit pocením, močením, dýcháním i stolicí. Pokud je jich ale příliš, snadno se může stát, že kyseliny jsou z tlustého střeva zpátky vstřebávány do krevního oběhu a odtud do tkání. Překyselený organismus se následně podepisuje pod nejrůznější zdravotní problémy, mezi které patří únava, malátnost, fyzická nepohoda a marný souboj s ručičkou váhy.
Zásaditá strava přináší úlevu
Konzumace potraviny, které se řadí do skupiny alkalických by se v přeneseném slova smyslu dali považovat i za jistou formu detoxikační kúry. Podle dostupných zdrojů tento typ stravování pomáhá řešit následující potíže:
- žaludeční vředy
- roztroušenou sklerózu
- revma
- alergie
- astma
- migrény
- akné
- vypadávání vlasů, oslabené nehty
- bolesti kloubů a dnu
Zlepšení zdravotního stavu vlivem alkalické stravy zatím nebylo vědecky podložené, proto tato oblast zatím spadá pod takříkajíc lidové léčitelství. Existují však svědectví, podle nichž zásadité potraviny dokážou pomoci i v boji se zákeřnou rakovinou a cukrovkou.
Čtěte také: Potraviny, které potlačují chuť k jídlu
Zlatá pravidla alkalické stravy
Abychom si zachovali dobré zdraví, případně dosáhli ozdravujícího efektu a shodili pár tukových polštářů, nemusíme se hned vzdávat všech potravin, které v našem těle způsobují hromadění kyselin. Je však snažit stravu vyvážit tak, aby zásadité prvky tvořily alespoň tři čtvrtiny. K tomu nám může dopomoci následující postup:
1. Každou hodinu je třeba vypít sklenici alkalické vody. Tu si můžeme připravit tak, že ji necháme projít filtrační konvicí a přidáme do ní přiměřené množství jedlé sody (na 1 pohár stačí půl lžičky).
2. Vyhýbat se třeba živočišným bílkovinám, mezi které patří maso (hlavně červené), mléčné výrobky a sýry, vajíčka. Místo nich si raději dopřejme rybu.
Sponzorováno
3. Ke každé porci sníst dostatečné množství zeleniny.
4. Zeleninu konzumovat i místo večeře – hlavním jídlem dne, které nejvíce zasytí, se stává oběd.
5. Z jídelníčku vyškrtnout kávu, alkohol, energetické nápoje, slazené vody, džusy.
6. Snažit se kupovat výrobky s co nejnižším obsahem emulgátorů a umělých přísad.
7. Dopřát si pohyb každý den alespoň půl hodiny.
8. Obklopit se příjemně naladěnými lidmi a zachovat si pozitivní myšlení.
Které potraviny jsou tabu a které ne?
Abychom acidobazickou rovnováhu dosáhli co nejjednodušeji, je vhodné důkladně si nastudovat, jak jednotlivé složky stravy na náš organismus ovlivňují. Jak to již bývá, ty nejméně vhodné potraviny jsou ty, které máme nejraději – maso, bílé pečivo a vše, co je vyrobeno z bílé mouky, cukr (kromě medu), z ovoce především borůvky, brusinky a švestky. Vybírat bychom měli hlavně zeleninu a:
Ovoce
Oázou zdraví jsou citrony, limetky, mandarinky, pomeranče a grapefruity, dále jablka, granátová jablka, hrušky, hrozny, angrešt, třešně, jahody, maliny, mango, meruňky, broskve, papája, meloun (ideálně žlutý), kiwi , fíky, datle i banány, ale pouze zralé.
TIP: Funguje detoxikace ovocnými a zeleninovými šťávami?
Luštěniny
Čerstvý hrách, čerstvá Limská fazole, sójové produkty.
Oleje
Všechny druhy „zdravých“ olejů (řepkový, slunečnicový sezamový, olivový, mandlový, ricinový, kokosový, avokádový) – lisované za studena.
Oříšky
Pečené kaštany, piniové oříšky, mandle, kokosový ořech.
Není to až tak nepředstavitelné
Zdá se vám, že kromě ovoce a zeleniny byste během alkalického stravování vlastně ani nic jiného nekonzumovali? Opak je pravdou – dopřát si můžete i kuřecí prsa, brambory ve slupce (oloupané vytvářejí kyselost), či hnědou rýži, rizoto, zapékanou brokolici, tofu a podobně. Občas si jídla můžete dochutit sýrem nebo jemně zahustit špetkou mouky. Důležité je, aby zásadité potraviny byly ve značné převaze.
Náš tip na čtení: Podívejte se na správné kombinace potravin, které jsou extra zdravé
Přehledný diagram zásaditých a kyselých potravin
Sponzorováno
A znáte alkalickou vodu?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Detoxikace, Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
To je ale pěkný nesmysl. Vše opakuji vše co sníte je metabolizováno za vzniku různých organických látek, které ve vodném prostředí našeho těla jsou v podobě kyselin. S těmi si naše regulační systémy dokáží velmi snadno poradit. Proč myslíte, že normální pH moči je někde kolem 5? Kdybyste psali články o tom, o čem víte, bylo by to přínosnější. Ale teď je to moderní, že? A rád bych věděl, co jsou to brambory bez kůže, které se vyskytují ve vaší tabulce.
pH moči je většinou kolem 5-6, ale není to normální. Normální je 7-7,5. Právě typem stravy se pH moči reguluje. Zkus být pár dní na ovoci a zelenině a měř.
A já měl za to, že arašídy jsou luštěniny.. No nic, hold od dnes je to semínko, či ořech