Obsah článku
Neloupané hnědé proso
Proso pochází původně z východní Indie. Patří k nejstarším rostlinným kulturám a dodnes je základem stravy a tradičního léčitelství u národů, které dodržují životní styl svých předků. Ještě před 100 lety hrálo proso ve stravování lidstva (i v našem regionu) důležitou roli, postupně jej však v mnoha zemích vytlačila pšenice a jiné druhy zemědělských plodin.
Je však množství důvodů, pro které bychom se k této obilnině měli vrátit. Je nejbohatším zdrojem minerálních látek (kyselinu křemičitou, fluor, síru, fosfor, železo, hořčík, draslík, zinek, atd) ze všech známých potravin, tepelně neupravené je zásadotvorné, neobsahuje lepek a je zvlášť bohatá na vitaminy skupiny B: B1, B2, B6 a B17. Minerály, stopové prvky a výživné látky proso obsahuje ve formě, množství a kombinaci, která ideálně vyhovuje našemu organismu.
Neloupané hnědé proso je výjimečným zdrojem všech zmíněných látek, protože se mele celé i se slupkou. Ze stejných důvodů je pěstované ekologicky a ošetřované jen organickým hnojivem. Mletá celá zrníčka prosa jsou pro naše zdraví prospěšnější než vločky, které se v procesu výroby naparují a musí se tepelně stabilizovat.
Kyselina křemičitá v hnědém prosu
Kyselina křemičitá, spolu s vápníkem a hořčíkem, plní v lidském organismu nenahraditelnou funkci. Vytváří a upevňuje vazivovou tkáň a tkáň tělesných orgánů, dodává tkáním pružnost a odolnost.
- Vysoký obsah křemíku je důležitý pro hladkou pleť a pevné lesklé vlasy.
- Křemík pomáhá udržovat zdravé kosti a klouby a je účinný při jejich léčbě.
- Kyselina křemičitá se podílí na aktivaci imunitního systému a zvyšování počtu fagocytů (buněk, které jsou zodpovědné za pohlcování a ničení cizorodých prvků v krvi a lymfatickém systému).
- Má vliv na látkovou přeměnu, vstupuje do hormonálních procesů a metabolismu tekutin.
- Hnědé proso prospívá při léčbě onemocnění plic a průdušek (např. astma), protože kyselina křemičitá posiluje i plicní tkáň a dělá ho tím odolnějším.
- S věkem podíl kyseliny křemičité ve vazivových tkáních klesá, což se projevuje tvorbou vrásek, lámavostí vlasů a nehtů, ochabováním pohybového aparátu, chrupavek a kloubů, ale také bráněním funkce vnitřních orgánů, smyslových orgánů, vznikem ekzémů a alergií. Nedostatek kyseliny křemičité v organismu je také jednou z významných příčin vzniku zánětů na úrovni pohybového aparátu i vnitřních orgánů. Tyto degenerativní procesy je možné zmírnit pravidelnou konzumací hnědého prosa.
Jak hnědé proso konzumovat?
Hnědé proso můžete konzumovat následujícím způsobem:
- Přidat do musli, obilné kaše nebo jogurtu.
- Nahradit jím část mouky při pečení.
- Zamíchat do ovocné, zda zeleninové šťávy nebo dřeně.
- Rozmixovat spolu s ovocem a jogurtem na lahodný koktejl.
Doporučené dávkování hnědého prosa
Denně postačují 1-2 polévkové lžíce, ale důležitější než množství, je jeho pravidelná dlouhodobá konzumace.
Sponzorováno
Obsah minerálních látek na 100g hnědého prosa:
- 59 mg kyselina křemičitá
- 6,8 mg železo
- 0,6 mg fluor
- 3 mg sodík
- 170 mg hořčík.
Hnědé proso – superpotravina a několik zajímavých otázek
Vůbec se nebudeme divit, pokud si o hnědém prosu ještě nikdy neslyšeli, je to novinka na našem trhu. Proč by však neměla chybět i ve vaší kuchyni a co s ní? Sepsali jsme několik hlavních otázek k hnědému prosu.
Hnědé proso – o jaký druh potraviny vlastně jde?
Proso je druh obiloviny a patří mezi nejstarší kulturní plodiny. Co je v dnešní alergenní době důležité zmínit, neobsahuje lepek.
Mnozí jistě znají žluté proso. O hnědém však málokdo slyšel. Jak to vlastně je s těmi odrůdami prosa?
Existuje několik druhů, resp. odrůd prosa. Podle barvy semenné slupky bychom mohli odlišit hnědé proso a žluté, resp. zlatožluté proso. Ze žlutého prosa po odstranění slupky získáme jáhly. Hnědé proso se zpracovává na mouku a vločky. Jako zajímavost lze uvést, že polštáře naplněné slupkami prosa se považují za exkluzivní výrobky.
V čem je hnědé proso speciální?
Hnědé proso jako jedinečný zdroj kyseliny křemičité a dalších výživných látek, je základ při problémech s kostmi a klouby. Rovněž se postará o vaše husté a zdravé vlasy a silné nehty. Jeho pravidelná konzumace podpoří zdravé trávení a posiluje imunitu. Obsahuje: kyselinu křemičitou, fluor, síru, fosfor, železo, hořčík, draslík, zinek, atd. Tepelně neupravené je zásadotvorné, neobsahuje lepek a je zvláště bohaté na vitaminy skupiny B: B1, B2, B6 a B17. Minerály, stopové prvky a výživné látky obsahuje ve formě, množství a kombinaci, která ideálně vyhovuje našemu organismu.
Jak bychom ho mohli zařadit do každodenního jídelníčku?
Jednoznačně doporučuji konzumovat jako tzv. živou stravu – Raw food, což znamená za syrova, aby se tepelnou úpravou nezničili enzymy. Lze ho konzumovat následovně: přidat do müsli, obilné kaše nebo jogurtu. Pozor: ne vařit, ale přidat do vychladlé kaše. Můžeme ho zamíchat do ovocné, zeleninové šťávy nebo dřeně, rozmixovat spolu s ovocem a jogurtem na lahodný koktejl, přidat do smoothies (třeba při smoothies dietě). Samozřejmě, mleté hnědé proso lze použít i jako mouka při pečení, čímž se však ztrácí část hodnotných látek. Denně postačují 1-2 polévkové lžíce, ale důležitější než množství, je jeho pravidelná dlouhodobá konzumace.
S věkem podíl kyseliny křemičité ve vazivových tkáních klesá. Její nedostatek se projevuje tvorbou vrásek, lámavostí vlasů a nehtů, ochabováním pohybového aparátu, chrupavek a kloubů, ale také bráněním funkce vnitřních orgánů, smyslových orgánů, vznikem ekzémů a alergií. Tyto procesy je možné zmírnit pravidelnou konzumací hnědého prosa.
Při zpracování potravin se ničí velké množství vitamínů. Jak je to u prosa?
Při mletí prosa na mouku se živiny ztrácejí v závislosti na použité technologii. Ideální je samozřejmě používat tradiční způsob mletí na mlýnských kamenech, který je šetrný vůči živinám. Mletá zrníčka prosa jsou pro naše zdraví prospěšnější než vločky, které se v procesu výroby ve velkokapacitních mlýnech naparují a musí se tepelně stabilizovat.
Je slupka prosa těžko stravitelná? Platí to i u mouky? Mohla by způsobovat zažívací problémy?
Slupka je zdrojem vlákniny a také minerálních látek, pro které je hnědé proso tak vzácné a zdraví prospěšné. Mleté hnědé proso je namleté i se slupkou, která je rozemletá buď úplně, a to ve formě tzv. jemné hladké mouky, resp. na celozrnnou, když obsahuje i malé částečky slupky. Taková celozrnná mouka se doporučuje přimíchat ať už do hotových kaší, smoothies, či šťáv. Samozřejmě osoby, které mají problém, resp. různé typy onemocnění střev jako např. celiakii by se o užívání celozrnné namletého prosa poradit se svým lékařem.
Jak a kde se u nás pěstuje?
Hnědé proso se pěstuje ekologicky a hnojí organickým hnojivem. Není klonované a genově manipulované. Proso není v Česku plošně významnou plodinou, i když jáhly (loupané proso) je oblíbenou surovinou pro přípravu sladké nebo slané kaše. V současné době z našich polí téměř vymizelo.
Sponzorováno
A co vy? Znáte proso a jíte ho?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, kde se dá proso koupit? Našla jsem jen pro ptáčky – dá se jíst i to?
Děkuji