Sponzorováno

Jak na oteklé a opuchlé nohy? 4.74/5 (19)

Pokud i nepatříte k otužilcům, nabídněte studenou sprchu alespoň svým nohám.

Pokud i nepatříte k otužilcům, nabídněte studenou sprchu alespoň svým nohám.

S příchodem letních dnů se naše tělo musí ve velké míře přizpůsobit novým teplotním podmínkám. Ne vždy to však jde jako po másle, a tak nás vedra mohou potrápit i jiným způsobem než jen nepříjemným potem. Vysoké teploty totiž zatěžují i ​​náš žilní systém a „nutí“ naše nohy otékat.

Vyšší teploty působí na samotné cévy, které se rozšiřují. Tělo tehdy stojí více námahy dostat krev z jednoho bodu do druhého, nemluvě o trase z dolních končetin do srdce. Vždyť měří přibližně 1,5 metru. Tehdy se může začít krev v některých oblastech dolních končetin hromadit, a to způsobuje bolestivé otoky. Otoky způsobené vyššími teplotami nejsou nebezpečné, ale příjemně se s nimi rozhodně cítit nebudete. Proto vám nabízíme pár rad, jak se jich zbavit, resp. jim předejít.

Pamatujte: Studenou vodu nohy milují

Pokud i nepatříte k otužilcům, nabídněte studenou sprchu alespoň svým nohám. Věřte, že se vám poděkují. Sprchujte je ve směru od chodidel po kolena. Když to zvládnete, posuňte se i do vyššího patra, na stehna. Takto nejenže posilte cévy a během dne se nebudete trápit s oteklými lýtky, ale studená sprcha vás probere a příjemně osvěží.

Slané moře ano, sůl v jídle rozhodně ne

Pokud se chystáte na dovolenou k moři, děláte správnou věc pro své nohy. Plaváním ve slané vodě se vám zlepší prokrvování dolních končetin a jako bonus získáte i bezbolestný svalový trénink. I když v moři je sůl účinná, té z jídla se rozhodne v co největší možné míře vyhněte. Pokud se tělo zaplavuje množstvím soli ze stravy, dochází v něm k zadržování vody. A to je přímá cesta k otokům.

Ten správný pohyb

Nejlepšími sporty pro vaše nohy rozhýbou, jsou cyklistika, rychlá chůze či plavání. Na druhé straně je třeba zabránit posilování. Pomoci umí také jóga, kde nemusíte umět ty nejkrkolomnější pozice, stačí základ. Pokud však nemáte možnost či čas na cílený sport, neváhejte využít každou volnou minutku. Nohama totiž můžete hýbat kdykoliv. Pokud sedíte, nohy natahujte a hýbejte prsty. V stoji se prehupujte ze špičky na patu. Dokonce i při ležení si nohy můžete rozhýbat – otáčejte chodidly a zvedejte je do výšky. Po pár nucených pohybech se vám to bude zdát už jako samozřejmost, ať jste kdekoli.

Sponzorováno

Relaxujte a nohy se budou cítit jako ve vatičce

Pokud se s vašima nohama příliš nemazlíte, alespoň v době léta jim dopřejte zvýšenou péči. Nosí vás dennodenně, takže si to určitě zaslouží. Drogerie nabízejí řadu krémů a gelů, které se vyplatí vyzkoušet a dopřát tak nohám příjemnou masáž. Končetiny masírujte směrem od chodidel až na stehna tak, jak směřuje žilní oběh. Pak je nechte relaxovat ve vyvýšené poloze. I před spaním si můžete vzít do postele vyvýšenou podložku a na ni uložte nohy. Nezapomeňte, že by mnohy neměly být překřížené.

ČTĚTE: Jak na smradlavé a zapáchající nohy?

Nezanedbávejte pitný režim

Na dodržování pitného režimu jsme upozorňováni stále. Pokud míváte problémy s oteklými nohama, si na něj dávejte pozor ještě mnohem více. Pokud organismus nedostává dostatečné množství tekutin pravidelně, dělá si své vlastní válečné zásoby na časy, kdy bude horší. Z toho důvodu pak vznikají nepříjemné otoky a pocit těžkých nohou. Nezapomínejte tedy na pitný režim, ale ani na to, že se do něj nepočítá káva ani alkohol. Takže výmluva po čtyřech pivech, že se chcete vyhnout oteklým nohám, neobstojí. Volte zejména čistou vodu (můžete si ji dochutit ovocem) a neslazené čaje. Dopřát si můžete čaj z pampeliškových listů, který má i diuretické účinky. Pampeliškové listy můžete zařadit i do jídelníčku v podobě salátu. Úlevu vašemu nohám může přinést i pravidelná konzumace petrželky.

Oteklé nohy – jak na ně?

Zkuste střídat studené a teplé koupele, pijte dostatek tekutin, natírejte si nohy chladivým gelem a určitě nezapomeňte na vykládání nohou do zvýšené polohy. Terapii byste měli doplnit i pitím čaje z přesličky rolní.

TIP: Jak na krásné nohy a chodidla?

VIDEO: Co radí lékárnice na oteklé nohy?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Jak na oteklé a opuchlé nohy?”

    1. Vlaďka napsal:

      Já chodím na ruční lymfodrenáž a od té doby nemám s otoky problémy.

    2. Martina napsal:

      Jak se to prosím dělá? Klasická masáž nohou?

    3. Vlaďka napsal:

      No je to jako masáž, ale jemnými pohyby a odborně. Rozhodně bych to nezkoušela doma.

    4. Martina napsal:

      A jak poznám odborníka?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva