Obsah článku
- Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina, která je známá svými příznivými účinky na zdraví, zejména na játra. Hlavní aktivní složkou ostropestřce je silymarin, komplex flavonoidů, který je zodpovědný za jeho léčivé vlastnosti.
- Silymarin stabilizuje buněčné membrány jaterních buněk, což jim pomáhá odolávat poškození toxiny, volnými radikály a alkoholem.
- Stimuluje syntézu proteinů a regeneraci jaterní tkáně, což je klíčové při obnově jater po poškození.
- Ostropestřec se tradičně používá při léčbě různých jaterních onemocnění, včetně hepatitidy, cirhózy jater a neakoholového ztučnění jater.
Pomáhá například při kardiovaskulárních problémech, působí antisepticky a zlepšuje dokonce i léčbě některých typů alergií. Kromě toho jde o jeden z vůbec nejlepších léků k léčbě onemocnění jater. Jeho široké využití tím však ani zdaleka nekončí … čtěte dále …
Bodlák je vlastně volně rostoucí lék
I když nejlépe se mu daří zejména v oblasti Středomoří, není ničím výjimečným, když na něj na toulkách přírodou narazíte i v našich zeměpisných šířkách. Bodlák mariánský (lat. Silybum marianum) je rostlina, která má ostré tmavozelené listy a fialové, až červenofialové bodlákové květiny.
Určitě jste ho už viděli i naživo, ale zřejmě jste si mysleli, že jde jen o plevel. Bodlák však dosahuje fantastické výsledky v léčbě.
Pomůže i vám a to při těchto problémech:
- poruchy krevního tlaku,
- migrény,
- závratě,
- nízký tlak,
- zlepšuje pružnost cév (tonizuje je),
- pomáhá při astmatických záchvatech,
- léčí kopřivku, sennou rýmu a jiné alergické reakce,
- posiluje organismus,
- odstraňuje nevolnost při cestování,
- pomáhá při onemocněních žlučníku a dvanácterníku,
- vhodný i na hemoroidy a křečové žíly.
Jeden z nejúčinnějších léků na játra
Bodlák, nebo ostropestřec mariánský je bylinka, pomocí které se dosahují vynikající výsledky v léčbě onemocnění jater, která je pro tělo nesmírně důležitá. Kromě toho, že nemoci jater se vyskytují hojně zejména u alkoholiků, mohou být způsobeny i nadměrným užíváním některých léků, u osob infikovaných žloutenkou, zda u lidí se zánětlivými onemocněními jater, např. s mononukleózou. Poškozuje je i nevhodná strava s množstvím nasycených mastných kyselin, aditiv, či dusičnanů. Bodlák podporuje jejich léčbu a regeneraci.
Sponzorováno
Pěstujte bodlák na zahradě a připravte si z něj čaj
I takovou léčivou bylinku jakou je bodlák, si můžete vypěstovat ve vlastní zahrádce. Stačí si pořídit semínka, vysadit a po dozrání už jen jednoduše posbírat zdravou úrodu. Na sběr použijte rukavice a zaměřte se na listy a plody. Plody sbíráme ještě před rozkvětem a sbírejte jen takové, které jsou zdravé, nepoškozené, bez různých fleků. Na detoxikaci můžeme pít čaj z nasušených plodů bodláku. Pokud jsou játra vážněji poškozena, zvolte raději prostředky s vyšší koncentrací sylimarínu, který bodlák obsahuje, např. olej, tablety, nebo tinkturu, které můžete koupit v lékárně.
Ani současná lékařská věda nepopírá žádný z léčivých účinků tohoto bodláku a tak si běžně v lékárnách můžete zakoupit čaje, tinktury, oleje, kapsle či tablety z ostropestřce. Dominantní postavení této rostliny mezi léčivými bylinami potvrzují mnohé studie. Díky silnému blahodárnému účinku na játra doslova lék k nezaplacení. V čem je jeho síla? Ostropestřec mariánský (bodlák) je jedním z nejlépe prověřených přírodních léků na nemoci a regeneraci jater.
Vděčí za to látce jménem silymarin, považované za nejefektivnější, co se týče obnovy jaterní tkáně. Tato látka je ještě silnější, než vitaminy C a E. Cirhóza (tvrdnutí) jater je noční můrou každého člověka, holdující alkoholickým nápojům. Bez komplexu bioflavonoidů, vytvářejících látku silymarin, by byla léčba cirhózy téměř nemožná.
Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i na regeneraci silně poškozené jater u drogově závislých. Léčí se jím také takzvaná tlustá játra, následky infekčních zánětů (žloutenka) a podobně. Popsat všechny léčivé účinky Ostropestřce mariánského by zabralo mnoho řádků, představme si je tedy ve zkratce:
– Snižuje cholesterol
– Zlepšuje trávení
– Napravuje děložní sliznici
– Chrání žíly a cévy
– Detoxikuje a posiluje játra
– Bojuje proti infekční mononukleóze
– Prokazatelně odstraňuje následky chemoterapie
– Pomáhá proti nízkému tlaku
– Používá se při otravách jedy nejrůznějších druhů, včetně otravy houbami
– Zbavuje játra chemických příměsí a toxických látek z potravin
– Chrání játra před škodlivými účinky z užívání farmaceutických léků
– Je obrovským přínosem při boji proti migréně, závratím, depresím, astmatu, alergiím, ale i nevolnostem během cestování
Bez vedlejších účinků
Další nespornou výhodou bodláku je to, že nemá žádné vedlejší účinky. Kromě toho pomáhá celkové detoxikaci, posílení a očistě organismu, takže ho můžete užívat i preventivně, nebo z důvodu očisty. Není vhodný pouze pro těhotné a kojící ženy. Příliš se nedoporučuje ani osobám, které mají vysoký krevní tlak, protože má mírnou tendenci jej zvyšovat. Jinak je vhodným doplňkem správné výživy.
Náš tip: Zkuste i zdravý olej z ostropestřce mariánského
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Frombork – Milk thistle flowerhead“ od Lestat (Jan Mehlich) – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Studie a zdroje článku
- Advances in the Use of Milk Thistle (Silybum marianum) Autorka: Janice Post-White - University of Minnesota Twin Cities
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Migréna, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Na některých stránkách se píše, že ostropestřec snižuje vysoký tlak. Vy píšete, že pomáhá proti nízkému tlaku. Tak jak to je?
I když neexistují žádné vědecké důkazy, které by určily celkový účinek ostropestřce mariánského na krevní tlak, je možné, že tato bylina může nepřímo snižovat krevní tlak. National Diabetes Information Clearinghouse uvádí, že vysoká hladina cukru v krvi přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Jedním z navrhovaných použití ostropestřce je na snížení hladiny cukru v krvi, což může v konečném důsledku způsobit snížení krevního tlaku.
Výzkum na zvířatech a laboratorní výzkum zjistil, že ostropestřec mariánský může být schopen snižovat vysoké hladiny cholesterolu; k určení jeho skutečné účinnosti je však nutný další výzkum. Pokud je to pravda, ostropestřec může pomoci snížit krevní tlak odstraněním nadměrného cholesterolu v tepnách.