Obsah článku
Nejen pro milovníky čokolády
Čokoláda je jedno z nejoblíbenějších jídel na světě. Pro představu, čokoláda tvoří 1% stravy západní populace. Čokoláda bývá často spojována s příjemnými pocity, odměňováním se a obdarováváním blízkých, je potěšením pro všechny smysly. Velmi málo „čokoholiků“ však někdy v životě ochutnalo to, z čeho veškerá čokoláda na světě pochází – syrové nepražené kakaové boby. Nepražené kakao chutná jako černá hořká čokoláda, protože to je černá hořká čokoláda, pravá čokoláda.
Kakaové boby jsou sušená semena plodů kakaovníku Theobroma cacao (theobroma znamená v řečtině pokrm bohů), ze kterého je veškerá čokoláda vyráběna. Masově produkovaná čokoláda vzniká pražením, zkapalňováním, mletím a následným smícháním kakaových bobů s rafinovaným cukrem, aditivy, mléčnými prášky, hydrogenovanými tuky, konzervanty a jinými dodatky az původních hodnot nezbývá prakticky nic. Naopak, díky cukru a aditivům vzniká mnoho prázdných kalorií a psychických závislostí.
Dejte si nepražené syrové kakaové boby – jsou zdravé
Nejlepší cestou jak využít výživných hodnot kakaa, a že jich není málo, je konzumovat ho v té nejčistší podobě jak ho vytvořila Matička Příroda, v podobě nepražených kakaových bobů.
Pravé kakao se řadí mezi tzv. „Superfoods“. Obsahuje přibližně 300 chemicky identifikovatelných látek, což z něj činí jednu z nejkomplexnějších potravin planety.
Pravé kakao a jeho zdravotní benefity
Pravé kakao obsahuje široké spektrum minerálů, vitamínů a antioxidantů. Je hlavně primárním zdrojem hořčíku a organické síry v přírodě, přičemž právě hořčík je považován za jeden z nejvíce nedostatkových minerálů v současné standardní stravě, vedoucí k přílišnému výskytu srdečních chorob. Podle vědeckých výzkumů je také kakao nejbohatší plodinou na antioxidanty, obsahuje přibližně 10% flavonoidních antioxidantů, což je 2x více než červené víno a 3x více než zelený čaj. Je to také 20x více než v praženém standardním kakaovém prášku dostupném na trhu. Antioxidanty v syrovém kakau jsou vysoce stabilní a snadno vstřebatelné pro lidský organismus.
Produkty ze syrového kakaa vám sníží krevní tlak
Zajímavost: Pravé kakao má mnohem větší šanci snížit vám vysoký tlak jak pití zeleného nebo černého čaje, informovali nedávno němečtí výzkumníci.
U účastníků výzkumu, kteří konzumovali kakaové výrobky nejméně dva týdny, se snížil tlak stejně výrazně jako kdyby brali pilulky běžně předepisované na vysoký tlak. Píše o tom časopis Archives of Internal Medicine vydávaný Americkou lékařskou asociací.
Pokles tlaku v důsledku konzumace kakaa by mohl zredukovat riziko infarktu a srdečních záchvatů o 10-20 procent, píše se ve zprávě. Kakao i čaj obsahují polyfenoly, přítomné ve většině ovoce a zeleniny, které působí jako prevence při kardiovaskulárních chorobách. Nicméně kakao obsahuje jiný typ jako čaj a zdá se, že je účinnější.
V současnosti lékaři doporučují pacientům s vysokým tlakem konzumovat více ovoce a zeleniny, i když většinu denní dávky polyfenolů na západní polokouli přijímají z kakaových a čajových produktů, pokračuje studie. Její autor, Dirk Taubert z Univerzitní nemocnice v Kolíně nad Rýnem však varuje před nekontrolovaným přijímáním čokolády, vzhledem k vysokému obsahu cukru, tuku a kalorií.
„S racionálním uplatněním lze kakaové produkty považovat za součást dietního přístupu ke snížení rizika hypertenze,“ konstatoval.
Stimulující a povzbuzující účinky kakaových produktů
Kakao, respektive čokoláda, má na lidský organismus stimulující a povzbuzující účinky, často je spojována s láskou, potěšením, uvolněním a pocity štěstí. Látky, které byly pro tyto účinky zkoumány vědci, jsou mimo jiné anandamid, arginin, dopamin, tryptofan a fenyletylamin.
Sponzorováno
Anandamid je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojený s pocity blaženosti nebo uvolnění – ananda například znamená v sanskrtu blaženost. Arginin je považován za přírodní viagru. Tryptofan je esenciální aminokyselina, která je prekurzorem serotoninu, významného neurotransmiteru ovlivňujícího mimo jiné nálady a pocity. Fenyletylamin, který bývá nazýván hormonem lásky a štěstí, je endogenní amfetamin. Je syntetizován z aminokyseliny fenylalanin a je rovněž přítomen v kakau. V mozku vyvolává uvolnění dopaminu, dalšího neurotransmiteru, který má vliv na náladu. Ke zvýšené sekreci této látky dochází například při orgasmu. Díky těmto chemickým látkám je čokoláda skutečným antidepresivem, navozujícím dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti a dále bývá považována za lehké afrodiziakum. S tím souvisí známá tradice obdarovávání se čokoládovými pochoutkami mezi milenci. Kakao v sobě navíc skrývá MAO inhibitory (Monoamin Oxidase Inhibitory), které zpomalují odbourávání anandamidu a dalších neurotransmiterů a zajišťují tím jejich zůstávání v krevním oběhu, a tak umožňují delší trvání příjemné nálady. To vše dohromady s hořčíkem a vitamíny řady B, které jsou důležité pro správnou funkci mozku.
Ovšem pozor, nemyslíme klasickou čokoládu jako je Milka, ale opravdu čokoládovou čokoládu s velkým obsahem kakaa.
Kakao rovněž obsahuje vysoké množství theobrominu a zanedbatelné množství kofeinu. Theobromin tvoří 1-2% obsahu kakaa. Stimuluje centrální nervový systém, uvolňuje svalstvo a rozšiřuje cévy. Má asi 1/4 stimulační síly jeho příbuzné molekuly kofeinu. Stimuluje srdce a má diuretické účinky. Údaje o obsahu kofeinu se různí, ale všeobecně panuje shoda, že ho obsahuje velmi málo. Dokonce však existují výzkumy prokazující, že pražené kakaové boby ve vařené vodě vyvolávají efekt podobný šálku černé kávy – vzrušení nervového systému a krevního oběhu, demonstrované zrychleným tepem – ale syrové nepražené kakao žádný podobný účinek nevykazuje.
Pozor – není čokoláda jako čokoláda!
Čokoláda zapadla do škatulky, špatných a nezdravých potravin, slabostí, které bychom si měli odříkat. Vede k nadváze, alergiím a způsobuje akné. To vše je pravdou, ale jen v případě masově produkovaných čokolád vyrobených z praženého a jinak propracovaného kakaa s přídavkem cukru, mléka, ztužených tuků a aditiv. Černá čokoláda bez rafinovaného cukru je zdravá. Je více než pravděpodobné že alergie a akné jsou důsledkem spíše obsahu mléka, respektive mléčných derivátů a dalších lahůdek v čokoládě obsažených, neboť konzumace syrového kakaa žádné takové problémy nezpůsobuje.
TIP: Pravé kakao a jeho vliv na naše zdraví
Nepražené čisté kakao je skutečnou ambrózií, pokrmem bohů. Uchovává všechny výživné látky v nezkažené podobě, neznehodnocené tepelnou úpravou ani jiným přepracováním. Je to ta nejčokoládovější čokoláda na světě s neodolatelnou hořkou chutí.
Jak vypadá kakaovník?
Kakaovník (Theobroma cacao) je vždy zelený, hustého olistění strom. Divoce rostoucí kakaovník dosahuje výšky až 15 metrů. Růžové květy vyrůstají v trsech na tenkých stoncích vyspělého dřeva z paždí listů a pupenů postranních větviček. Květy bez vůně se začínají rozvíjet v odpoledních hodinách, jejich další vývoj probíhá v noci, kdy jsou opylovány různým hmyzem. Plod kakaovníku se podobá velkému lusku, je to nepukavá, krátce řapíkatá tobolka různého tvaru a povrchu.
Dorůstá délky 10 až 28 cm a váží 300 až 500 g. Povrch plodu tvoří tuhá, nepukavá, hladká nebo kožovitá slupka. Barva plodu bývá různá podle odrůdy a stupně zralosti. Nezralé plody jsou většinou zelené, u některých odrůd červené, zralé plody jsou žluté, červené až hnědé, někdy žíhané nebo pruhované. Uvnitř plodu jsou semena – kakaové boby – seskupeny v 5 až 8 podélných řadách po 10 až 14 semenech. V plodu jsou semena uložena v lehce zkvasitelnou cukernatou dužinou. Semena obsahují tuky, bílkoviny, škrob, třísloviny, teobromin, kofein a organické kyseliny. Čerstvé jsou téměř bez vůně, charakteristickou kakaovou vůni a chuť získávají až úpravou tj fermentací, sušením a pražením.
Pro výrobu kakaa a čokoládových výrobků se upražená kakaové boby drtí a získaná drť se rozmělňuje na speciálních mlýnech na kakaovou hmotu, která je výchozí surovinou pro výrobu čokolády, čokoládové polevy, kakaového tuku a kakaového prášku. Pro výrobu kakaového prášku a kakaového másla se mletá hmota lisuje na speciálních lisech, tím se získává kakaový tuk a zbylé výlisky obsahující ještě část tuku se dále rozemílají na kakaový prášek. Kakaové máslo se používá při výrobě čokoládových cukrovinek, do medicinálních výrobků a v kosmetice.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi kakao a kakaové boby?
A dále si přečtěte
- TIP: Čokoládová masáž je zdravá
- TIP: Podívejte se na další zajímavé informace o RAW kakau
- Jak poznat kvalitní kakao?
Zdroje článku a studie
- Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease Autor: David L. Katz, Kim Doughty
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravá semínka
Přečtěte si také naše další články