Obsah článku
Pojem superpotraviny odborníci na výživu považují za příliš šoubiznisový a zejména marketingový, ale jedno nepopírají – superpotraviny mají při pravidelné konzumaci pozoruhodné účinky na naše zdraví.
Neexistuje oficiální seznam nej, nej, nej superpotravin, proto jsme náš rešerši zúžili na ty, které se na všech seznamech opakují. K mnohým vás už určitě přivedl zdravý rozum nebo jste se o nich doslechli, dočetli. Některé možná konzumujete vedle občasném zhřešení tak nějak instinktivně. A tak je to dobře. Zlatá střední cesta fungovala vždy nejlépe.
Mladý ječmen, zelený ječmen
Zelený ječmen velmi výrazný alkalizující efekt, přičemž většina běžných potravin nás, naopak, zakyselují. Tolik úvodní oslava trendy produktu, který u nás zažívá zlaté časy. Faktem je, že obsahuje chlorofyl, 11-krát více vápníku než kravské mléko, 7-krát více C vitaminu než pomeranče a 5-krát více železa než špenát. Je to takový koncentrát všeho prospěšný a máloco v zeleném spektru se mu vyrovná. A to přitom víme, že všechno, co je (tmavě) zelené, je pro naše tělo bomba.
Algae
Modrozelená řasa V podstatě jedna z prvních forem života na zemi, obsahuje ohromné množství betakarotenu, chlorofylu, minerálů, B vitamíny … Zlepšuje činnost mozku, posiluje paměť a dá do latě celou imunitu. Mimochodem, chlorella je sladkovodní verze této mořské řasy. Mezi léčivé mořské řasy patří i nori, kelp, wakame, dulse … Všechny se dají koupit i u nás. Nejsou drahé, stačí je namočit, pokrájet a použít například do salátu.
Acai
Açai, původem z amazonských pralesů, je chutná a leccos dokáže. Domorodé kmeny Acai prý používali jako energetický povzbudovač při lovu a zdroj sexuální energie. Aminokyseliny v kombinaci s esenciálními mastnými kyselinami v açai pomáhají efektivněji spalovat tuk, pročišťují organismus, zbavují ho škodlivých látek a napumpují imunitu na maximum. Výborné jsou mražené dřeně, které najdete v obchodech už poměrně běžně. Když už jsme u méně exotické sestry açai, u borůvky, také se nemá za co stydět a hrdě nosí přívlastek Superovoce. Posiluje zrak, snižuje cholesterol a vyrovnává hladinu cukru v krvi.
Chia semena
Podivná semínka nám vtrhli do života jako nový trend v hubnutí. Stačí lžičku zalít vodou, ony až 8-násobně nabobtnají a díky vláknině zaženou hlad na několik hodin. Opravdu! Ale i když máte postavičku jako lusk, chia semínka jsou dobrá volba, protože vracejí energii do vystavenými těla. Není to žádná moderní vychytávka, chia byly posvátnou potravinou již u starých Aztéků! Stačí si semínky posypat ledajaký salát či přidat je do šejků, mohou je konzumovat i děti. Dostanete v prodejnách se zdravou výživou i na internetu.
Mrkněte na TOP 25 superpotravin.
Kustovnice čínská alias Goji
Seznamte se s oficiálně nejzdravějším ovocem naší planety. Obsahuje osmnáct různých aminokyselin, vlákninu, jednadvacet stopových prvků jako vápník, selen, železo, fosfor a další. Má nejvíce karotenoidů ze všech známých rostlin na světě. Goji pochází z Himálaje a pěstuje se v Tibetu i severní Číně.
Sponzorováno
Kokosoý olej (kokosová voda)
Pít vodu přímo z čerstvých mladých kokosů je jak dostat životodárnou infuzi do žíly. Skvělá a v biokvalitě prodává například DM. Překypuje minerály, neobsahuje tuk ani cholesterol. Zásluhou přirozené rovnováhy draslíku a sodíku hydratuje lépe než klasické sportovní nápoje, pomáhá správně spalovat a rychleji hubnout. V tropických zemích doporučují těhotným ženám i kojícím maminkám sklenici kokosové vody denně. Zázračná pověst provází i kokosový olej, perfektní zdravou náhradu všech tuků. Je velmi lehce stravitelný a kromě toho si jej můžete natřít na obličej, tělo, vlasy.
Velmi zdravá je i kokosová voda.
Surové kakaové boby
Když udělal harvardský profesor Norman Hollenberg studiu na obyvatelích Panamy, nestačil se divit. Tito lidé, běžně konzumující nezpracované kakaové boby, téměř neznají infarkt, rakovinu, porážku, cukrovku … neduhy, které trápí prakticky celý svět. Syrové boby jsou nejkoncentrovanějším zdrojem antioxidantů s vysokým obsahem železa a hořčíku, který nám v dnešní stravě chybí přímo zoufale. V běžném kakau a čokoládách tyto věci už nenajdete. Zpracovávají se při vysoké teplotě s různými rozpouštědly. Syrové kakao prodávají v bioobchodech.
Spirulina
Silně zásaditá řasa ve tvaru spirály je známá jako jeden z největších zdrojů proteinů. Studie ukázaly, že spirulina pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, čímž je prospěšná i pro diabetiky, má výrazné antioxidační a detoxikační vlastnosti, regeneruje játra, podporuje krvetvorbu, obnovu tkanin. Je známá náročností na čistotu prostředí, kde žije. U nás ji můžete dostat ve formě doplňků stravy.
O spirulině si také můžete přečíst v našem druhém článku o superpotravinách.
Propolis, mateří kašička
Propolis si jako nepřekonatelný všelék uchovává na poličce nejedna maminka či babička. A dělá správně. Celkově je rodina včelích produktů včetně mateří kašičky a pylu úžasným nakopnutím pro každý organismus. Pyl pro astmatiky a alergiky, ale i pro lidi, kteří se zotavují po těžké nemoci (obsahuje 7-krát více proteinů než hovězí maso). Kašička jako největší zdroj vitamínu B5, který účinkuje proti stresu, únavě a nespavosti. Propolis se také nemá za co stydět. Má tak silné antibiotické a antiseptické účinky, že léky se mohou schovat.
Kořen Maca
Tato specialitka pochází z Peru a jde o kořen rostliny. Macu zde považují za jakýsi místní ženšen. Roste ve vysokých nadmořských výškách a je oceňována za své účinky: zvyšuje energii, vytrvalost, sílu a plodnost. (Porovnávají ji s modrou pilulkou na potenci!) Maca pomáhá obnovit rovnováhu v organismu, reguluje produkci hormonů, zpomaluje stárnutí. Dá do pořádku i problémy s bolestivou menstruací nebo příliš divokou menopauzou.
TIP: Přečtěte si o Maqui berry
Aloe, echinacea, ženšen
Toto nejsou žádné novinky, ale prastaré a fungující léky. Aloe používají lidé tisíce let, nejen zevně na popáleniny, rány, ekzémy atd., ale i vnitřně. Výzkumné studie v aloe identifikovali až 75 léčivých komponentů. Podobnou „peckou“ je ženšen, nenahraditelný při zotavování se po nemocech, či echinacea, bylina stimulující imunitu a lymfatický systém a také silné přírodní antibiotikum. Vypadá to tak, že vše, co člověk potřebuje, existuje v přírodě, stačí jen hledat a užívat.
Co více si o superpotravinách přečíst?
VIDEO: O superpotravinách
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Tomáš Soukup
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Tieto zmienené potraviny úplne vystihli moj jedálniček. Všetky z nich sa snažím zaraďovať. Himalyo.cz – minule som prišla na túto šťavu a som z nej nadšená a každé ráno si ju dávam pred štartom celého dňa.