Sponzorováno

Arnika horská (Arnica Montana) a zdraví – pomáhá při revmatických potížích svalů a kloubů 4.9/5 (20)

Arnica pomáhá při revmatických potížích svalů a kloubů...

Arnica pomáhá při revmatických potížích svalů a kloubů…

Je to vytrvalá bylina vysoká 30 až 60 cm, se šikmým oddenkem, s růžicí přízemních listů a velkým úborem s pomerančovými jazykovitými květy, plody jsou nažky s chocholem. Voní slabě, kvete od června do srpna.

Latinsky: Arnica montana
Lidově: závratový kořen

Výskyt Arniky

Rostlina upřednostňuje vlhké horské louky, paseky. V Česku je chráněna a velmi se zde nenachází. Na farmaceutický trh přichází droga z divoce rostoucích rostlin z Rakouska, Itálie. Arnika je ceněná léčivá rostlina, používaná zejména zevně na poranění a záněty.

Části Arniky, které se sbírají

Slouží celá rostlina. Jednotlivé květní úbory se odtrhávají celé v období červen – srpen, těsně pod květním lůžkem, stejné období platí i pro nať. Suší se rychle v tenkých vrstvách na vzdušných místech. Oddenky s kořeny se vykopávají na podzim, rychle se suší ve stínu, resp. umělou teplotou. Uchováváme ji poté dobře uzavřenou a chráníme před světlem a vlhkem.

Účinné látky

Květ arniky obsahuje zejména flavonoidy, polyfenolové složky, asi 0,1% silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasycené deriváty alfa-amyrínového typu, karotenoidní barviva, polyiny, aminové sloučeniny, cholin (asi 0,1%), betain, lakton arnifolín, minerální látky, třísloviny a další látky. Kořen obsahuje až 0,15% silice.

Využití Arniky horské

Při vnější aplikaci se velmi dobře obnovuje tkáň, odstraňuje nahromaděnou krev při modřinách, pohmožděninách, vymknutí a vykloubení, pomáhá při revmatických potížích svalů a kloubů, při onemocněních povrchových cév, po bodnutí hmyzem. Tinktura působí i při vředech a akné, které odolávají jiné léčbě. Na základě zkušeností se arnika používala při zánětech žaludku a střev a při onemocněních průdušek.

Arniková tinktura:

1 plná polévkovou lžíci rozdrcené drogy z kořene, listu nebo květu zalijeme 200 g čistého lihu (80 procent). Necháme za občasného protřepání vyluhovat 10 dní. Přecedíme přes husté plátno. Na zlepšení vzhledu můžeme nechat několik dní usadit a pak pozorně slijeme.

Kontraindikace

Kvůli neobyčejně silným léčebným účinkům arniky třeba dávat pozor a nepřekračovat její dávkování. Příliš koncentrovaný roztok při vnějším použití dráždí a pálí pokožku, vnitřně může překročení dávkování způsobit závratě až bezvědomí, u zvláště citlivých jedinců mohou dávky vyvolat alergické reakce. Vnitřní užívání smí předepsat jedině lékař.

Zajímavost o Arnice

Droga je toxická zejména pro děti. Vyšší koncentrace a neředěné extrakty způsobují při vnitřním použití puchýře až odumření svalstva. Při sběru bývá velmi častá záměna pro podobnost s jinými astrovitými rostlinami a také záměrná z důvodu vzácnějšího výskytu rostliny.

Motto: I šikovný se udeří, ale hned si přiloží arniku.

Sponzorováno

Arnika je super jako dezinfekce

Arnika má výborné dezinfekční účinky. Patří mezi nejlepší hojivé prostředky (mírní zánět, má antiseptický a baktericidní účinek) a má široké použití v kardiologii (působí velmi dobře na prokrvení věnčitých cév). Podporuje účinek antibiotik a léků proti rakovině. Povzbuzuje ledviny ke zvýšené činnosti. Užívá se při astmatu. Při venkovní léčbě se velmi dobře obnovuje tkáň, odstraňuje nahromaděnou krev při modřinách, pohmožděninách, vymknutí a vykloubení, pomáhá při revmatických potížích svalů a kloubů, při onemocněních povrchových cév, po bodnutí hmyzem. Tinktura působí i při vředech a akné, které odolávají jiné léčbě.

Arnika horská a příběh ze života

Nikdy nezapomenu na silný zážitek, když jsem poprvé zahlédla tuto vzácnou rostlinku. U nás v okolí, proto jsem se s ní setkala až když jsem se dostala do okolí Jáchymova v Čechách, kde se mi poštěstilo natrefit na louku bohatě osázenou krásnými žlutými hlávkami arniky. I zde je však rostlina přísně chráněna, volný sběr by byl možný snad jen na alpských loukách v Rakousku a Švýcarsku, kde se ohrnout jako plevel. Pro léčebné účely se vyrábí arniková tinktura (tinctura Arnicaa). Bohužel, u nás ji nedostanete, proto si ji opatřil z Polska nebo Maďarska. Je třeba ji mít vždy po ruce, dokonce ji doporučuji jako základ obsahu každé lékárničky – doma, na chatě iv autě. Léčivé účinky arniky se mi žádá prohlásit až za zázračné. Považuji ji za nejsilnější rostlinný lék vůbec.

Její největší hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké udreniny, pohmožděniny, zmodrené krevní podlitiny a zčernalé nehty není lepšího léku jako obklad z arniky. Čím dříve po úrazu ji přiložíme, tím lépe pomáhá, ale dokáže uvolnit i starší krevní sraženiny. Velmi dobře pomáhá i při svalových bolestech, přikládáme ji na natržené svaly a vykloubeniny, otoky, záněty kostí a končetiny ochrnuté po mrtvičce a tak. Bolavá místa lze několikrát denně natírat Arniková tinkturou, zředěnou vodou v poměru 1: 1, nebo přiložit obklad – 1 polévkovou lžíci tinktury do 2 dl vody s trochou cukru a octa. Lze jí také ve stejném poměru posílit účinky octanu hlinitého, vznikne výborný lék, jehož výsledné účinky již budou více zásluhou arniky než octanu.

Arnika má prvotřídní dezinfekční účinky, takže se jí mohou omývat rány i kloktat (jedna kávová lžička na sklenici vody) a zředěná 1:1 poslouží i místo jódové tinktury.

Méně známé je, že arnika má mimořádně dobré účinky i při vnitřním použití. Podporuje tvorbu krve, proto je dobrá při chudokrevnosti. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách. Užívá se i při degeneraci srdečního svalu, srdečních křečích, protučnělosti a stařeckém srdci, ateroskleróze, bolestech a záchvatech anginy pectoris, ale i na uvolnění žaludečních křečí, svalové bolesti a slabosti, brněním končetin a tehdy, když se člověk celkově cítí jako „polámaný“ . Při vnitřním použití je dávkování 5-10 kapek tinktury, zředěných ve sklenici vody, třikrát denně. Kvůli neobyčejně silným léčivým účinkem arniky netřeba překračovat uvedené dávkování. Příliš koncentrovaný roztok při vnějším použití dráždí a „pálí“ pokožku, vnitřně může překročení dávkování způsobit závratě až bezvědomí, u zvláště citlivých jedinců mohou i doporučené dávky vyvolat alergické reakce.

Přečtěte si také článek o Arnice v homeopatii.

VIDEO: Arnica Montana a homeopatie (anglicky)

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Arnica montana“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva