Obsah článku
Krvácení je narušení celistvosti stěny cévy a projevuje se vytékáním krve do venkovního nebo vnitřního mimo cévního prostředí. Pokud se cévy roztrhnou, nebo přeruší dříve než se začne proces srážení krve, vzniká nekontrolovatelné krvácení. Následkem čehož se může rozvinout šok!
Vnitřní krvácení
Vnitřní krvácení je velmi vážné, protože krev vytéká do tělních dutin (hrudník, břicho) a ne ven. Příčinami vnitřního krvácení mohou být krvácivé stavy (koagulopatie – poruchy srážecích faktorů krve, trombocytopatie – poruchy krevních destiček, atd..), Vrozené poruchy srážení (hemofilie) a nedostatek vitamínu K a vitamínu C nebo sepse. Příznaky vnitřního krvácení jsou nápadná bledost, pocit chladu, celková slabost, mdloby, slabě hmatatelný a zrychlený tep, apatie, ztráta vědomí. Nejčastější příčiny jsou střelné poranění, nárazy, pády z výšky apod.
První pomoc při vnitřním krvácení
- Raněného uložíme na záda, přičemž dolní končetiny uložíme vyšší než hlavu.
- Poraněného zakryjeme.
- Nepodáváme nic jíst ani pít.
- V případě potřeby možnost použití umělého dýchání.
- Zajistíme rychlý a kvalifikovaný transport do nemocnice pokud není vozidlo rychlé pomoci, použijeme transport nejlépe na plošině nákladního vozidla.
Vnější krvácení
Vnější krvácení nastává při poškození kožního krytu, nejčastěji v důsledku zranění, úrazů, infekcí, otrav nebo z přirozených otvorů – krev vytéká z úst, nosu, ucha, konečníku, pochvy nebo močových cest.
Sponzorováno
První pomoc při vnějším krvácení
- Při slabém krvácení projevujícím se prosakováním z povrchových drobných cév (plošných odřenin s malou hloubku poškození tkáně) očistíme okolí rány a přiložíme sterilní obvaz.
- V případě, že raněný je očkován proti tetanu vyčistíme ránu peroxidem vodíku, který nalijeme do rány.
- Krvácení ze žil a tepen – krvácení tepenné (přerušovaně stříká, jasně červená krev) krvácení ze žil-vytéká tmavočervená krev). Takové krvácení zastavujeme stiskem, a to pomocí tlakového obvazu, nebo působením tlaku přímo na krvácející místo.
- Na končetinách a na hlavě používáme obyčejný tlakový obvaz.
- Na hrudi, břiše, krku a slabinách krvácející místo stlačíme rukou přes dostatečně silnou vrstvu sterilní gázy. Když nemáme sterilní gázu použijeme čistý kapesník, košili v krajním případě přímo rukou. Vznik infekce je méně nebezpečný než vykrvácení.
- Zajistíme rychlý převoz do nemocnice.
- Při vážných zraněních znehybníme příslušnou část těla.
- Při pokousání zvířaty ošetříme rány jako běžné rány. Nebezpečí infekce zejména z důvodu rizika vztekliny, vyžaduje bezpodmínečné ošetření lékařem. Pokud lze, zajistíme mrtvé či živé zvíře pro další vyšetření veterinářem.
- Pokud se v ráně nachází cizí těleso velké tělesa neodstraňujeme, protože ucpávají ránu a brání krvácení.
- Podle možnosti používáme jednorázové rukavice a zatlačí prsty po bocích cizího tělesa, okraje rány k sobě (poraněný může pomáhat).
První pomoc při krvácení z nosu
- Postiženého posadíme s předkloněnou hlavou (protože při záklonu stéká krev do hltanu a do žaludku – může zvracet, nebo může stéct do hrtanu nebo do plic-dušení), uvolníme oděv kolem krku a necháme dýchat ústy, přičemž důležité je i uklidnění postiženého.
- Stiskneme obě nosní dírky.
- Na zátylek a kořen nosu přiložme studený obklad.
- Po zastavení se vyhýbat smrkání, námaze a horkým nápojům.
- Pokud se krvácení nezastaví do 30 minut je nezbytné specializované vyšetření na krčním oddělení (ORL).
První pomoc při amputačních poraněních
- V současnosti máme velkou možnost replantovat (nahrazovat) amputované končetiny a prsty. Úspěšnost replantace vyžaduje rychlé odborného ošetření v nemocnici. Cílem první pomoci je zastavit krvácení a rychle převést postiženého s amputována částí těla do nemocnice.
- Krvácení z pahýlu zastavíme tlakovým obvazem.
- Amputovanou část těla transportu do nemocnice s postiženým.
- Co nejsterilněji zabalíme amputovanou část do gázové tkaniny a voděodolného sáčku např. igelitový sáček (plastová kapsa je součást autolékárničky) a dáme do nádoby s vodou a ledem.
- Led nesmí být v přímém kontaktu s amputovanou částí, musí být odděleně uložen v jiné kapse.
A jak podáváte první pomoc při krvácení vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
VIDEO: Ukázka první pomoci
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev, Zranění a úrazy
Přečtěte si také naše další články