Obsah článku
- Léčba ledvinových kamenů závisí na velikosti, typu a umístění kamenů, stejně jako na přítomných symptomech.
- Pití dostatečného množství tekutin je u ledvinových kamenů důležité. Důležité je udržovat dostatečnou hydrataci, protože dostatečný příjem tekutin může pomoci kameny vyloučit přirozeně močením.
- Pro zmírnění bolesti mohou být předepsána nesteroidní protizánětlivé léky nebo jiná analgetika.
- V některých případech může lékař předepsat léky, které pomáhají rozpouštět nebo zmenšit kameny, zejména pokud jsou tvořeny urátovými nebo cystinovými krystaly.
- Terapie extrakorporální rázovou vlnou (ESWL): Tato neinvazivní procedura využívá rázové vlny k rozdrcení kamenů na menší kousky, které mohou být pak vyloučeny močením.
- Ureteroskopie: Při této proceduře se tenká trubička s kamerou (ureteroskop) zavádí do močovodu, umožňující přímý pohled na kámen. Kámen může být buď odstraněn nebo rozdrcen laserem.
- V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění větších nebo komplikovaných kamenů.
- Po úspěšné léčbě je důležité provádět opatření k prevenci opakované tvorby ledvinových kamenů. To může zahrnovat změny stravovacích návyků, dostatečný příjem tekutin a další doporučení lékaře.
Ledvinové kameny jsou nejprve velmi malé, ale postupně mohou růst a znepříjemnit vám život do obludných rozměrů. Někdy je jediná možnost operace. V našem článku se dozvíte jak kameny vznikají, jaká je prevence proti jejich vzniku a co dělat když už váš organismus s nimi zápasí.
Jak ledvinové vznikají?
Ledvinové kameny jsou krystalické sraženiny minerálů v moči. Většina kamenů je složena z vápníku a kyseliny šťavelové. U zdravého člověka se obě tyto chemikálie v moči rozpustí. Pokud je však tělo dehydrované a má nízký průtok moči, obě chemikálie se soustřeďují na určitých místech a vytvářejí kameny. Další příčinou tvorby kamenů je infekce, kterou způsobuje bakterie Proteus. Tyto mikroorganismy mají lepkavé stěny, kterými se řetězí v moči a prostřednictvím vápníku a kyseliny šťavelové se bakterie spojují a vytvářejí kámen. Čím více vápníku se hromadí v kamenech, tím jsou kameny větší a zubatější. Jsou nepravidelného tvaru a často bývají i ostré.
Právě tehdy mohou udělat řez do tkáně a přejít z ledvin do močového měchýře a přes močový měchýř ven z těla. Když je však kámen větší, přes močový měchýř neprojde a může způsobovat nesnesitelnou bolest. Kameny se mohou usadit v močových cestách, při ledvinách nebo v močovodu. Většinou není důležitá velikost kamene, ale to kde je umístěn a zda blokuje vypouštění moči z těla.
Kdy zjistíte, že je máte
Pokud kámen sedí v ledvinách, málokdy způsobuje problémy. Pokud však přejde do močovodu, působí pro moč jako hráz. Ledviny však nadále fungují a vyrábějí moč, který vytváří tlak za kamenem a způsobuje rozšiřování ledvin. Pokud si nejste jisti, zda máte ledvinové kameny, můžete pozorovat, zda se u vás neobjeví některý z těchto příznaků. Obvykle se kameny ohlašují nesnesitelnou bolestí v boku. Může se však u vás objevit i horečka, zimnice, nadýmání, nevolnost a zvracení. Pokud máte ledvinové kameny, chodíte i častěji na toaletu, ale močíte velmi málo. Pokud máte bolesti, zvracíte nebo máte krev v moči neprodleně navštivte lékaře.
Je důležité, aby lékař potvrdil zda jde o ledvinové kameny a aby vám nastavil léčbu. Využívají se různé léky na bolest a nevolnost, v závislosti na reakci na lék Vás mohou vzít i do nemocnice. Pokud kameny vznikají s infekce, je možné, že do nemocnice půjdete hned. Někdy je třeba kameny vyndat chirurgicky nebo se dají rozbít speciálním přístrojem na menší kousky, které snadněji projdou močovým měchýřem.
Močové kameny a jejich příznaky
Močové kameny (urolitiáza) se projevuje u pacientů následujícími příznaky:
- Bolestmi v bederní oblasti až prudkou ledvinovou kolikou.
- Krvavou močí
- Různými obtížemi s močením
- V případě infikovaných močových cest a ledvin i horečkou, nezřídka s těžkým celkovým stavem.
Léčba urolitiázy závisí na velikosti, typu a lokalizace kamene a na celkovém stavu pacienta. Lékař určí nejvhodnější způsob léčby pro každého pacienta:
– od konzervativní léčby, při které je cílem spontánní vypuzení močového kamene
– analgetika, léčiva ovlivňující složení moči a infuzní léčba
– pokud je to nutné tak zajistí semiinvazívní léčbu metodou rázových ultrazvukových vln /ESWT/
– invazivní endourologickou operační léčbu
Sponzorováno
Pro koho jsou ledvinové kameny rizikové?
Ledvinové kameny se nevyhýbají ženám ani mužům. Náchylnější na jejich tvorbu jsou lidé, kteří trpí na vysoký krevní tlak. Chcete-li se vyvarovat ledvinových kamenů, nepoužívejte doplňková léčiva s vápníkem a celkově si dávejte pozor na přísun vápníku. Také užívání přebytečného množství vitaminu A a D se spojuje s vyšším množstvím vápníku v moči. V posledních letech se stále více hovoří i o dědičnosti kamenů. Predispozice k vysokým úrovním vápníku v moči může být předávána z generace na generaci. I některé vzácné genetické onemocnění předávají ledvinové kameny dále v rodině. U dětí jsou ledvinové kameny spíše vzácností. Pokud se objeví, tak buď pro nedostatečný pitný režim nebo vysoký obsah přijatých tuků.
Nejdůležitější je prevence
Tvorbu ledvinových kamenů můžete preventivně zastavit zejména tím, že budete dostatečně hodně pít. Vaše moč bude tekutinami ředěný, a tak budete předcházet vytváření kamenů. Lékaři doporučují vypít alespoň osm sklenic vody denně. Pokud však máte ledvinové kameny, pijte tolik vody, kolik můžete. Pít však můžete v malých množstvích i kávu, čaj, víno a pivo. Všechny v malých dávkách snižují riziko vzniku ledvinových kamenů.
Pozor si však dejte na ovocné šťávy. Většina z nich zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Nevhodné jsou zejména jablečné, pomerančové, grapefruitové a brusinkové šťávy. Pokud máte rádi ovocné šťávy, zkuste využít citrony. Šťáva z nich by Vám neměla ublížit.
Snažte se také snížit přísun vitamínu C. Pokud ho přijímáte ve vyšších dávkách, může to napomáhat vzniku kamenů. Jezte méně masa, protože vysoký obsah živočišných bílkovin může urychlit tvorbu kyseliny močové a vápníku v moči. Snižte i přísun rybího masa a pokud holdujete soli, tak začněte solit alespoň o polovinu méně. Na určité typy kamenů vám může lékař předepsat i léky, aby tak snížil riziko vzniku dalších.
Co je vhodné jíst?
Vaše tělo by mělo dostávat dostatečné dávky hořčíku. Ten dokáže snížit riziko vzniku ledvinových kamenů. Obsahuje ho například celozrnný chléb. Do jídelníčku můžete přidat například i otruby. Vláknina v nich pomáhá zbavit moč vápníku a oxalátů, které mohou za vznik ledvinových kamenů.
Zkuste kopřivu!
Z bylinek bychom vám doporučili natrhat si u nás téměř všude vyskytující se kopřivu. Tato rostlinka slouží výborně jako prevence proti ledvinovým kamenům. Dva až tři šálky čaje zabraňují krystalům v moči, aby se tvarovaly do kamenů a nebezpečné bakterie vyplavují z těla ven.
Dejte si zeleninu
Při problémech z kameny byste měli zvýšit i přísun zeleniny, která obsahuje vitamin A. Nakupte si zásoby brokolice, mrkve či dýně.
Vitamín B6
Přebytečnou kyselinu šťavelovou vyloučíte z těla pomocí vitamínu B6, který najdete například v kuřecím mase. I když je mléko jedním z největších zdrojů vápníku, při tvorbě ledvinových kamenů byste ho měli pít. Pokud má vaše tělo nízkou hladinu vápníku, produkuje ještě více šťavelanu, který zvyšuje riziko vzniku kamenů. Co se týče vitaminových doplňků, vždy se nejprve dohodněte s lékařem. Určí vám přesně, proč Vaše kameny vznikají a které vitamíny přijímat můžete jak které naopak ne.
I když problematika diagnostiky a léčby urolitiázy je díky pokroku ostatních desetiletí dobře zvládnutá, v oblasti příčin vzniku močových kamenů je několik otázek stále otevřených. Z tohoto konstatování vyplývá, že dodržování správné životosprávy, zejména pitného režimu, je nejdůležitější rada, jak můžeme preventivně vzniku tomuto bolestivému onemocnění předejít.
Obecné rady na močové kameny
• Konzumujte přirozenou, vegetariánskou stravu s převahou čerstvého ovoce a zeleniny a osvojte si zdravý životní styl.
• Vypijte 2-2,5 litru tekutého denně. Nepijte během jídla (maximálně hodinu před jídlem). Tím se zvýší množství moči na minimálně dva litry denně. Minerální voda kamínky nerozpäšťa, má však mírný alkalický a močopudný účinek, proto se považuje za vhodnou, zejména minerálky s obsahem magnézia.
• Jezte potraviny, které obsahují hodně vitamínu B6, jako celozrnné obiloviny, kvasnice, sóju, ovoce a zeleninu.
• Dbejte na dostatečný příjem hořčíku – kokos. Jablka, pšenice, ječmen, kukuřice, oves, mandle, celer, sója, vlašské ořechy, artyčoky, čekanka, arašídy, kaštany, banány, fíky.
• Vyhýbejte se konzumaci masa a ostrých jídel.
Sponzorováno
A co vy? Jak bojujete s ledvinovými kameny vy? Napište nám do komentářů.
A dále si o ledvinách a ledvinových kamenech přečtěte
Studie a zdroje článku
- Effectiveness of Treatment Modalities on Kidney Stone Recurrence Autoři: Anna L. Zisman
- Zdroj obrázku: blueringmedia / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny, Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články