Sponzorováno

Moruše a zdraví – je super na vysoký tlak 4.64/5 (14)

Moruše, ať už bílá nebo černá, by neměla chybět v žádné zahradě hlavně pro její účinky na zdraví, které se skrývají nejen v plodech, ale na velké překvapení hlavně v listech moruše bílé.

Moruše, ať už bílá nebo černá, by neměla chybět v žádné zahradě hlavně pro její účinky na zdraví, které se skrývají nejen v plodech, ale na velké překvapení hlavně v listech moruše bílé.

Morus alba, u nás známá jako moruše bílá, je rychle rostoucí strom dosahující výšky 10 – 20 metrů. Její zdokumentovaná historie sahá více než 3 000 let do historie do severní Číny, odkud pravděpodobně pochází.

Původ moruše

Přesný původ moruše s určitostí neznáme, protože procestovala půl světa přes Střední Asii po orientální cestě koření, dostala se až do Evropy a dnes se pěstuje po celém světě. Za její rozšíření může na jedné straně bourec morušový, který spřádá hedvábná vlákna, a na druhé straně i sladké plody, které chutnají snad ještě lépe sušené. Málokdo v Evropě však ví, že i listy moruše bílé jsou pro člověka jedlé.

Listy z moruše i na „nemoc žízně“

Ve staré Číně význam listů poznali už dávno. První písemná zmínka o použtí listů moruše je uvedena v knize tradiční čínské medicíny Shen Nong Ben Cao Jing o léčivých rostlinách. Detailně popisuje celou rostlinu a uvádí, že čaj z morušových listů má různé pozitivní účinky na zdraví. Používal se například používal při horečnatých stavech, úplavici, ke zmírnění kašle, při revmatismu, podpoře funkce jater, na posílení očí a udržení mladistvé pleti. Japonská kniha o čaji Kissa Youjouki od zenového mnicha Eisei (1144 – 1215) popisuje účinky dlouhodobého pití čaje z morušových listů na „nemoc žízně“, tedy pravděpodobně diabetes. V Evropě se, na rozdíl od Asie, moruše bílá mezi léčivé rostliny nikdy nezařadila.

Odolná proti mrazu

Moruše bílá se zabydlela i v Česku a v minulosti byla hojně pěstovaným stromem kvůli bource morušovému, ale i pro odolnost proti mrazu, protože kvete později a mrazy ji tak neohrožují. Po druhé světové válce se v Evropě i u nás pěstování moruše bílé postupně vytrácelo vlivem laciné produkce hedvábí v asijských zemích a bavlny na Blízkém východě a v Africe.

Existuje bílá i černá moruše

Kromě moruše bílé známe i moruši černou, především její nasládlé a lahodně chutnající plody, které jsou zajímavým a dostupným obohacením našeho domácího ovoce. Moruše, ať už bílá nebo černá, by neměla chybět v žádné zahradě hlavně pro její účinky na zdraví, které se skrývají nejen v plodech, ale na velké překvapení hlavně v listech moruše bílé. Můžeme tvrdit, že její listy jsou novou super potravinou.

Vzbudila i zájem vědců

Dlouhodobé pozitivní výsledky užívání čaje z morušových listů v asijských zemích přivedlo na stopu i vědce, kteří se začali hlouběji zajímat o účinné látky obsažené v listech moruše bílé. Několik vědeckých studií prokázalo opodstatněnost užívání moruše, čímž potvrdili doslova tisícileté zkušenosti lidí. Vědecké týmy, například v Japonsku, Číně a Thajsku, izolovali hlavní účinné látky, některé vlastní pro moruše bílou. Týká se to jejich výskytu a vzájemného synergického efektu. Možná budete překvapeni, kolik látek obsahují ostružinové listy.

Sponzorováno

Co skrývají listy moruše?

Látka 1-DnJ – redukuje hladinu cukru

Nejvýznamnější látkou v nich je 1-DnJ (1-deoxynojirimycin), která zatím byla izolována pouze v morušových listech. Tvoří 0,1% váhy listů v sušeném stavu. Tato složka je alfa-glukozidázovým blokátorem a působí jako antihyperglykemický činitel. Redukuje a zpomaluje absorpci sacharidů z disacharidů (sacharóza, laktóza a maltóza) na monosacharidy přes střevní epitel. Zjednodušeně 1-DnJ pomáhá při redukci hladiny cukru v krvi po jídle.

Fytosteroly – na snižování hladiny LDL-cholesterolu

Další látkou jsou fytosteroly (sitosterol). Jejich obsah je 46 mg ve 100 g listů v sušeném stavu. Jejich hlavní přínos je ve snižování hladiny LDL-cholesterolu, známého jako „špatný cholesterol“ a eliminaci rizika vzniku aterosklerózy.

GABA – působí antistresově

Obsahuje GABA (gamma aminobutyric acid = kyselinu gama-aminomáselnou). Její obsah je 230 mg ve 100 g listů v sušeném stavu. Tato látka pomáhá optimalizovat krevní tlak, předchází hypertenzi a podporuje hluboký spánek přirozenou cestou. Působí antistresově.

Antioxidantu morusinol

Díky antioxidantu morusinol brání vzniku krevních sraženin.

Flavonoidy

Listy moruše mají vysoký obsah flavonoidů (Albany A), které mají antimutagenní efekt na buňky.

Morušové listy jsou bohatým zdrojem vápníku, železa, zinku, draslíku a vitamínu A, B₁, B₂.

Příprava čaje z morušových listů?

Jako ingredience pro čaj se používají sušené listy v celistvém nebo v drceném stavu. Na sušení sklízíme listy začátkem léta. Po zalití jedné čajové lžičky a alespoň tříminutovém vyluhování má čaj přirozenou, jemně zemitou nasládlou chuť, příjemné aroma a svěží zelenou barvu, což z něj dělá výborný osvěžující nápoj. Neobsahuje kofein a tanin, proto je vhodný pro děti i starší lidi kdykoliv v průběhu dne a pro dobrý spánek i večer. Jeho nejlepší účinky se dosáhnou pitím před jídlem nebo během něj, ideálně 3x denně. Pijeme samozřejmě bez cukru.
 

Podpora léčby

Je třeba si uvědomit, že jen pitím čaje z morušových listů není možné dosáhnout lepších výsledků bez úpravy stravování a zvýšení pohybové aktivity. Není to lék, je to jen podpora léčby pro diagnostikovaných a prevence pro ty, kteří mají zvýšené riziko diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění.

TIP: Přečtěte si další zdravotní informace o moruši

VIDEO: Zajímavá prezentace o čaji z moruše bílé (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Moruše a zdraví – je super na vysoký tlak”

    1. Karel napsal:

      Jo, ale kde se ty sušené listy moruše bílé dají sehnat !? Zatím hledám marně, ale je to jako za bolševika, nikde to není …

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva