Sponzorováno

Datle a zdraví – dodají energii i pomohou usnout 4.75/5 (36)

Datle rychle doplní energii...

Datle rychle doplní energii…

Jsou léčitelé, kteří radí před spánkem sníst pět kusů datlí – snadno se po nich usíná, díky množství aminokyseliny tryptofanu, které hojně obsahují. Tato informace se však tak trochu bije s další, která o datle mluví také jako o povzbuzující droze, která se dá přirovnat kávě. Kdo je psychicky unaven, může svou únavu zahnat pomocí pár datlí. Datle se obvykle označují i jako ovoce studentů, neboť duševně pracující se s nimi dopracují k lepší koncentraci.

K plusům patří i fakt, že zmíněné exotické ovoce není kyselinotvorné.

Odkud datle pochází?

Datlová palma pochází z Asie, vyroste až do výšky 30 metrů. Daří se jí i v severní Africe. Nejlepší datle jsou z Tunisu a Iráku, tyto země jsou přirozeně i jejich největšími producenty. Datlovníky mají rádi teplo, přežijí i extrémní teploty, suchý vzduch a nedostatek srážek. Jejich plody jedli s chutí Arabové a beduíni v zemích Blízkého východu, lidé v dnešním Izraeli a Sýrii, v té době však o jeho účincích ještě netušili. Čerpali z nich jen hodně energie, kterou potřebovali při nekonečných pochodech přes poušť. Datle asi 5 až 7 centimetrů a čím je šťavnatější, tím je zralejší. Tvrdá podlouhlá pecka je obalena sladkou hnědočervenou dužinou.

Strom je mimořádně plodný, na jednom se v průměru urodí asi sto kilogramů plodů ročně.

Datle a zdraví

Datle obsahují hodně cukrů a sacharidů (až 70 procent), složených z přírodních cukrů. Vody obsahují málo (30 procent). Kromě toho bílkoviny, tuky a vitamíny – všechny kromě vitamínu E a biotinu. Vzácná v nich je i kyselina pantotenová (B5) – stará se o naši psychickou a fyzickou kondici, dodává tělu energii a vitalitu a také podporuje soustředění.
Ovoce je bohaté na vápník, měď, chlór, železo, draslík a v neposlední řadě i zmiňovanou esenciální aminokyselinu tryptofan. Ta se v mozku mění na nervový hormon serotonin, který zaručuje dlouhý a blahodárný spánek.

Datle jsou lékem. V čem jsou dále nápomocné …

  • Sacharidy, které obsahují, dodávají nervem a mozku energii a svěžest. Jejich konzument se tedy cítí „duševně čilý“.
  • Podporují koncentraci.
  • Stimulují spánek, pomáhají při usínání.
  • Spolehlivě zažehnají hlad – druhů ovoce, které zasytí na dlouho, je méně. Do této skupiny spolu s ořechy patří i datle.
  • Podporují krvetvorbu a buněčný metabolismus
  • Na rozdíl od ostatních druhů ovoce lze datle dlouho skladovat. Neshnijí ani tak brzy nezčernají.
  • Jíst se mohou sušené nebo čerstvé. Zatímco ze sušených se mele mouka, z čerstvých se vykvapkáva sladký sirup tzv. datlové med. I datlové cukr je zdravější než všechny ostatní druhy, včetně třtinového. A navíc je i chutný. Datle můžete „uzobáváte“ samotné, hodí se však i do ovocných salátů, lze je pokrájet do musli či pudinků. Chutný je i tvaroh oslazený datlí, dochucený sekanými oříšky. Děti je ocení namísto sladkostí.

Datle – dodají energii při sportování

Datle jsou bohaté na draslík, vitamíny A, B, niacin, měď a železo. Starají o svěžest a soustředěnost a startují energetickou přeměnu ve všech tělesných buňkách. Jsou ideálním zdrojem doplnění energie, důležitých minerálů a některých vitamínů při dlouhých bězích nebo turistických túrách. Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus, proto jsou jedinečné pro doplňování energie při maratonu, ultramaratónu nebo při přípravě na ně. Jsou jedinečným zdrojem energie pro dlouhé tratě, ale i cyklistické výpravy.

Zajímavost: 100 g datlí obsahuje přibližně 300 kcal.

U datlí jednoznačně také platí, a nepotřebují k tomu žádné slogany, že je to: „Energie sbalená na cestu!“
Takže až zase budete přemýšlet, co si s sebou vzít do své běžecké ledvinky, zda energetický gel, hroznový cukr, tatranka, tak vězte, že byste neměli zapomenout na datle.
V subtropických a pouštních oblastech, jako je například Severní Afrika a Blízký východ, se jedná o jednu ze základních složek místní potravy.

Datle – vliv na zdraví člověka

    * Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech cestách. Cukry v nich obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin, malé množství tuků nám určitě na váze nepřidá zajistí déletrvající přísun energie.

    * Datle jsou výborným zdrojem draslíku, důležitého při udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách šíření nervových vzruchů. Sušené plody navíc obsahují železo napomáhající při přenosu kyslíku v krvi.

Sponzorováno

    * Turci připravují z čerstvých datlí nápoj, který velmi prospívá při křečích v žaludku. Čerstvé datle jsou prostředek, který utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají při průjmech.

    * Datle se odedávna používají jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí.

    * Snižují krevní tlak
    * Vápník, který obsahují, prospívá kostem a zubům
    * Pojídání datlí prospívá i naší kůži a vlasům
    * Datle sice nedávají křídla, ale povzbuzují při poklesu výkonu a únavě a nevyčerpávají při tom zásoby vašeho jaterního glykogenu, tak jako káva či nápoje obsahující tein nebo kofein

    * Podle výzkumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambaa Medical Center při Izraelském technologickém institutu (Technion) v Haifě datle, i přes svou velkou sladkost, nezvyšují hladinu cukru v krvi a pomáhají chránit proti ucpávání tepen (ateroskleróza).

Datle se konzumují převážně vysušené, což zlepšuje jejich trvanlivost, čehož bylo hojně dříve využíváno beduíny a karavanami v poušti. V některých kulturách se současně věří, že datle mají afrodiziakální účinky. Zejména v arabských zemích jsou datle součástí každodenní kuchyně, podávají se zpravidla slisované do bochníku tzv adšu a nebo se pečou na másle.

Uchování datlí

Datle můžeme koupit sušené, přičemž ve vzduchotěsné nádobě vydrží až 12 měsíců. Čerstvé uchováte v chladničce až 2 týdny.

Datle – ovoce rajských zahrad

U nás jsou stále datle spojovány s vůněmi a pamlsky Vánoc. A jaksi se počítají k sušenému ovoci. Kterým však nejsou. Nová úroda se sklízí od září do prosince.

Datlovníky patří k nejstarším kulturním rostlinám. Přes více než 5 000 let. Najdeme o nich zmínky v Bibli, v Koránu, posilovaly se jimi svatí a moudří ve všech kulturách. Posilovali se jimi Mojžíš, Buddha i Ježíš. Patří mezi sedm „izraelských plodin“, základů lidské výživy v biblickém čase – pšenice, ječmen, hrozny, fíky, granátové jablko, olivy a datle. …

Mírné afrodiziakum

Datle jsou považovány za mírné afrodiziakum pro ženy i muže. Aktivují sekreci spermatu. Doporučují se k podpoře mužné síly, pro těžce pracující, pro těhotné a kojící ženy (podporují tvorbu mléka). Je prý prokázáno, že redukují riziko vzniku srdečních chorob a rakoviny. Ovocný cukr dodává tělu rychlou energii a zároveň je to velmi snadno a rychle stravitelná část potravy s vysokým obsahem vláknin, vitamínů a minerálů (hlavně draslíku, železa, B vitamínů).

Použití datlí v kuchyni

V kuchyni se dají použít datle čerstvé i sušené. Chutnají výborně, když je můžete jíst v čerstvém stavu, ale chutnají i sušené nebo lisované …

Pokud dostanete chuť na datle a nebudete zrovna někde běhat či lézt, tak tady je jeden odzkoušený recept, jak si zpříjemnit den, doplnit energii a důležité minerály a vitamíny, nebo někomu udělat radost.

Datlový pudink

Co budete potřebovat:
    * 2 lžíce mouky
    * 1 lžíce strouhanky
    * 1 lžička prášku do pečiva
    * ¼ lžičky soli
    * 3 žloutky
    * 1 hrnkem cukru
    * 1 hrnkem datlí (vyloupaných a nasekaných nadrobno)
    * 1 šálek ořechů (nasekaných nadrobno)
    * 3 bílky (vyšlehané do sněhu)
    * Šlehačka jemně přislazená
    * Kandované třešně

Postup přípravy datlového pudinku:
Smíchejte mouku, strouhanku, prášek do pečiva a sůl. Našlehejte žloutky do husté pěny a přidejte cukr. Přidejte datle a ořechy. Dobře promíchejte. Přidejte bílek. Upečte v máslem vymazané formě 20x20x5 cm, která je ponořena do horké vody v troubě horké 175 – 180o C). Pečeme ve vodní lázni hodinu. Pudink můžete jíst buď studený nebo teplý, ozdobený šlehačkou a třešněmi. Z dávky vytvoříte 6 porcí.

Kromě výše uvedeného receptu si datlemi můžete osladit spoustu dalších jídel, je to jen na vaší kreativitě. Datle se hodí na oslazení mnoha pokrmů – ovocných salátů, koláčů, pečiva – kousky datlí je možné vmíchat do müsli, tvarohu a podobně.

A co si o datlích ještě přečíst?

VIDEO: Datle stokrát jinak na Sahaře

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Datle a zdraví – dodají energii i pomohou usnout”

    1. Honza napsal:

      Článek se líbil a jsem za něj rád. Ještě by mně zajímalo jestli při mojí úpravě nedělám chybu, já datle i fíky dám do pařáku preventivně na 5minut Děkuji za odpověď. Honza

    2. Miriam Laidnerová napsal:

      Článek se mi líbil, ale stále neobsahuje informaci, jaká je doporučená denní dávka datlí pro běžného konzumenta. Nejsem sportovec ani nedržím dietu. Kolik kusů tedy mohu denně sníst např. na svačinku?
      Děkuji za radu. Laidnerová

    3. Pavlína napsal:

      Dobrý den,
      nemáte chybu v této větě? Není tam myšleno Melatonin?
      „Ta se v mozku mění na nervový hormon serotonin, který zaručuje dlouhý a blahodárný spánek.“

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva