Sponzorováno

Luštěniny a zdraví – pomáhají v prevenci zhoubných nádorů 4.71/5 (14)

Luštěniny jsou zdravé, jezte je!

Luštěniny jsou zdravé, jezte je!

Naši předkové jedli luštěniny téměř denně. V dnešní době na ně buď zapomínáme nebo se jim záměrně vyhýbáme. Bojíme se dlouhého vaření, mnohahodinového namáčení a hlavně nadýmání. Ale neměli bychom je v našem jídelníčku vynechávat, protože jsou nejen výborné, ale především zdravé.

Luštěniny jsou zdrojem rostlinných bílkovin

Luštěniny jsou zdrojem rostlinných bílkovin, to znamená, že díky luštěninám můžeme omezit konzumaci živočišných bílkovin, které naopak v přehnaném množství zdraví škodí. Svým složením luštěniny čistí a tím i chrání naše cévy, srdce a pomocí snižování „špatného“ cholesterolu, krevního tlaku, hladiny cukru v krvi, mohou pomoci posílit funkci střev. Zároveň patří mezi potraviny, které pomáhají v prevenci zhoubných nádorů.

Luštěniny obsahují zdravé tuky, mnoho minerálních látek (draslík, hořčík, zinek, železo, vápník, měď), vitamíny – především B a E a velmi důležitou kyselinu listovou. Zároveň obsahují i ​​velké množství vlákniny. Podle čínské medicíny luštěniny posilují ledviny. Východní medicína učí, že pokud je tvar rostliny podobný určitému orgánu, pak je rostlina pro tento orgán léčivá. Tedy například fazole má ledvinový tvar.

Luštěnina dodává bílkoviny

Luštěniny mají nezastupitelné místo v jídelníčku vegetariánů a veganů, protože jim dodávají potřebné bílkoviny. Jsou vhodné také pro diabetiky, protože mají nízký glykemický index a snižují hladinu cukru v krvi. Pozor je třeba dávat na konzervované luštěniny, které již mívají v nálevech i cukr, ale jsou na trhu i bez cukru. Občasné podávání luštěnin by měli dodržovat lidé, které často pálí žáha nebo trpí nadýmáním, také lidé s onemocněním žlučníku.

Dětem se luštěniny podávají přibližně od 8-mého měsíce a to nejdříve červená čočka, později fazolky a cizrna. Vždy však v menších množstvích, dobře uvařené a zpočátku je vhodné je i propasírovat, rozmělnit. Ostatní luštěniny se začínají podávat po dovršení jednoho roku. Ideální je kombinovat je s kořením proti nadýmání nebo s kořenovou zeleninou.

Proč se máčí luštěniny ve vodě?

Nepříjemnou látkou luštěnin jsou oligosacharidy, jsou to některé druhy složitých cukrů, které neumíme úplně strávit, protože nám v trávicím traktu chybí jistý enzym pro jejich rozložení. Naštěstí jsou tyto látky rozpustné vodě, proto jejich obsah v luštěninách výrazně snížíme několikahodinovým máčením ve vodě. Proto je nutné následné tuto vodu vylít a na vaření použít novou.

Jiným způsobem jak se zbavit oligosacharidů je nakličováním. Nakličování je způsob jak zničit škodlivé látky a naopak zvýšit obsah vitamínů, hlavně vitamínu C a enzymů. Klíčky je vhodné jíst hlavně na jaře a v létě. Pokud se chcete vrhnout na klíčení semen, třeba si předtím přečíst nějakou odbornou literaturu.

Sponzorováno

S čím luštěniny kombinovat a s čím nekombinovat

Luštěninové jídlo by mělo být co nejjednodušší. Není vhodné je kombinovat s mléčnými výrobky, sýrem, vejcem, máslem nebo uzeninami. Pokud si je neumíte odpustit, tak si dejte jen malé množství, neboť zatěžujete trávení, ledviny, i klouby.

  • Luštěniny je vhodné kombinovat s listovou a zelenou zeleninou, bylinkami, šťávou z citronu, kyselým zelím.
  • Vegetariánům se doporučuje kombinace s obilovinami, neboť se tyto potraviny dobře doplňují.
  • Vyvarujte se dezertů či syrovému ovoci hned po luštěninových jídle.
  • Pokud budete jíst luštěniny častěji, vaše tělo si zvykne na jejich lepší strávení.
  • Konzervované luštěniny jsou ideální jako zásoba pro případ, že nemáte čas, ale jezte především ty sušené, jsou zdravější a levnější.

Jak tedy luštěniny správně vařit?

  1. Pořádně luštěniny propláchněte, promíchejte ji při tom rukama, aby se zbavila nečistot.
  2. Namáčejte je 8-12 hodin, můžete i déle, ale pravidelně měňte vodu. Budou pak snadněji stravitelné a rychleji se uvaří. Například čočce stačí namáčení cca 2-5 hodin. Loupanou červenou čočku a loupaný hrách nemusíte namáčet vůbec.
  3. Vždy vodu, ve které jste luštěninu namáčeli vylijte, protože jsou v ní vyluhované těžko stravitelné látky. Na vaření použijte novou vodu.
  4. Pokud jsou pro Vás luštěniny těžké, přidejte do varu trošku studené vody (tzv. šoková metoda) a opět přiveďte k varu. Během vaření je vhodné vodu znovu vylít a použít novou – především pokud vaříte pro děti a pro všechny kteří trpí nadýmáním.
  5. Vařte 5-10 minut bez pokličky a pak ještě podle druhu luštěniny 1-3 hodiny. V tlakovém hrnci po 5-10 minutách natlakujte a vařte cca 30-60 minut.
  6. Luštěninu během vaření nesolte.
  7. Stravitelnost zlepšíte, pokud do vaření přidáte kousek zázvoru, pepře – například kmín nebo bylinky – majoránku nebo bazalku.
  8. Pokud nic z tohoto nepomáhá a stále jsou pro vás luštěniny těžko stravitelné, přidejte na závěr trošku jablečného nebo vinného octa.

Jaké luštěniny jíst?

Mezi vhodné, resp. zdravé a lehce stravitelné luštěniny se řadí červená čočka, černá fazole, cizrna a sójový sýr tofu. Svou důležitou roli hraje i kombinace – což zkombinujeme s čím. Hodí se rajče s fazolové a čočka s rýží, bije se však hrách s cibulkou. Odborníci na výživu přišli také na to, že nejsnadněji ze všech úprav luštěnin jsou stravitelné kaše a polévky. Platí i zásada nekombinovat bílkovinu s další bílkovinou. (Maso či vejce se luštěninou).

Abychom luštěniny konzumovali zdravé a do těla si přivodili z nich benefity, netřeba podceňovat správnou přípravu. Například namočit by měly den před vařením, přičemž vařit by se měly již v čerstvé vodě. Další dobrou radou je kari koření, majoránka, bazalka nebo kmín – přidejte ji do vody, v níž se vaří fazole, aby vás po konzumaci nenadýmala.

Sponzorováno

TIP: Luštěniny a další benefity pro zdraví

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva