Obsah článku
Ne, hranolky opravdu ne
Když se řekne brambory na oběd, automaticky to pro některé z nás znamená i hranolky či bramborové krokety. Mimochodem, co se hranolek nebo chipsů týká, nejde jen o obrovské množství tuku, ale i obsah akrylamidu, což je toxická látka, která v škrobových jídlech vzniká při vysoké teplotě. V laboratorních pokusech u zvířat způsobil rakovinu, není však jasné, jak velké množství by působilo stejně na lidi.
Abyste se u brambor vyhnuli plesnivění a klíčení, skladujte je na tmavém chladném místě, ne však v chladničce a plastových taškách. Pokud je vystavíte slunci, začnou se v nich tvořit toxické glykoalkalidy kromě jiných solanin. Jeho vyšší koncentraci mají zelené a klíčící brambory, proto tyto části je třeba důsledně vyříznout.
Brambory a zdraví
V bramborách najdete množství antioxidantů i vitaminu C. Toho mají až překvapivě mnoho – jeden brambor obsahuje až 45 procent doporučené denní dávky, i když část z toho tepelnou úpravou ubude. Raději je proto vařte ve slupce. Pokud vám tento vitamín chybí, hledejte ho především v nových bramborách.
Kromě množství jiných obsahují také značné množství manganu, důležitého pro zdravé kosti, či vitaminy skupiny B. Je v nich například dostatek vitamínu B6, nezbytného pro tvorbu červených krvinek, přičemž jeden pečený brambor v sobě má kolem 47 procent denní doporučené dávky B6-ky.
V jednom bramboru najdete kolem 620 miligramů draslíku, tedy kolem 15 procent doporučené denní dávky této látky. Co se týče běžně konzumované zeleniny a ovoce, žádná z nich vám ho neposkytne více. A proč potřebujete draslík? Je nezbytný pro udržování normálního krevního tlaku a zřejmě také pomáhá snížit cholesterol a riziko vzniku rakoviny.
Většina zmíněných látek společně s fosforem a zinkem, které v bramborách také nechybí, zajistí krásnou zářivou pokožku a v kombinaci s aminokyselinami a omega-3 mastnými kyselinami i správné fungování mozku. Céčko, béčko a draslík zas působí proti zánětům venku i uvnitř vašeho těla.
Jelikož obsahují rezistentní škrob působící podobně jako vláknina, po bramborách budete mít pocit sytosti i přesto, že o potravinách plných sacharidů většinou platí přesný opak. Kromě toho se v nich najde i samotná vláknina, přičemž je pro vás lepší, pokud jich sníte i se slupkou. V rámci populárních diet vylučujících sacharidy jsou brambory často tabu, ale je třeba si uvědomit, že jde o specifickou potravinu, po konzumaci které nebudete o hodinu utíkat do chladničky.
Sponzorováno
Množství živin v bramborách je tak rozmanité a jedinečné, že jsou jednou z mála potravin, díky kterým je možné přežít delší dobu bez konzumace čehokoliv jiného. Nejsou to samotné brambory, ale až jejich úprava, která je střídavě posouvá do kategorie dietních potravin i kalorických prohřešků. Připravíte je na tisíc způsobů. Stačí se vyhnout tím, kde se cenné látky brambor utopí v přepáleném oleji.
Co se skrývá v jednom bramboru?
Voda. Na prvním místě. Jeden brambor jí obsahuje až do 80%, zbytek tvoří bílkoviny a sacharidy. Z vitamínů brambora obsahuje hlavně ty ze skupiny B: B1, B2 a také velké množství céčka. Je dobré vědět, že pokud upřednostníte nové brambory před zimními, obsah požitého vitamínu C tak až ztrojnásobí. Brambory jsou také bohaté na vápník. Z ostatních minerálních látek stojí za zmínku síra, hořčík, draslík a železo.
Ještě před úpravou se vždy ujistěte, že syrový brambor není zelený a nejsou na něm klíčky. To by značilo přítomnost solaninu, látky, která je pro organismus silně toxická. Jeden brambor ukrývá přibližně 440 KJ, což je množství energie podobné jogurtu. Díky vysokému obsahu škrobů dokáže tato chutná potravina zdravě zasytit bez obav o linii.
Brambory – dostupné vždy a všude
Co dělá ze bramboru superpotravinu? Vedle jeho složení je to i snadná dostupnost. Brambory lze pěstovat během celého roku a vůbec nejsou náročné na podmínky. Koupě i skladování brambor ale mohou ovlivnit jejich výživovou kvalitu, nezaškodí proto zopakovat si několik základních pravidel.
Když brambory kupujeme v obchodě, často sáhneme po praktickém velkém balení. Je sice cenově výhodnější, ale pokud vám jde o zdraví více než o peněženku, vybírejte raději brambory jednotlivě. Problémem nejsou jen viditelné kazy na povrchu, jaké v plastikovém obalu nemůžete vidět, ale například i vlhkost, tvořící se uvnitř, pokud obal není perforovaný.
Strouhejte je raději doma
Strouhání brambor se můžete vyhnout, pokud si v obchodě zakoupíte již ostrouhanou bramboru. Ale opravdu se vám to vyplatí? Nejenže jsou dražší, ale také rizikovější. Brambory, předem zbavené slupky nemají žádný přirozený ochranný obal, co by je chránil před bakteriemi.
Brambory nejlépe uchováte na vlhkých a tmavých místech, s teplotou mezi 7 až 10 °C. Pokud i nemáte sklep, snažte se vytvořit jim co nejpřijatelnější skladové podmínky a určitě zabraňte přístupu slunečních paprsků.
Jak ano a jak ne
Zapomeňte na lupínky a hranolky. Chutná bramborové jídla vůbec nemusí být nezdravá. Právě naopak. Pro srovnání se podívejte na kalorickou hodnotu nejběžnějších bramborových pokrmů. Snadno zjistíte, že jejich hodnota může vlivem nevhodné úpravy narůst až několikanásobně. 200 g brambor uvařených ve slupce obsahuje 553 KJ a 4 g tuku. Stejné množství oblíbených hranolek se v kalorických tabulkách vyšplhá až na 1684 KJ a 50 g tuků.
Vhodná úprava brambor je ta, která v nich nezničí všechny živiny a zaručí i optimální množství přijatých kalorií. Kromě brambor ve slupce i bez ní jsou zdravě upraveny také ve formě salátu (pokud šetříte na majonéze), kaše či knedlíky.
To, co dělá bramborám špatnou pověst, jsou jejich nezdravé, tučné odvozeniny. Hranolky přitom ani nehrají sólo. Nutričně podobně je na tom i tradiční bramborová placka, kterou možná znáte jako bramborák, smažené bramborové krokety nebo pečené brambory bohatě ochucené máslem. Takže vše je v přípravě! Dejte si na ni pozor!
A máme i další články o bramborách
- TIP: Bramborové slupky jsou super pro vaše zdraví i krásu
- Fialové brambory – proč jsou zdravé a jak je připravit?
VIDEO: Jsou brambory zdravé? Vysvětluje Kateřina Cajthamlová
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články