Sponzorováno

Kedlubna a naše zdraví 4.88/5 (25)

Kedluben je plná vitamínů!

Kedluben je plná vitamínů!

Vitamín C obsažený v kedlubnu zabezpečuje optimální hladinu hormonů a posiluje imunitní systém. Kedluben je spolu s ostatní košťálovou zeleninou již staletí zdomácnělý ve středoevropském prostoru. Vyhovuje mu zdejší podnebí. Sladký mladý kedluben je velmi chutný ať už v syrovém nebo tepelně upraveném stavu. Nejlepší je od května do pozdního léta.

Kedluben a jeho vliv na zdraví

Kedluben je vyjímečná zelenina. Pokud ho pokapeme olejem s obsahem vitaminu E, uvolněný selen chrání tuky v krvi před vlivem volných radikálů a pomáhá předcházet arterioskleróze. Má vysoký obsah vitamínů skupiny B, například vitaminu B6 a hlavně kyseliny pantothenové, důležité pro vitalitu, buněčnou energii a pigmentaci vlasů. V kedlubnu se také nachází vysoká koncentrace vitamínu C, mladý košťál s hmotností 120 g pokryje denní spotřebu tohoto vitamínu. Vitamin C obsažený v kedlubnu zabezpečuje optimální hladinu hormonů a posiluje imunitní systém.

Léčivé účinky kedlubny:
Podporuje buněčný metabolismus
• Zpevňuje pokožku i vlasy
• Zabezpečuje energii a vitalitu, posiluje významně imunitní systém
Zabezpečuje mentální svěžest a koncentraci
• Stimuluje okysličení organismu a dýchání buněk, posiluje srdce
• Zlepšuje náladu, pomáhá překonávat stres, má odvodňující účinky a zároveň pomáhá redukovat hmotnost
Zpevňuje pokožku a vlasy
• Zabezpečuje energii a vitalitu
• Posiluje imunitní systém, pomáhá předcházet infekcím
• Zabezpečuje mentální svěžest a koncentraci
• Podporuje buněčný metabolismus a krvetvorbu
• Stimuluje okysličení a dýchání buněk
Posiluje srdce
• Zlepšuje náladu, pomáhá překonávat stres
Má odvodňující účinky
Pomáhá redukovat hmotnost

Jemná kořeněná aroma kedlubny pochází z hořčičného oleje a dodává kedlubny nezaměnitelnou chuť. Hořčičné oleje jsou sloučeniny s vysokým obsahem síry a dusíku. Kedluben má vysoký obsah železa, hořčíku, a manganu. Kedluben obsahuje hodně draslíku, který může vyvážit naše nezdravé stravovací návyky. Zároveň je energeticky chudý, proto slouží jako skvělý a osvědčený prostředek pro redukční program a to zejména v létě, nebo pro jeho začátkem, abychom mohli shodit přebytečné kilogramy, které jsme nabrali během zimy.

Sponzorováno

Cenné jsou i listy kedlubny

Kedluben urychluje vylučování žluči a její transport do střev, díky obsahu vlákniny reguluje stolici, proto se doporučuje lidem trpícím zácpou. Není třeba se vyhýbat ani konzumaci mladých listů, obsahují mnohonásobně více vitamínu C a třikrát více vápníku než bulva.

Zajímavost: Kedlubny kupujte co nejčerstvější, aby se daly spotřebovat i jemně nakrájené mladé listy. Při nákupu opatrně vyzkoušejte kedluben mírným tlakem nehtu u kořene. Pokud kedluben povolí, je křehký (nezdřevnatělý). Čerstvý kedluben je bohatým zdrojem vitaminu C, poskytuje 62 mg na 100 g hmotnosti, což je až 102% doporučené denní dávky tohoto vitaminu.

Kedluben během růstové fáze neúnavně hromadí minerální látky a stopové prvky a na náš organismus působí jako multivitamínový kombinovaný preparát přímo z přírodní lékárny.

Kedluben obsahuje následující minerály – v 100g

Vápník 24 mg Fosfor 48mg
Sodík 20 mg Mangan 0,137 mg
Železo 0,4 mg Draslík 352 mg
Hořčík 19 mg

 

Kedluben obsahuje následující vitamíny v 100g:

Vitamín B1 0,06 mg Vitamín B6 0,16 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vitamín B9 16 μg
Vitamín B3 0,5 mg Vitamín C 63 mg
Vitamín B5 0,163 mg Vitamín E 0,50 mg

 

VIDEO: Síla kedlubny

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva