Sponzorováno

Celer a zdraví – jaké jsou jeho účinky? 4.84/5 (32)

Celer je velmi zdravý!

Celer je velmi zdravý!

Záznamy o využívání celeru sahají do dávné historie, kdy se nať sbírala z divoce rostoucích rostlin. Znali ho už staří Egypťané, Řekové i Římané. Staří Římané ho používali jako koření do jídel a z listů zhotovovali smuteční věnce. Už tehdy byl zařazován mezi nejsilnější afrodiziaka. K nám se dostal v 17. století z Itálie. Ve střední Evropě je oblíbený bulvový celer, ale například ve Francii, Španělsku a USA je skoro neznámý. Pěstuje se tam převážně celer řapíkatý.

Celer jako lék

Vysoký obsah vitaminu C dělá z celeru ideální zbraň v boji proti chřipce a nachlazení. Pokud si dopřejete čerstvou celerovou šťávu, dodáte tělu množství vitaminu, čímž si celkově posílíte imunitu. Vitamín A obsažený v této zelenině podporuje tvorbu zrakového pigmentu, který brání vzniku šerosleposti. Pro správnou srážlivost krve a mineralizaci kostí je nezbytný vitamín K. Kromě celé skupiny vitaminů B v celeru najdeme ještě vitamín E. Ten je pro tělo významným antioxidantem, který chrání před volnými radikály a vznikem některých druhů rakoviny.

Draslík, hořčík, sodík i vápník

Na správnou činnost nervů a svalů dohlíží hořčík. Navíc reguluje teplotu a působí na vznik hormonů. Sodík spolu s draslíkem ovlivňují správnou hladinu tekutin v organismu.

Velké zastoupení mají i stopové prvky železo, zinek, jód a chrom. Chrom je nutný pro štěpení sacharidů. Společně s inzulínem reguluje hladinu cukru v krvi, proto jeho nedostatek může být jednou z příčin vzniku cukrovky. Pro pěknou pokožku a dobrý psychický stav je potřebný zinek.

Celer dokáže pomoci našemu tělu ve více oblastech:

  • éterické oleje působí proti bakteriím v oblasti ledvin a močových cest a plísním v trávicím traktu
  • odstraňuje zácpu, pomáhá léčit bolesti kloubů, žaludeční vředy, dnu, revma a artritidu
  • celerové silice rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí bakterie
  • působí jako přírodní diuretikum, proto by měly být v pozoru lidé s onemocněním ledvin

Bohužel je tato vitaminy nabitá zelenina silně alergizující. V případě, že jste měli po jeho konzumaci podezření na alergickou reakci, měli byste se mu v budoucnu vyhýbat, případně jej konzumovat až po dostatečné tepelné úpravě.

Celer – to pravé na cestě za štíhlou linií

Pro všechny, kteří se rozhodli shodit přebytečné kilogramy, bude výborná zpráva, že celer má jen 19 kcal na 100 g. Čím více této zeleniny zařadíte do jídelníčku, tím rychleji se budete zbavovat nadváhy. Není však vhodné dodržovat jednostrannou celerovou dietu, protože vysokým příjmem draslíku můžete porušit rovnováhu hydratace organismu a tím si přivodit vysoký krevní tlak a další zdravotní problémy.

Sponzorováno

Celerový olej má více využití

Ze semen celeru se lisuje esenciální celerový olej. Olej se používá hlavně na aromaterapii. Jeho vůně podporuje koncentraci, stimuluje organismus, působí proti únavě a depresím. Také je možné přidávat ho do masážních preparátů, osvěžuje pokožku a zároveň optimalizuje její funkce. Olej můžete i konzumovat. Nakapejte si na kousek chleba nebo rohlíku 1-2 kapky a konzumujte 3x denně. Konzumace podporuje trávení, pomáhá při onemocněních močových cest, při revmatických potížích a detoxikaci organismu.

Celer – Voňavý zázrak v kuchyni

Celer má v kuchyni mnohostranné využití. Jako koření se obvykle využívají čerstvé nebo sušené stonky a lístky, někdy dokonce i semena. Jídlům jako jsou polévky, omáčky nebo marinády, dodává úžasnou nezaměnitelnou chuť. Široké využití má i bulva. Tu můžete konzumovat syrovou v salátech a pomazánkách, ale i tepelně upravenou. Způsobů je velmi mnoho, můžete ho uvařit v polévce, podusit s jinou zeleninou, péct s masem, obalovat a smažit. Z celeru můžete vylisovat zdravou šťávu, chutnější je však po přidání mrkve spolu s pár kapkami citronové šťávy.

Náš tip: Celerový salát s mrkví
Na hrubě nastrouhejte dvě bulvy celeru a čtyři větší mrkve, zalijte šťávou z jednoho citronu a lžící olivového oleje. Mírně osolte, důkladně promíchejte a můžete servírovat.

Zapečený celer
Bulvu celeru nakrájejte na plátky a povařte v menším množství osolené vody. Potom vodu slijte a plátky zeleniny poskládejte do pekáče vymazaného máslem. Oloupejte menší cibuli, nakrájejte na drobno a zpěníme ji na oleji. Takto připravenou cibulku nasypte na celer, na vrch posypte 200 g nastrouhaného sýra a zapečeme. Dobrou chuť.

TOP 10 důvodů proč jíst celer

1. Snižuje hladinu cholesterolu

Pokud byste měli z jídelníčku vyloučit mastná jídla, proces uzdravení urychlíte tím, že budete každý den po dobu tří týdnů nalačno pít sklenici celerového džusu.

2. Ulevuje od zácpy

Celer funguje jako účinné projímadlo. Při pravidelné konzumaci vás už podobné problémy nebudou zatěžovat.

3. Snižuje riziko rakoviny žaludku

Celer obsahuje složky, které mají protirakovinný účinek, proto jeho konzumace působí jako prevence proti této zákeřné nemoci.

4. Snižuje krevní tlak

Pravidelnou konzumací celeru dochází k uvolnění svalů v okolí tepen, zároveň rozšiřuje cévy, čímž dochází k lepší cirkulaci krve.

5. Zlepšuje funkci ledvin

Napomáhá tak tělu urychlit proces odstraňování toxinů z těla.

6. Pomáhá při hubnutí

Kromě toho, že je celer výživný, pomáhá i snížit apetit a chuť na sladké nebo mastné jídla.

7. Pomáhá detoxikovat tělo

8. Rozkládá ledvinové kameny

Abyste dosáhli žádoucí výsledky, měli byste celerový džus pít alespoň jeden měsíc, čímž se chráníte před jejich dalším vznikem.

9. Zklidňuje nervový systém

Pití celerového džusu je skvělým řešením pro lidi trpící nespavostí.

10. Regulátor hormonů

Vědci zjistili, že celer obsahuje látku, která reguluje hormony jako u žen, tak u mužů. Navíc celerový džus zvyšuje plodnost, odstraňuje frigiditu a pomáhá při impotenci.

A více si přečtěte

VIDEO: Šťáva z celeru a jiné zeleninové šťávy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva