Sponzorováno

Hirudoterapie – pijavice v lékařství – jak léčba pijavicemi funguje? 4.91/5 (11)

  • Hirudoterapie, nebo také léčba pijavicemi, je alternativní medicínská metoda, při které se využívají léčivé vlastnosti pijavic, především druhu Hirudo medicinalis. Tato metoda má dlouhou historii a byla používána už ve starověku.
  • Pijavice vylučují hirudin, který zabraňuje srážení krve, což může pomoci zlepšit průtok krve a snížit riziko tvorby krevních sraženin.
  • Některé látky vylučované pijavicemi mohou mít protizánětlivé vlastnosti.
  • Pijavice mohou uvolňovat látky, které působí proti bolesti.

Pijavice a zdraví? Kupodivu to jde k sobě...

Pijavice a zdraví? Kupodivu to jde k sobě…

Již mnoho let lidé hledají a vymýšlejí elixír mládí. Existují mnohé vynálezy, které mají pro nás skoro pohádkové prvky. Ale co je na tom pravdy? Nebo existuje univerzální lék na všechny nemoci a bolesti a dokonce působí na všechny bez výjimky?
Samozřejmě, že všelék na všechny nemoci neexistuje, protože už nevěříme na pohádky. I přesto však existuje nástroj, který můžeme nazvat univerzálním lékem. Nejsou to žádné magické pilulky, ani elixír mládí … Jsou to pjavice. Ano, slyšeli jste dobře, tyto malé pijavice dokáží vyléčit mnoho nemocí, dokonce najdou využití i v kosmetice.

Umíte si představit, že by vám malé slizké zvířátko salo z těla krev dobrovolně? Lidé jsou sice stále dost bázliví a skeptičtí, ale pijavice ještě nikomu neublížily, spíše naopak. „Hirudoterapie, tedy léčba pijavicemi, není žádná novinka. Jen jsme na ni vedle všech medicínských vymoženostech jaksi pozapomněli,“ říká hirudologička. „A teď, v dobách návratu k přírodě, jsme si na tato užitečná zvířátka opět vzpomněli.“ Terapii pijavicemi předepisovali už starověcí lékaři jako Hippokrates, Galenos či Avicenna.

Hirudoterapie - fotodokumentace

Hirudoterapie – fotodokumentace

 

Za vaši krev léčivý dárek

Pijavice saje krev a zároveň vypouští několik desítek bioaktivních látek, které mají léčivé účinky. Představa mnoha lidí, že léčí pouze vysáním krve jako při kdysi používaném pouštění žilou, je mylná, sliny pijavic mají protizánětlivé, antibakteriální, detoxikační a zklidňující účinky. Kromě toho působí proti bolesti, zmenšují otoky, snižují tlak, rozpouštějí krevní sraženiny, podporují prokrvení kapilár, obnovují poškozené cívky v tkáních a orgánech, zvyšují aktivitu imunitního systému a zlepšují bioenergetický stav organismu.

Vyléčí i intimní problémy

Díky tomu se pijavice osvědčily zejména při léčbě hemoroidů, krevních sraženin, křečových žil, vysokém tlaku, chronických bolestech a zánětech. Neumí si je vynachválit ani lidé se srdečně-cévními chorobami a gynekologicko-urologickými obtížemi, jako i chirurgové při spojovacích procedurách.

Pijavice na doma

Pokud se vám pijavice zalíbí, klidně si je můžete přivést i domů. Stačí jim skleněná nádoba s čistou vodou, jedinou podmínkou je, aby nebyla chlorovaná. Když budete vodu vyměňovat každé dva dny a z času na čas hosty nakrmíte vlastní krví, už jim nic nebude chybět ke štěstí.

„Zájemce o domácí léčbu by měl nejdříve poradit se zkušeným hirudoterapeutom, aby byl účinek přesně směrován a s maximálním efektem,“ doplňuje hirudologička. „Doporučí mu, kolik pijavic najednou použít, jak často a na která místa je přikládat. Co pomohlo sousedce, nemusí pomoci vám, ba dokonce vám to může ublížit. Komplikované diagnózy se musí konzultovat s lékařem.“

Sponzorováno

Když vás tento způsob terapie zaujal a rozhodli jste se ho vyzkoušet prodá vám pijavice jen hirudoterapeut. Pokud by vás náhodou napadla myšlenka, že seženete pět kusů a budou sloužit celé rodině, raději na to zapomeňte. Jedna pijavice se v žádném případě nesmí použít na více lidí.

Každý musí mít vlastní pijavice

Pokud se léčí několik členů rodiny, musí je mít v přesně označených nádobách, aby si je nezaměnili. V opačném případě by mohlo dojít k přenosu některých chorob. Hirudoterapeut pijavice po aplikaci okamžitě likviduje. Pijavice zaženou i depresi, paradentózu, srdečně-cévní onemocnění, ekzém, akné, lupénku, zánět ledvin a žlučníku, migrénu, revmatismus, sterilitu. Tak jak, přesvědčili jsme vás na terapii? Zkusíte to?

Jak probíhá hirudoterapie?

Pijavice byly již před 300-400 lety první a hlavní lék na všechny neduhy, bez ohledu na symptomy. Někteří autoři podrobně popisují postup léčby s pijavicemi, který může být trochu i děsivý. Jaká je tedy terapie pijavicemi? Je pozoruhodné, že velmi pěkná a pohodlná.

V prvé řadě je třeba poznamenat, že kdysi byly pijavice opravdu všelék na všechno. Dnes se medicína pohybuje mílovými kroky vpřed a pijavice se již nepoužívají náhodně. Před sezením je nutné označit přibližnou polohu pijavic, i když popravdě pijavice samy o sobě dobře vědí, kde zakousnout. Po označeném místě se lehce poklepe do jemného zarudnutí a pak je tu aplikován malý kužel s pijavicí. Poté, už dělá pijavice všechno ostatní.

Hirudoterapia trvá 40 až 80 minut, z nich cca 30-40 min jsou pijavice na těle dokud sama nespadne nebo ji lékař odstraní. Nemusíte se bát, že byste od bolesti ztratili vědomí nebo zůstali v němém zděšeni. Ano, budete cítit zakousnutí, ale je to spíše pocit jako když vás píchne komár nebo tenká jehla. Hned po kousnutí pijavice vstřikuje pod kůži speciální enzym, který působí na principu lokální anestezie. Kousnutí po sezení může ještě pár dní jemně krvácet, ale už to nebolí a není to nic neobvyklého. Je to proto, že tento enzym brání srážení krve.

Mechanismus účinku pijavice

Mechanismus účinku pijavice můžeme přirovnat k lokální anestezii a pijavice jsou vlastně zkušeným chirurgem. Správně identifikují slabá místa v těle pacienta a efektivně s nimi zachází. Jako skalpel pijavicím slouží jejich zuby. Ano, i přesto, že pijavice patří do třídy annelida, v průběhu své existence se jim vyvinuly čelisti s chitinovými zuby. Přestože tyto drobné zuby a čelisti jsou jako tři malé mlýnské kameny jsou tato zařízení dostatečně přesné pro řez hloubky 1,5 mm. V době sání zároveň vypouštějí anestetikum, speciální enzym, který otupuje bolest. Sání pijavice tak připomíná jemné píchnutí jehlou.

Pijavice, jako správný lékař, nezapomíná na bezpečnost. Aby byla operace úspěšná potřebuje stabilitu a přesnost. To zajišťují dvě přísavky v protilehlých částech těla, kterými se přisaje k tělu pacienta. Odpojí se obvykle sama, po tom, co se nasytí.

I když ani jedna pijavice na světě nemá žádný lékařský diplom, zkušenějšího lékaře najdeme jen těžko. Příběh hirudoterapie začal přece už před narozením Krista.

Hirudoterapie je zajímavá a historicky významná metoda alternativní medicíny. Přestože některé studie a anekdotické důkazy naznačují její účinnost, je důležité přistupovat k ní s opatrností a raději se poradit s lékařem před zahájením této léčby.

A dále si přečtěte

VIDEO: Pijavice v medicíně

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

7 Komentářů u článku “Hirudoterapie – pijavice v lékařství – jak léčba pijavicemi funguje?”

  1. Gánsky Ján napsal:

    Dlouho mně trápila bolest nohou – chodidel = bolest mi nedala spát. Na FB. sem narazil na HIRUDOTERAPIA.

  2. Petr Puchýř napsal:

    Trpím polyneuropatií.Na noze mám černé fleky,které,když se propíchnou a černá krev se vymačkne tak se nha očistí.Bylo mě řečeno ,že by pijavice nohu očistily.Nevím ,kde je sehnat.Děkuji za odpověď.

  3. Filip Šimek napsal:

    Prosím o kontakt na nějakého hirudoterapeuta nejlépe v Královéhradeckém kraji.
    Děkuji Šimek

  4. Jaromír Špulák napsal:

    Zdravím, sám jsem pijavice už dvakrát vyzkoušel, jen čekám, jak dlouho budou působit jejich sliny…jen bych se rád dozvěděl, zda je někdo použil pro léčení po chemoterapii..děkuji Špulák

  5. Miíroslav Kadl napsal:

    Dobrý den.Vždycky jsem se o tento druh léčby zajímal a i můj děda,který rozuměl bylinkám a pomáhal zvířátkům a také lidem.Je mi 67 let a už před léty jsem měl operovanou levou nohu-žíly.Žíly se mi znovu udělali a dole pod lítkovým svalem mám tmavé fleky…můj operatér mi říkal že to jsou skvrny.Noha mne nebolí a ani ty žíly….natírám si 2x denně nohu domácím sádlem,protože mně noha dole vysychá a hodně svědí.Sádlo mi pomáhá.Chtěl bych se zeptat,myslíte,že by pijavičky alespoň trovhu pomohly?Díky moc Mirek K.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva