Obsah článku
Odhalte paradontózu včas
Parodontóza, parodontóza. Po zubním kazu jde o druhý nejčastější problém týkající se chrupu. Mezi první projevy paradentózy se zařazují zejména zarudlé, resp. tmavě červené, oteklé, jakož i krvácející dásně, v pozdějších stádiích již dochází k obnažování zubních krčků a kořenů zubů. V pokročilém stavu paradentózy jsou již zuby nestabilní a mohou se kývat, bolet, později mohou kvůli tomu i zcela vypadnout. Zvláště nepříjemným příznakem paradentózy je výrazný zápach z úst, který nemizí ani při dodržování ústní hygieny.
Za všechno mohou bakterie
Stejně jako za jiná onemocnění, i za onemocnění dásní – paradentózu, mohou tzv. anaerobní bakterie. Ty osidlují ústní dutinu a nacházejí se jak v zubním kameni, tak v zubním plaku, které pokrývají povrch zubů. Při nedostatečné ústní hygieně a nedůsledném odstraňování ústního plaku plného bakterií, zasahuje plak až do žlábků v dásních. Bakterie se tak dostanou na těžko čistitelné místa pod dásně, kde se začnou neomezeně množit a šířit dál, přičemž zánět neustále prohlubují, až se z něj rozvine paradentóza. Ta je léčitelná, ale bohužel není vyléčitelná. Proto je důležité podchytit ji včas a začít ji léčit. Čím dříve se s léčbou začne, tím je úspěšnější.
Pozor, aby vás kvůli zubům nezradilo srdce!
Problém, zvaný paradentóza vás může připravit o zuby, ale co je horší, dojít to může i dál. Paradentóza vás totiž může stát život a toto tvrzení vůbec není zveličené. Množství výzkumů, zabývajících se souvislostí mezi parodontálních bakteriemi a kardiovaskulárními chorobami potvrdilo, že neléčená parodontitida může poškodit srdce a v některých případech může být dokonce zodpovědná i za jeho celkové selhání a následnou smrt. Infekce v ústní dutině až dvojnásobně zvyšuje riziko infarktu a trojnásobně riziko náhlé mozkové příhody.
Parodontální bakterie se šíří do těla
Paradontální bakterie stojí jako jeden z faktorů v pozadí více kardiovaskulárních onemocnění, které patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemích. Patří mezi ně například:
Sponzorováno
- infarkt
- angina pectoris
- náhlá mozková příhoda
- selhání srdce
- ateroskleróza
Dopad na zdraví celého organismu
Zanedbaná, resp. ignorována paradentóza, může postihnout nejen srdce a kardiovaskulární systém, ale má vliv na celý organismus. Propojení mezi zdravým zubů a celkovým zdravím vašeho organismu je větší než si myslíte. Zapříčiňovat může různé zdravotní problémy, kromě již zmíněných kardiovaskulárních, i bolesti hlavy, uší, problémy s očima, až po ovlivňování plicních onemocnění, revmatu či cukrovky. Kromě toho je parodontitida, stejně jako všechny ostatní infekce nakažlivá a můžete jí proto nakazit i své blízké.
Prevence paradentózy – Co dělat, abyste nepřišli o chrup?
Jak jste již zjistili, na zdraví v ústní dutině záleží. Nestačí si však jen čistit zuby, je potřeba je čistit minimálně dvakrát denně, důkladně (za pomoci zubní nitě a mezizubního kartáčku) zejména večer před spaním, aby se během noci nemnožili v ústech bakterie. Důležitá je správná technika, kterou vám nejlépe předvede váš zubař či dentální hygienistka. Prohlídku u zubaře absolvujte alespoň jednou, nejlépe dva krát ročně. Kromě toho hraje důležitou roli v tomto směru i stravování. Důležité je zejména omezit konzumaci cukrů a slazených nápojů. Po jídle si dejte žvýkačku, ideálně bez cukru. Podporuje tvorbu slin, které jsou přirozeným „čističem“ zubů. Preventivně můžete používat i ústní vody a zubní pasty, které bojují proti této chorobě.
Naše rady k prevenci paradontózy
- čistěte si zuby minimálně 2x denně
- používejte mezizubní kartáček
- důležitá je správná technika čisštění zubů, s tím vám poradí váš dentista
- k zubaři choďte minimálně 2x ročně na pravidelné prohlídky
- vyhněte se konzumaci slazených nápojů (jako Cola apod.) a cukru i sladkostí
- používejte žvýkačku po každém jídle
- po čištění zubů, ale i během dne je vhodné vypláchnout ústa antibakteriální ústní vodou
- kartáček na zuby by se měl vyměnit alespoň jednou za čtvrt roku, při vzniklých potížích je lépe používat střední (médium) nebo měkký (soft) kartáček
- i jazyk a dásně je třeba čistit, ulpívají na nich rovněž bakterie, které se množí a rozmáhají se po celé ústní dutině. Na jazyk jsou speciální kartáčky, v případě nouze lze použít kávovou lžičku jako škrabku.
A co pro prevenci paradentózy děláte vy?
Co si dále o paradentóze přečíst?
- Fáze paradentózy (zánětu dásní) – včasná léčba je zásadní
- Léčba paradentózy v pokročilém stádiu – jak se dělá?
VIDEO: Předcházení paradentóze
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články