Obsah článku
Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, jehož příčinou je ledvinami nedostatečně vyloučena kyselina močová. Dnové uzliny, které následně vznikají, způsobují bolest kloubů a zejména menších kostí v nohách. Zastáncům léčivé síly přírody opět přinášíme několik receptů, které si můžete připravit i doma.
Léčivý zázrak na DNU
Potřebujeme:
- ananas
- 1-2 lžičky kurkumy
- 2 až 3 čajové lžičky mletého zázvoru
- třešňový džus podle chuti
Postup: Očistěte ananas, nakrájejte ho přibližně na stejně velké kousky a nasypte do vyšší nádoby s uzavíratelným víkem. Ponorným mixérem ananas rozmixujte a když vám vznikne kašovitá hmota, můžete přidat třešňový džus, 1 až 2 čajové lžičky mleté kurkumy a 2 až 3 čajové lžičky mletého zázvoru. Nádobu důkladně uzavřete tak, aby se do ní nedostal vzduch a směs skladujte v lednici maximálně deset dní. Do směsi lze přidat i med a pokud jste dost odvážní, resp. pokud nemáte problémy s výraznou chutí zázvoru či kurkumy, můžete si je množství upravit podle potřeby.
Proč ananas?
Ananas obsahuje enzym zvaný bromelin, který má protizánětlivé účinky, což znamená, že se používá i při léčbě revmatických zánětů kloubů. Co je však důležitější, a přímo to souvisí i s dnou, bromelin štěpí některé proteiny, které mohou způsobit nadbytek kyseliny močové. K tomu všemu bromelin pomáhá při pálení žáhy či trávicích obtížích. Tento enzym působí i proti srážení krve a odbourává cholesterolové usazeniny ze stěn cév.
Proč kurkuma?
Kurkuma obsahuje látku zvanou kurkumin, který pomáhá utišit bolest, ale nejvýznamnější část jeho účinků je spjata s trávicím ústrojím. Kurkumin podporuje správnou žaludeční činnost, ale také játra a žlučník. Účinek kurkumy se zesiluje při užívání výše zmíněného bromelinu. Proto kombinace ananasu a kurkumy, ačkoli nezní velmi vábně, pomáhá znásobit účinky při odstranění bolestí spojených s onemocněním dna.
Proč zázvor?
Účinky zázvoru zná každý, kdo nepodceňuje prevenci proti chřipce. Zázvor příznivě působí i na správnou srdeční činnost, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a podporuje trávení. Obsahuje však také složky, které pomáhají ničit signály vysílané do mozku, které následně způsobují bolest. Zázvorové kořeny navíc podle odborníků obsahují kurkumin, látku zmíněnou výše.
Proč třešeň?
Třešně podle všeho snižují hladinu kyseliny močové v těle. Studie, které tyto účinky třešní potvrdily, sice nebyly prováděny v přímé souvislosti s dnou, ale je velmi pravděpodobné, že při pravidelné konzumaci mohou mít příznivé účinky i při tomto onemocnění. V následujícím receptu je třešňový džus jen volitelnou ingrediencí a v kombinaci s jeho účinky a vynikající chutí ho můžeme jen doporučit.
Zkuste i kopřivu
Pokud vás neoslovil výše uvedený nápoj, můžete vsadit na klasiku jménem kopřiva. Jako děti jste se této rostlině pravděpodobně raději vyhýbali, ale jako dospělí její účinky jistě rádi oceníte. Z biologického hlediska jsou to tzv. cytokiny, látky obsažené v kopřivě, které bojují proti původcům různých nemocí. Jsou spoluodpovědné za úspěšný průběh imunitní reakce. Pokud mluvíme o dně, cytokiny pomáhají předcházet krystalizaci soli přebytečné kyseliny močové. Zároveň zabraňují otoku tkáně v blízkosti kloubů, což je vlastně věc, která způsobuje bolest.
Nejúčinnější způsob přípravy při bolestech kloubů je samozřejmě kopřivový čaj. V porovnání se zázvorovým čajem má kopřivový nápoj méně výraznou chuť a v našich končinách je jeho příprava již naprosto běžnou věcí. Doporučujeme čerstvou kopřivu, jejíž účinek je o něco větší, pokud se však rozhodnete pro sušenou, připravte si poměr jedné lžičky kopřivy k jedné šálku vody. A ještě jeden tip: skořice, kterou můžete použít na dochucení čaje, pomáhá také léčit zánět.
Jak přechytračit s dnu?
Máme pro vás několik tipů jak na dnu. Mrkněte na ně:
Sponzorováno
Nejdůležitější je odpočinek
Při prudké bolesti znehybněte postiženou končetinu a nechte ji ve vyvýšené poloze. Pacienti ve fázi ostré bolesti nesnesou sebemenší dotyk na zapnícený kloub.
Dejte si ibuprofen
Můžete užívat tento volně dostuplný lék proti bolesti, který má zároveň protizánětlivé účinky. Pokud vám doporučená dávka nepřinese úlevu, okamžitě vyhledejte lékaře.
Neužívejte acylpyrin ani paracetamol
Prostředky proti bolesti totiž účinkují různě. Acylpyrin zpomaluje vylučování kyseliny močové z organismu a tak může zesílit potíže. Paracetamol má zase příliš slabé protizánětlivé účinky, takže jeho vliv není dostatečný.
Ledové obklady
Pokud vás postižený kloub při dotyku příliš nebolí, dejte si na něj obklad s drceným ledem zabaleným do igelitového sáčku. Led má zklidňující a znecitlivující účinky. Obklad přikryjte ručníkem a nechte na kloubu 10 minut. Zábal můžete také zopakovat.
Vyhýbejte se pokrmům s vysokým obsahem purinů
Pokud trpíte na dnu, měli byste změnit způsob stravování. Potraviny obsahující hodně purinů zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi. Z jídelníčku vylučte především mastné výrobky s vysokým obsahem bílkovin, mozeček, vývary, masové omáčky, sledě, ledvinky, játra, mleté maso, šneky, sardinky, křen, fazole, květák, čočku, houby, ovesnou kaši, zelený hrášek, korýši, špenát, celozrnné pečivo a droždí.
Pijte hodně vody
Pokud denně pijete vodu, kyselina močová se vyloučí z organismu dřív, než stihne vyvolat zdravotní potíže. Většina lidí pije málo čisté vody. Optimální množství je 5 – 6 sklenic denní. Příjem dostatečného množství tekutin zároveň omezuje tvorbu ledvinových kamenů, ke kterým mají skony právě pacienti s dnou.
Bylinné čaje
Zdravé jsou i bylinkové čaje. Jelikož neobsahují kofein a mají málo kalorií, můžete je pít bez omezení. Nejlepší jsou čaj ze šípeku nebo z máty. Čaj připravte podle návodu a pijte ho několikrát denně.
Přestaňte pít alkohol
Osoby, které mjí se dnou problém, by vůbec neměly pít alkohol. Alkohol pravděpodobně zvyšuje tvorbu kyseliny močové a brzdí její vylučování, což může u mnoha jedinců vyvolat další záchvat. Mimořádně škodlivé je i pivo, které obsahuje velké množství purinů. Pokud si neumíte odepřít sklenku alkoholu, zmírněte alespoň jeho účinky. Pijte pomalu a zároveň jezte sacharidy, které se snadno vstřebávají, např. krekry, ovoce a sýry.
Kontrolujte si tlak
Dna způsobuje vysoký krevní tlak, který ještě více komplikuje pacientů stav. Léky snižující krevní tlak totiž zvyšují hladinu kyseliny močové v organismu, což následně vede k dalšímu rozvoji nemoci. Proto usilujte o snížení krevního tlaku přirozeným způsobem. Omezte sodík, dodržujte dietu a cvičte. Ale léky vysaďte pouze se souhlasem lékaře.
S hubnutím opatrně
Pokud trpíte nadváhou, zbavujte se nadbytečných kilogramů nanejvýš opatrně. „Zázračné diety“ totiž mohou ještě více zkomplikovat průběh nemoci. Většina drastických diet, včetně hladovky, vede k rozpadu buněk, ze kterých se následně uvolňuje kyselina močová. Pokud chcete zhubnout, požádejte lékaře, aby vám pomohl vypracovat rozumný postup redukce hmotnosti.
Nepředávkujte se vitamíny
Nadměrné množství vitramínových složek – především niacinu a vitamínu A – totiž může zhoršit průběh nemoci. Než začnete brát vyšší dávky vitamínů, poraďte se s lékařem.
Živočišné uhlí může pomoci
Jak živočišné uhlít využít?
- Pasta ze živočišného uhlí – tato látka zachycuje toxiny v organismu. Smíchejte půl šálku živočišného uhlí v prášku s několika lžícemi rozdrcených lněných semínek. Směs zalijte takovým množstvím vody, aby z ní vznikla hustá kaše. Kašovitou hmotou natřete nemocný kloub a obvazujte ho. Obklad vyměňte každé 4 hodiny, popřípadě jej nechte celou noc.
- Koupel v živočišném uhlí – živočišné uhlí smíchejte s vodou a pak si v roztoku okoupejte nohy. Roztok se připraví takto: půl hrnku živočišného uhlí rozmíchejte v trošce vody na kašičku. Kaši zalijte horkou vodou tak, byste si do ní mohli ponořit chodidla. Koupel by měla trvat 30-60 minut.
- Živočišné uhlí účinkuje i vnitřně – snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Půl až jednu lžičku živočišného uhlí užijte čtyřikrát denně: ráno, v poledne, pozdě odpoledne a těsně před spánkem.
Pozor na úrazy
Sponzorováno
Osoby trpící dnou musí dvojnásobně chránit před úrazy. Do ran, které se při tomto onemocnění špatně hojí, se totiž může dostat infekce. Dávejte pozor zejména na drobná poranění prstů a další náhodné zranění. Nezapomeňte na pohodlné boty.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dna, Klouby - problémy a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na lék na dnu z ananasu,má se nechat v lednici uležet 10dnů a pak ho jak užívat a ještě jestli se může užívat i preventivně a ne jen při dnavém zachvatu…..předem děkuji za odpověd
A to se mám na ten ananas chodit dívat do ledničky? Nebo co s tím dál? Jak užívat? V článku ni není.
Vše je ve článku popsáno, recept. I to, že je obecně ananas při ně vhodné konzumovat :)
to je málo. Kdy a kolik ?
Obecně je tento nápoj dobrý na dnu, protože si poradí s kyselinou močovou (do nějaké úrovně). Takže klidně 2x denně po dobu několika dní.
Jako Aleš a ostatní také nevidím davkování směsi na dnu
Můžete mi prosím ozřejmit, jak bromelin z ananasu štěpí bílkoviny? A jak to funguje po těch deseti dnech v lednici? A prosím konkrétně, s uvedenou biochemickou reakcí.
Proteolytický enzym bromelain se tradičně používá k štěpení hemaglutininového (HA) proteinu.
Bromelain je jedním z dobrých doplňků na dnu. Ačkoliv bromelain není vždy první věcí, která se pacientům s dnou doporučuje, je prokázáno, že je velmi účinný. Pokud chcete užívat bromelain pro léčbu dny, nejlépe se poraďte s lékařem, zejména pokud užíváte jiné léky.
Děkuji. Souhlasím, že proteolytický enzym bromelain se tradičně používá k štěpení hemaglutininového (HA) proteinu. Ve zkumavce. Ale zkuste mi prosím vysvětlit, jak se v trávicím systému člověka dostane z ananasu k těm proteinům.
A druhá část původního dotazu – co těch 10 dní v lednici?
Už se mnou nikdo nemluví?
Co nějaký odkaz na studii k bromelainu, když píšete, že je prokazatelně účinný? Zajímal by mě i ten účinek při revmatických zánětech a způsob použití, neuvedli jste to v textu.
doporučuji přečíst tyto odborné studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998156/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538506/
Dobrý den, nedočetla jsem se v článku dávkování, mohu se zeptat, kolik a jak často si dávat?
Děkuji
ZAJÍMALO BY MNE JAK JE TO S DNOU A JEDLOU SODOU?
PŘI ZÁCHATTU A PREVENTIVNĚ?
CO MED A DNA? CO CUKR A DNA ??
A JINÉ RŮZNÉ POTRAVINY JAK ZJISTÍM KOLIK MAJÍ OBSAH PURINŮ.
NA MÍSTĚ OTOKŮ KŮŽE ZARUDNE, NESNESITELNĚ PÁLÍ,ŠTÍPE AŽ ROZPRASKÁ PŘI NATŘENÍ OLEJEM , MASTÍ SKRABOVATÍ A PÁLENÍ,ŠTÍPÁNÍ NEUSTANE.ANI CHLAZENÍ STUDENOU VODOU NIC NEPOMŮŽE.
JE NA TO NĚJAKÁ RADA?
DĚKUJI