Sponzorováno

Krvácení z nosu – jak ho zastavit a jaké mohou být příčiny? 4.45/5 (20)

Jak na krvácení z nosu?

Jak na krvácení z nosu?

Krvácení z nosu jednou za čas postihne téměř každého z nás. Ať už se přihodí nehoda při hraní s dětmi, nebo jej vyvolá rýma či alergie. Když se však opakuje příliš často, měli by se přece jen zbystřit pozornost. Co vám může hrozit a jako krvácení správně a účinně zastavit?

Příčiny mohou být banální i vážně

Krvácení z nosu může mít několik příčin. Některé jsou banální a večer si na to ani nevzpomenete – zranění, rýma – senná či akutní, suché sliznice či infekce. Častěji krvácení z nosu může zapříčinit i velký příjem alkoholických nápojů či hormonální změny během těhotenství. Opakované či velmi silné krvácení vyžaduje návštěvu lékaře – může totiž naznačovat vážnější zdravotní problémy:

  • Vysoký krevní tlak
  • Ateroskleróza
  • Onkologická onemocnění (nádor nosohltanu či leukémie)
  • Velký pozor je třeba dávat i na krvácení z nosu po úrazu hlavy – může totiž maskovat příznaky prasklé lebky.

Jak zastavit krvácení z nosu?

V drtivé většině se jedná o krvácení v přední části nosních dírek, kam lze došáhnout prstem. Jak si s ním poradit?

  • Přestože jsme zvyklí hlavu při krvácení zaklánět, lépe udělat opak – jemně se předkloňte. Krev tak nestéká do krku. Zacpěte si nos (buď stisknutím nebo ucpáním pomocí prstu či například tampónu) a počkejte pět minut. Během tohoto času dýchejte jen ústy, nemluvte. Při uvolňování nosu dejte pozor, abyste neporušili vzniklou krevní sraženinu a nespustili tak opět krvácení.
  • Na zátylek nebo na kořen nosu můžete položit studený obklad – i když podle některých odborníků nemá velký význam. Jisté je, že vám neuškodí a za pokus nic nedáte.
  • Pokud máte k dispozici dekongestivní kapky do nosu, použijte je. Nevkapávejte je však přímo do něj, jako když ho máte ucpaný. Naneste je na kousek vaty, tu dejte do nosu a zacpěte ho. Nos by měl přestat krvácet.
  • Pokud krvácení nepřestává ani po 20 minutách nebo je extrémně silné, jděte na pohotovost. Může se to stát zejména pokud užíváte léky na ředění krve (např. Aspirin či warfarin).
  • Když vám nos přestane krvácet, snažte se velmi nenamáhat a nedělejte prudké pohyby, aby se krvácení neobnovilo. Nesmrkejte, nos mechanicky nedrážděte a v případě, že půjdete na velkou potřebu, se vyhněte silnému tlaku.
  • Mast – V některých případech je vhodné použít mast s obsahem antibiotik a steroidů. Pokud si dáte do nosu 2-3 krát za den malé množství masti, zničí se stafylokok a streptokok, které způsobují katar podporující krvácení z nosu. Uvedené masti působí i proti svědění.
  • Doplňte železo – Při častém krvácení z nosu užívejte dostatečné množství železa, tedy minerálu urychlující regeneraci červených krvinek. Železo tvoří základní část hemoglobinu, který je součástí červených krvinek roznášejících po těle kyslík.

TIP: Jak na první pomoc při otravě jídlem, alkoholem nebo léky?

Sponzorováno

Prevence je základ

Krvácení z nosu může způsobit suchý vzduch, který často bývá v příbytcích či pracovních prostorech právě v zimních měsících během topné sezóny. Eliminujte ho častým větráním, pokojovými rostlinami či zvlhčovači vzduchu. Pokud možno, vyhýbejte se i klimatizovaným místnostem. Konzultujte s lékařem příjem léků na srážení krve, omezte pobyt v zakouřeném prostředí a vyhýbejte se alkoholu. Nos si zbytečně nedrážděte a i při jeho čištění buďte jemní. Dbejte na vyváženou stravu – častěji či hůře zastaviteľné krvácení z nosu může zapříčinit i nedostatek vitaminu K, C, A jestli vitamínů skupiny B.

Tlak

Dejte si změřit tlak. Krvácení z nosu může zapříčinit i vysoký krevní tlak. V takovém případě musíte držet dietu s nízkým obsahem tuků a cholesterolu. Pokud v hlavě praskne céva pod vlivem vysokého krevního tlaku, vždy je lepší, když se to stane v nose a ne v mozku. Krvácení z nosu lze tedy chápat jako určitý bezpečnostní ventil, kterým nás obdařila příroda.

Zvlhčování vzduchu

Základní funkcí nosu je zvlčí vzduch, který dále proniká do plic. Pokud je vzduch suchý, nos má ztíženou práci. Proto si pořiďte objemnější zvlhčovač vzduchu. Do zvlčovače dávejte pouze destilovanou vodu a přístroj důkladně čistěte podle doporučení výrobce (nejméně jednou týdně).

Užívejte vitamín C

Vitamin C vytváří v organismu kolagen potřebný pro správné fungování tkání. Kolagen obsažený ve stěnách horních dýchacích cest udržuje v těchto místech sliz, který vytváří v ochrannou vrstvu ve vedlejších nosních dutinách i přímo v nose.

Zahoďte cigaretu

Pokud často krvácíte z nosu, raději si nezapalujte cigaretu. Kouření totiž vysušuje nosní sliznici.

Výplachy z přesličky rolní

Sponzorováno

Podle lidových receptů se doporučují například výplachy nosu odvarem z přesličky rolní. Odvar připravíte tak, že lžičku přesličky zalijete asi dvěma dcl vroucí vody, necháte vyluhovat a scezeným a vychlazeným odvarem si vyplachovat nos. Odvar můžete připravit i z dubové kůry.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva