Obsah článku
Diabetes mellitus neboli cukrovka je způsobena relativním nebo absolutním nedostatkem inzulínu v lidském těle. Znáte jaké má příznaky? Inzulín je hormon tvořen v pankreatu (slinivky břišní) beta buňkami nazývané po svém objaviteli Langerhansovy ostrůvky.
Rozlišujeme dva typy cukrovky. První typ je typický v mladší věkové kategorii, zejména u dětí, kde se zjišťuje nedostatečná tvorba inzulínu beta buňkami pankreatu. Diabetes mellitus II. typ se vyskutuje častěji u starších osob. Tvorba inzulínu je dostatečná, ale je nedostatečná odpověď buněk na jeho působení, proto je nutná vyšší koncentrace hormonu v krvi zajišťujícího vstup cukru do buněk.
U pacientů s diabetes mellitus druhého typu jsou často přítomny i jiné znaky takzvaného metabolického syndromu, které zahrnují obezitu v oblasti pasu, porucha metabolismu tuků se zvýšenou hladinou triglyceridů, snížení koncentrace dobrého HDL cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak.
Včasná diagnostika cukrovky a její léčba jsou důležité při prevenci komplikací jako je porucha až ztráta zraku, poškození ledvin, poškození nervů a také dřívější a závažnější vývoj aterosklerózy (kornatění tepen), jehož důsledkem může být až infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.
Hlavní klinické příznaky u pacientů s cukrovkou
Jsou to zejména tyto:
- žízeň
- nadměrný příjem tekutin
- zvýšené množství moči
- noční močení
- hubnutí
- zvýšená náchylnost k infekcím
- nadměrný příjem potravy
- svědění
- poruchy vidění
- bolesti hlavy a břicha
Na začátku onemocnění jsou tyto příznaky nevýrazné a mohou se objevit až v pozdějších stadiích. Jejich přítomnost závisí na míře nadbytku cukru v krvi. Příznaky diabetu mellitus I. typu se rozvíjejí rychleji a jsou výraznější. Naopak při cukrovce druhého typu mohou pacienti příznaky onemocnění přehlédnout neboť se vyvíjejí dlouhodobě a organismus si na ně zvykne. Při diabetu mellitus typu dva je častý asymptomatický průběh. Na včasné zachycení cukrovky jsou důležité preventivní kontroly hladiny cukru v krvi a zahájení včasné léčby jako prevence komplikací.
Diagnostika starší paní
Normální hladina cukru v krvi nalačno to je po 8 hodinovém hladovění je 5,6mmol / l. Za diabetes mellitus se považují hodnoty nad 7 mmol / l. Hladinu cukru v krvi je možné měřit i kdykoliv během dne a nesmí být vyšší než 11,1 mmol / l.
Při cukrovce nacházíme v moči cukr, který by normálně neměl být přítomen. Cukr v moči váže vodu a proto člověk více vymočí, velké množství vyloučené tekutiny může u nemocného způsobit dehydrataci. Tělo reaguje zvýšeným pocitem žízně a nadměrným příjmem tekutin. Zvýšená hladina cukru v moči způsobuje častější výskyt infecií močově-pohlavní soustavy. Jde zejména o mykotické infekce.
Sponzorováno
U pacientů s diabetes mellitus je zvýšený výskyt infekcí kůže. Z běžných je to Furunkl nebo Karbunkl. Jde o hnisavé onemocnění kůže způsobené stafylokoky nebo streptokoky.
Když hladina cukru v krvi dosáhne velmi vysoké hodnoty mohou rozvinout příznaky poruchy vědomí až kómatu. Diabetické kóma u pacientů vzniká s narůstající hladinou cukru v krvi a může se projevovat i jinými laboratorními nálezy. Pacient je dehydratovaný, má snížený krevní tlak, trpí nevolností, může vracet, být unavený, slabý, u části pacientů se vyskytují křeče, zmatenost, poruchy vědomí a v poslední fázi až kóma.
Diabetes mellitus může probíhat bez jakýchkoliv příznaků a často je zjištěn již v pokročilém stádiu kdy jsou přítomny změny na cévách, poškození zraku, případně ledvin. Proto jsou důležité pravidelné kontroly hladiny cukru v krvi a moči.
Cukrovka – hodnoty glykémie
Ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve, normálně do 5,6 mmol/litr krve, lehce zvýšená hladina 5,6 mmol/litr krve až 7 mmol/l krve, ale přes 7 mmol/litr krve je signálem pro nemoc nazývanou cukrovka. Vyskytuje se, když slinivka břišní tvoří málo inzulínu nebo když netvoří žádný inzulín nebo když inzulín je produkován, ale tělo na něj nereaguje. Potom se cukr v krvi nedovede spálit.
Rizikové skupiny pro cukrovku
Rizikové skupiny u nichž je obzvláště dôežitý screening jsou:
- obézní osoby,
- osoby s výskytem cukrovky v rodině,
- ženy s těhotenskou cukrovkou, nebo ženy, které porodily dítě vážící více než 4kg,
- osoby starší 45 let,
- pacienti s vysokým krevním tlakem nebo zvýšenou koncentrací tuku v krvi,
- lidé léčeni kortikoidy.
TOP rady pro osoby s cukrovkou
- Snažte se poznat své onemocnění!
- Vyhledávejte si nové informace o svém onemocnění a poznatky přenášejte do svého života.
- Nebojte se ošetřujícího lékaře zeptat na jakýkoli problém, jistě vám rád poradí. Zajímejte se nejen o hladinu cukru, ale i o hladinu cholesterolu, krevní tlak a hmotnost.
- Nezapomeňte, že dodržování správné diety je nezbytnou součástí léčby, i když jste léčeni tabletami nebo inzulinem.
- Stravujte se pravidelně.
Další zdroje o příznacích cukrovky
Podívejte se také na články:
VIDEO: O cukrovce v číslech
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka
Přečtěte si také naše další články
Já cukrovku nemám, ale zřejmě i díky tomu, že jsem ihned, kdy mi byla zjištěn vyšší hladina cukru v krvi začal užívat Gurmar Giamizin…doporučuji vyzkoušet.