Obsah článku
Co to je ječné zrno?
Ječmen (hordeolum) je bolestivá zarudlá bulka ospalků, postihuje děti i dospělé a často se zvykne opakovat. Způsobují ji bakterie, zejména stafylokoky, které běžně žijí na kůži. Při proniknutí do mazové žlázky u kořínku řasy vytvoří útvar, který ze začátku dráždí, může způsobovat slzení a připomíná pocit cizího tělesa v oku. Při zvětšení se vytvoří bolestivá bulka naplněná hnisem, víčko napuchne a zrudne, vznikne zánět. Příčinou bývá oslabená imunita, ale i cukrovka či hormonální poruchy nebo namáhání očí nenošením doporučených brýlí.
Ječné zrno a léčba
První pomocí při výskytu ječmene na oku jsou teplé obklady nebo přehřívání víčka infračervenou lampou. Teplo přináší úlevu a v případě lehčího průběhu útvar samovolně praskne a ranka se zahojí. V případě většího zánětu a bolestí je třeba navštívit očního lékaře, který vám předepíše antibiotické a protizánětlivé kapky nebo mast. Pokud zánět neustupuje nebo je velkého rozsahu, řeší se odstranění hnisavého ječmene malým chirurgickým zákrokem.
Pomozte si doma
Z domácích receptů se doporučuje zejména pití měsíčkového čaje, obklady a inhalování bylin.
Heřmánkový odvar
Lžíci heřmánku povaříme s 2dl vody, necháme odstát 30 minut, přecedíme a 3x denně přikládáme na čtverci gázy na oko, necháme působit 15 minut. Vždy je třeba použít čistý obklad.
Odvar z aloe
Šťáva z aloe vera slouží také jako prevence při výskytu ječného zrna. Na obklady používáme obklady ze syrových listů aloe, které vyluhujeme ve vlažné převařené vodě. 5g aloe zalijeme 1,5dl vody a necháme odstát 6 hodin.
Sponzorováno
Odvar ze světlíku
Oosvědčená bylina působí při různých onemocněních očí, má protizánětlivý účinek. Polévkovou lžíci byliny zalijeme 1 / 4l horké vody, vyluhujeme 20 minut a použijeme jako obklad. Odvar se při očních problémech i pije. Oční kapky s výtažkem ze světlíku si můžete koupit v lékárně a používat je při prvních příznacích i únavě očí.
Inhalace bylinkové páry
Zejména tymián a heřmánek jsou vhodné při výskytu očního ječmene. Mají antibakteriální účinky, působí příznivě na sliznice a uvolňují hleny. V menším hrnci převařte vodu, přidejte do ní byliny a vdechujte voňavou páru.
Měsíčkový čaj
Má protizánětlivý a pročišťující účinek. Lžičku sušených květů zalijeme 1 / 4l vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a pijeme ráno a večer.
Prevence ječného zrna
Někteří lidé jsou náchylní na infekce víček a tvorbu ječných zrn. Pokud k nim patříte, mějte na paměti, že nejdůležitější je hygiena:
- oči nemyjte mýdlem, na mytí vlasů používejte jemný nedráždivý šampon
- nesušte si oční víčka rukama
- pokud máte mastnou pokožku, myjte víčka kosmetickým tamponem, aby se z nich odstranil nadbytečný maz
- často vyměňujte ručníky a povlak na polštáři
I strava je důležitá
Tak jako u jiných zdravotních potížích, důležitá je strava. Dbejte o dostatečný přísun vitamínu B, ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, omezte sladkosti, alkohol a bílé pečivo.
Prevence při práci s počítačem
Práce s počítačem unavuje oči, proto si dopřejte pravidelné přestávky a oční gymnastiku. Vzdálenost mezi očima a monitorem by měla být 50-70cm, vhodným prostředím se snižuje zátěž, proto v místnosti dostatečně větrejte nebo používejte zvlhčovač vzduchu.
Znáte vlčí zrno
Podobné jako ječmen je vlčí zrno (chalazion), vzniká ucpáním mazové žlázky ve stěně očního víčka. Průběh onemocnění, léčba i prevence jsou podobné jako při ječném zrnu, může však vyvolat velký otok na obličeji v okolí postiženého oka. Vlčí oko dokáže potrápit déle a často se stává chronickým.
TIP: Jak na zarudlé oči?
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články