Obsah článku
O vlivu Měsíce na člověka koluje množství mýtů, teorií a legend. Kterým z nich se dá skutečně věřit? Historky a mýty o magické síle Měsíce jsou staré asi jako lidstvo samo. Dnes nás však namísto vlkodlaků máta strach z toho, že si nedejbože ostříháme vlasy v den, který k tomu podle lunárního kalendáře není vhodný. A co ještě takový úplněk? Někteří lidé si už týden před ním dělají zásobu prášků na spaní a raději nevycházejí na ulici ze strachu před zvýšeným počtem nehod, vražd a zvířat poblázněných silou luny. I když zůstat doma také nemusí být bezpečné – během úplňku prý stoupá i počet sebevražd a epileptických záchvatů. Co z těchto pověr však stojí na ověřených faktech a co jsou jen babské řeči a pohádky marketingových expertů?
Jak je to se silou Měsíce
Častým argumentem, „dokazujícím“ vliv Měsíce na lidské tělo je fakt, že právě on zvedá oceány a zapříčiňuje příliv a odliv. A protože náš organismus je ze 75% tvořen právě vodou, musí mít přece Měsíc vliv i na nás! Nebo ne? Odliv a příliv oceánů je důsledkem gravitační síly Měsíce, která však nemá téměř žádný vliv například na hladinu jezer, protože jejich plocha je mnohem menší než plocha oceánů. A když jsou jezera na to, aby se na nich nějak projevila gravitační síla Měsíce příliš malé, což pak voda v našem organismu? Vědci vypočítali, že gravitační síla Měsíce působící na nás je přibližně 12 milion krát slabší než síla, kterou působí například matka na dítě, které drží v náručí. Takže žádný strach, odliv a příliv v našem těle se nekonají.
Co říkají výzkumy
Do dnešního dne se uskutečnilo množství studií a výzkumů zaměřených na vliv Měsíce na člověka, většina z nich nenašla žádnou spojitost mezi Měsícem a zkoumanými jevy. Ty, co přece přinesly pozitivní zjištění se následně nepodařilo reprodukovat nebo v nich byly objeveny zjevné nedostatky metodologie.
Realizovali například studie zkoumající množství nehod, epileptických a astmatických záchvatů, násilných činů, nehod nebo napadení člověka zvířetem v různých měsíčních fázích. A výsledek? Psi koušou stejně, ať je úplněk nebo ne, pacienti psychiatrických léčeben jsou neklidní i když je Měsíc v novu a nehody se stávají každý den. A co řeči policistů a pracovníků záchranných služeb o tom, že právě v době úplňku jsou nehody jaksi „podivnější?“ Inu, přiznejme si, když něčemu věříte, často vidíte věci právě tak, jak je vidět chcete. A sto krát opakované se stává pravdou …
Dokonce ani rozšířené tvrzení, že menstruační cyklus žen je propojen s tím měsíčním se nepotvrdily. Ideální menstruační cyklus přece trvá 28 dní, dokud Měsíci trvá cesta kolem Země 29,5 dne. Navíc, každá žena menstruuje v jiném čase, takže ani výpočty plodných dnů podle Měsíce nemají v podstatě žádný smysl.
Přece na tom něco bude
Jediné, co se vědcům podařilo obhájit, je vliv Měsíce na kvalitu našeho spánku. Tvrzení, že během úplňku se spí hůře se skutečně zakládají na pravdě. Světlo totiž „zabíjí“ spánkový hormon a jasný Měsíc, který vám v noci svítí rovnou do obličeje může způsobit neklidný spánek. Ale pokud žijete ve městě, máte „úplněk“ za oknem prakticky každou noc, světla lamp mají totiž úplně stejný efekt. Ještěže existují žaluzie.
Věřte, nevěřte
I když moderní věda zatím nedokázala žádný významný vliv Měsíce na chování nebo zdraví lidí, jisté je, že život na Zemi přece jen ovlivňuje – minimálně v živočišné říši. Ale jestli si podle lunárních fází vybírat vhodný den na barvení vlasů, zahájení diety nebo večerní procházku parkem si už musíte zvážit sami …
Alternativní názor – tělo a měsíc jsou tak nějak propojeny
Mnozí lidé věří, že periodické změny měsíce nás ovlivňují. Nejzřejmější příklad je menstruační perioda u žen. Za normálních okolností se ženská perioda objevuje každých 28 dní, přesně mezi hvězdným měsícem (čas mezi maximálním vystoupením pevných hvězd viděných z měsíce, což je přibližně 27 dní) a lunárním měsícem (29 dní).
Sponzorováno
Podle Shi Yukun, lékaře čínské medicíny, cyklus měsíce je také spojen s narozením člověka. Většina dětí je narozených právě po úplňku. Fáze měsíce má také vliv na duševní stavy člověka. Starověcí Babylóňané nazývali pacienty s mentálními poruchami „Lunatic“, což znamená mít nemoc ovlivněnou měsícem. Dnešní studie ukázaly, že lidé s psychickými poruchami mají výraznější projevy svých mentálních poruch právě během úplňku.
Měsíc také ovlivňuje náladu člověka
Úplněk může u člověka vyvolat pocity úzkosti, nervozity, či vyvolat halucinace. Během úplňku mají také lidé větší tendenci znovu prožívat své vzpomínky z minulosti, čímž zesmutní nebo se stanou depresívnějšími. Mnoho básníků napsalo některé z jejich nejlepších děl právě během úplňku.
Starověká čínská kniha Společné otázky: Teorie devíti božstev, říká: „Když se objeví půlměsíc, krev a čchi (energie, která utváří lidské tělo a udržuje v něm život) začíná sílit a ochranná čchi začíná obíhat. Při úplňku, krve a čchi je dostatek a svaly jsou silné. Když měsíc ubývá, energetické kanály slábnou, ochranná čchi odchází a zůstává pouze forma.“ Tedy krev, čchi, svaly a síla energetických kanálů také souvisí s fázemi měsíce.
Měsíc, jeho polohy a naše zdraví
Všechny procesy v našem organismu jsou ovlivňovány přírodními zákony. Jejich součástí je přítomnost měsíce a jeho procházení čtyřmi fázemi. Naši předkové si uvědomovali jeho působení na naše city, tělesné a duševní zdraví. Poloha měsíce vzhledem k Zemi, Slunce a celý vesmír silně ovlivňuje chemické procesy v živém organismu, člověka nevyjímaje. Rostoucí zdravotní problémy jakoby upozorňovaly na změnu přístupu k přírodním zákonům ak samotnému člověku.
Svým postavením a pohybem Měsíc na nás nejvíce působí. Během jeho oběhu po eliptické dráze kolem Země se podoba přivrácené strany Měsíce k Zemi stále mění. Tyto změny se nazývají měsíční fáze.
Měsíc prochází od Novu po Úplněk první a druhou fází. Od úplňku po Nov třetí a čtvrtou fází. Druhou fází začíná 2. čtvrtá a čtvrtou fází 4. čtvrtá. V době, kdy je Měsíc v Nove a úplňku, je nejvíce vzdálen od Země.
V době Novu a úplňku je organismus nejvíce rozšířen. Na začátku druhé a čtvrté fáze, kdy je nejblíže k Zemi, je organismus nejvíce stažen. Přibližováním Měsíce k Zemi se organismus stahuje (I a III. Fáze) a vzdalováním se roztahuje (II.a IV. Fáze). Při přechodu fázemi působí svým postavením na Zemi, Slunce a Vesmír, i na jednotlivé orgány v našem organismu a v určitém čase je vyzývá k aktivizaci. Tento proces se projevuje vždy jeden nebo více dnů, ale předchází mu příprava před aktivizací a doznívání po aktivizaci. V té době bychom měli jednotlivým orgánům pomoci, aby se jejich aktivita nesnižovala. Vše se děje na nejjemnější úrovni, že si to častokrát ani neuvědomujeme.
I. fáze
V I. fázi doznívá aktivizace krevního oběhu a zároveň se aktivizuje mozek a cévní systém. Během doznívání aktivizace cévního systému se připojuje aktivizace centrálního nervového systému, čelních dutin, očí, nosu, čelistních dutin. Později při doznívání těchto orgánů nastupuje aktivizace krku, štítné žlázy, průdušek a plic. Když je aktivizace plic ve vrcholu, připravuje se srdce.
II., III. a IV. fáze
V II. fázi slábne aktivizace plic, v plném nasazení se aktivizuje srdce a připravuje se žaludek. Ve středu fáze se aktivizuje žaludek a připravuje se játra, žlučník, slinivku, dvanácterník. Vedle aktivizaci trávicích orgánů se na aktivizaci připravují střeva. Tenké a tlusté střevo se aktivizuje se přelomu II. a III. fáze, v období úplňku. Ve dnech po úplňku se začínají aktivizovat ledviny. Ve středu III. fáze se v plné síle aktivizují pohlavní orgány a celá pánevní oblast. Na přelomu III.a IV. fáze se aktivizují končetiny – nohy a ruce. Zvláště náročná pro organismus je IV. fáze. Tehdy se aktivizuje trávicí systém, kůže, kostra, klouby, lymfatický systém a krevní oběh. V době Novu, na přelomu IV.a I. fáze doznívá krevní oběh a aktivizuje se cévní systém a mozek. Tehdy začíná další cyklus aktivizujících se orgánů.
A jak to máte s měsícem vy? Ovlivňuje vás?
Co číst dál?
Sponzorováno
Přečtěte si také náš druhý článek o vlivu měsíce na člověka.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články