Sponzorováno

Cvičení pro pacienty s Parkinsonovou chorobou 4.86/5 (21)

Cvičení je pro pacienty s Parkinsonem velmi důležité...

Cvičení je pro pacienty s Parkinsonem velmi důležité…

To, že máte Parkinsonovu chorobu neznamená, že nemůžete zůstat nadále aktivní. Opak je ve skutečnosti pravdou. Fyzické aktivity jako strečink, procvičování správného držení těla a provádění zvláštních cvičení by mělo být hlavní součástí vašeho každodenního života.

Strečink je důležitý

Strečink je důležitý pro zmírnění vlivu svalové ztuhlosti a pomůže vám dosáhnout většího rozsah pohybů. Nedovolte, aby se u vás rozvinulo nesprávné držení těla. Při cvičeních sval napněte a následně jej uvolněte. Umožníte tím, aby se vaše svaly postupně natahovali. Nemusíte dělat všechny z následujících cviků. Vyberte si ty, které se vám zdají nejlepší.

Dbejte na svoji bezpečnost

  • Natahujte se pomalu tak, abyste nedělali trhavé nebo kmitavé pohyby
  • Setrvejte v poloze, ve které je sval napnutý tak, aby to pro vás bylo pohodlné a dostatečně
  • dlouho na to, aby se vaše svaly uvolnily
  • Cílem je, abyste cítili příjemný tlak – vyhněte se pocitu bolesti
  • Dýchejte přirozeně – dech nezadržujte

sezeni

1. cvičení – Otáčení na židli

Posaďte se vzpřímeně na okraj židle. Vytočte ramena doprava. Sáhněte si pravou rukou za sebe a natáhněte ji k levému boku. Vytočte vaši hlavu i tělo. Uvolněte svaly a setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Buďte vzpřímený. Zopakujte i na druhou stranu.

 

 

dvere

2. Cvičení se dveřmi

a) Pokud jste dostatečně vysoký, postavte se do dveří a vyložte vaše ruce na zárubeň nad vaší hlavou. Mějte ruce narovnané. Mírně se nakloňte dopředu. Ve vašich ramenech a hrudníku byste měli cítit mírné napětí. Nepřepínejte se! Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund.

b) Postavte se tváří ke zdi, přičemž vaše nohy mají být ve vzdálenosti asi třicet cm od stěny. Vyložte vaše ruce na stěnu tak vysoko jak se jen dá. Vaše hlava má být v jedné rovině s hřbetem. Mírně se nakloňte dopředu tak, aby se váš nos dotkl stěny. Neohýbejte záda. Ve vašich ramenech a hrudníku byste měli cítit mírné napětí. Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Pokud je to pro vás příliš jednoduché, odstupte jeden krok od stěny a zkuste to z této pozice.

Sponzorováno

 

dvere2

3. cvičení

Postavte se do dveří. Ohněte pravou ruku. Položte vaši dlaň a předloktí na zárubeň, která je za vámi. Mírně vytočte celé tělo doleva. Ve vašem pravém rameni byste měli cítit napětí. Nepřepínejte se! Uvolněte svaly v rameni. Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Zopakujte na druhou stranu.

 

 

kezdi

4. Cvik – Tváří ke zdi

Postavte se tváří ke zdi (nebo se držte opěradla židle). Kvůli rovnováze si položte ruce na zeď. Posuňte levou nohu v pohodlné vzdálenosti za pravou nohu. Narovnejte vaši levou nohu a mírně ohněte pravé koleno tak, že se nakláníte dopředu. V levé patě a lýtku byste měli cítit napětí. Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Opakujte i s druhou nohou.

 

 

stolicka

5. cvik – Na stoličce

Posaďte se na okraj židle. Posuňte pravou nohu pod židli tak, aby pata byla mírně nadzvednout. Položte ruce na pravé koleno a zatlačte na nohu tak, aby se pata dotkla podlahy. Uvolněte vaše lýtkové svaly. V levé patě a lýtku byste měli cítit napětí. Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Opakujte is druhou nohou.

 

 

podlozka

6. cvik – na podložce

Lehněte si na záda na pevný podklad. Nechte jednu nohu z jedné strany volně viset. Tiskněte záda rovnou na tvrdou podložku. Uvolněte visící nohu od kolene dolů. V přední části boků byste měli cítit mírné napětí. Uvolněte vaše bederní svaly. Setrvejte v této pozici alespoň deset sekund. Opakujte is druhou nohou.

 

Tip na další informace

A co vy? Máte nějaké zkušenosti se cvičením u Parkinsonově nemoci? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o Parkinsonově nemoci přečíst?

VIDEO: Parkinsonova nemoc a život s ní: DEN A NOC

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva