Obsah článku
- Krásné a zdravé nehty jsou především důsledkem zdravé výživy a péče o nehty. V tomto článku jsou některé tipy, jak na krásné nehty.
- Jezte zdravě: strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména vitamín A, biotin, vitamin C a železo, může pomoci udržet nehty zdravé a silné.
- Hydratace: pijte dostatek vody, aby vaše nehty zůstaly hydratované a zdravé.
- Péče o nehty: pravidelné manikúry a pedikúry mohou pomoci udržet vaše nehty v dobré kondici. Nehty by měly být čisté, zkrácené a nehtová kůže by měla být ošetřena.
- Používejte kvalitní produkty: používejte kvalitní laky na nehty a kosmetiku, aby se nehty nezbarvily nebo nebyly poškozené.
- Vyhněte se kousání nehtů: kousání nehtů může poškodit nehtovou kůži a způsobit infekci.
- Ochrana nehtů: pokud pracujete s vodou nebo chemikáliemi, nosíte rukavice, aby vaše nehty byly chráněné.
- Masáže: masáže prstů a nehtů mohou zlepšit průtok krve a pomoci udržet nehty zdravé.
- Odpočinek: ujistěte se, že vaše tělo má dostatek odpočinku a spánku, aby se nehty mohly regenerovat.
- Pokud trpíte problémy s nehty, jako jsou například křehkost, lámavost nebo špatný růst, může být užitečné se poradit s dermatologem nebo jiným odborníkem na péči o nehty.
Stejně jako ruce i nehty jsou vaší vizitkou. Zaslouží si důkladnou péči. Zdravé nehty jsou pevné, pružné, hladké a zbarvené dorůžova. Vše ostatní signalizuje, že něco ve vašem těle není v pořádku. „V lůžku jsou cévy a nervová zakončení, proto nehty slouží jako spolehlivé zrcadlo vašeho zdraví a životního stylu,“ vysvětluje lektorka kurzů nehtového designu Marie.
Záleží i na genech
Chroničtí obhryzávači mají zkrácená a poškozená nehtová lůžka, které se už nikdy nevrátí do zdravého stavu. Pevnost nehtů závisí zejména na genech, ale pomohou jim i různé potravinové doplňky a zpevňující laky. Spozorněte, pokud se nehty velmi štěpí, jsou ztluštělé nebo rýhované. Přestože vertikální rýhy na nehtech máme všichni. S věkem jsou výraznější, protože i nehty stárnou a schnou. „U mladých hluboké podélné stopy svědčí o prodělané žloutence, těžké operaci nebo o radikální dietě,“ doplňuje odbornice.
Horizontální rýhy si přivodíte mechanickým poškozením, nejčastěji špatnou manikúrou. Pokud si v raném dětství přivřete prst a narušíte nehtový kořen, celý život z něj bude vyrůstat poškozený nehet. Naštěstí jamka či skvrna, která vznikne přímo na nehtu, přirozeně odroste. I změna barvy hodně napoví. „Fialový nebo modrý odstín svědčí o nedostatku kyslíku, problémech s plícemi nebo se srdcem. Pokud je lůžko bílé, zřejmě vám chybí červené krvinky. Žluté nehty mívají kuřáci a lidé s poruchami močového ústrojí, hnědožlutá je typická pro plíseň.“
Co znamenají flíčky na nehtech?
Je to něco jako modřina na kůži, pouze na nehtu se hojí flíček. Pokud by to bylo vážnější, tečky by musely být na všech nehtech a ve větším počtu. Tehdy signalizují nedostatek vápníku a bílkovin. „Viděla jsem to u třináctileté modelky, která si štíhlou postavu udržovala veganstvím. Tělo jí dávalo najevo, že mu něco důležitého chybí.“
Jsou tmavé fleky vážnější? Krvavá podlitina sice nezmizí, ale odroste. Pokud se jí však nechce, zajděte za kožním lékařem. Může jít o melanom, nebezpečný typ rakoviny kůže.
Možná jste už slyšeli, že chybějící měsíček, bílý oblouk u kořene nehtu, značí vážné onemocnění, nebo čím je větší, tím jste zdravější. Marie si to nemyslí. „Velikost měsíčku je dána geneticky. Znamená jen tolik, že máte výše posunutý kořen nehtu a nepřekrývá ho kůžička. Velký měsíček je spíše přítěží. Nový nehet je ještě měkký a snadněji se poškodí.“
Deformované nehty upozorňují na potíže s játry, ledvinami, se štítnou žlázou, ale mohou přinášet i dobré zprávy. Pokud se náhle zlepší kvalita nehtů, pravděpodobně se můžete těšit na mateřství. U většiny žen se vlivem hormonálních změn zpevní i vlasy, ale po porodu a po skončení kojení se bohužel vše obvykle vrátí do starých kolejí.
Sponzorováno
Lak proti okusování nehtů
Konzervativní ženy upřednostňují francouzskou manikúru. Extravagantní typy si vybírají výrazné barvy a motivy. „Čím má žena nižší sebevědomí, tím více touží po delších a vyzdobených nehtech.“ Hranaté tvary pěkně ukážou jedině tehdy, pokud máte delší lůžko. Jinak vypadají jako lopatky. Naštěstí do módy se vrátily univerzálnější oválné tvary. A zejména zdravé nehty. Pokud si je okusujete, ničíte dojem o sobě a do těla si zanášíte početnou sbírku bakterií. Onychofóbie, jak se tato úchylka jmenuje, se zbavuje těžko.
Na někoho zabírá lak s odpornou chutí z drogerie či z lékárny. Nepomáhá? Novinkou jsou gelové nehty podle šablony. Ta se přiloží zespodu nehtu na prst a podle ní se vymodeluje nový nehet. Přirozeně splyne s živým a velmi dobře drží. Díky tomu se může obhryzené lůžko zregenerovat a prodloužit.
Co prozradí …
… bílé skvrny na nehtech
Objeví se, když se někde praštíte. Pokud však najdete flíčky na všech nehtech, pravděpodobně vám chybí vitamíny A, B, zinek a železo. Mívají jejich i lidé s kožními problémy, například ekzémem.
… tmavé skvrny na nehtech
Obvykle je to krevní sraženina, kterou způsobilo poranění. Odroste. V opačném případě se může jednat o melanom, tady už musí zasáhnout lékař.
… lámavé nehty
Buď si je často namáčíte ve vodě, nešetrně stříháte nebo vás upozorňují na nedostatek železa, vápníku a vitamínů skupiny B. V horším případě může jít o onemocnění štítné žlázy nebo o artritidu.
… vypouklé nehty
Jsou následkem nedostatku kyslíku a upozorňují na chronické onemocnění srdce nebo plic. Naznačují také chybnou funkci jater nebo střevní nemoc.
TIP: Základní manikúru zvládnete i doma
…. ohnuté nehty vzhůru
Často jsou dány geneticky, bývají velmi slabé a tenké, ale souvisí i s nedostatkem vitamínů, železa a s poruchami štítné žlázy.
… příčná rýha na nehtech
Nejčastěji vznikne po úrazu nebo po zánětu v oblasti nehtového kořene a již nemusí zmizet.
… podélné rýhy na nehtech
Poukazují na nedostatek tekutin a jsou také projevem stárnutí. Trpí jimi lidé, kteří prodělali infekci, těžkou operaci nebo drží radikální dietu.
… drobné jamky na nehtech
Může jít o revmatické nebo kožní onemocnění, případně střevní problémy.
TIP NA ČLÁNEK: Co nehty mohou říci o vašem zdraví?
10 triků pro krásné nehty
* Pilujte je šetrnými papírovými nebo skleněnými pilníky vždy v jednom směru – od krajů do středu. Stříhejte jich co nejméně, zejména tvrdé nehty pod nůžkami praskají.
* Nehty a ruce si často natírejte, nejlépe po každém umytí.
* Dělejte si jednou týdně parafínový zábal, olivový koupel nebo zábal z oleje, medu a vaječného žloutku.
* Vyhýbejte se mýdlům s obsahem alkoholu, které vysušují.
* Večer si ruce a nehty jemně promasírujte, zrychlí se krevní oběh a přísun živin.
* Záděry vydezinfikujte a zklidněte čajovníkovým olejem.
* Jezte vitaminy skupiny B, železa a vápníku, naleznete je ve vajíčkách, v mase, oříšcích, rybách, mléčných výrobcích a listové zelenině.
* Při práci s čisticími prostředky používejte gumové rukavice.
* Nalakované nehty budou odolnější proti plísním a lámání, co nejméně je však odlakovávejte.
* V zimě nezapomínejte na rukavice a mějte vždy po ruce krém a olejovou tyčinku na kůžičku.
TIP: Jak na lámavé nehty?
A co pro zdraví a krásu svých nehtů děláte vy? Napište mi do komentářů.
VIDEO: Blogerka radí jak na krásné nehty
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Nail health in women Autorky: Jessica K. Reineckea a Molly A. Hinshaw, MD, FAAD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nehty a zdraví
Přečtěte si také naše další články